Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

2 maja – Dzień Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony na mocy ustawy, która została uchwalona przez Sejm RP 20 lutego 2004 r.

2 maja już po raz osiemnasty będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Biel i czerwień została uznana za barwy narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Zostały one formalnie uregulowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego. Była to forma kompromisu pomiędzy zwolennikami bieli, a trójbarwnej flagi członków Konfederacji barskiej.

– Biel symbolizuje orła. Z kolei czerwień była dla niego tłem. Na początku czerwień miała ciemniejszy odcień – karmazynowy. Pochodził on z bardzo drogiego barwnika produkowanego z larw owadów. Stać było na niego tylko największych szlachciców. Gdy chorągwie coraz częściej pojawiały się na bitwach, ciemniejszy odcień zmienił się na naturalną czerwień. W okresie Rzeczypospolitej używano natomiast  flagi trójdzielnej, składającej się z trzech pasów – dwóch czerwonych na górze i na dole, a także białego w środku. Na białym pasie umieszczano herb państwa.

W okresie PRL- u wywieszenie flagi narodowej, poza ściśle określonymi dniami mogło skończyć się mandatem: – W latach 70. i 80. prawo zabraniało takich działań, ponieważ ówczesne władze nie chciały, aby obywatele wywieszali flagi m.in. 3 maja. Obecnie nasze barwy narodowe, mogą zdobić nasze domy przez cały rok. Oczywiście z zachowaniem pewnych warunków.

Mówiąc o fladze narodowej mamy najczęściej na myśli biało-czerwony prostokąt powiewający na masztach i drzewcach. Nie wszyscy wiedzą, że tak samo chronioną flagą jest bandera wojenna, która składa się z naszych barw narodowych i godła. Została ona ustanowiona po raz pierwszy ustawą z 1 sierpnia 1919 roku: – Bandera jest przede wszystkim symbolem, który oznacza dla załogi ojczyznę. Przypomina ona marynarzom co zostawili w trakcie rejsu w domu i do czego chcą wracać. Polska Bandera Wojenna przedstawiała orła białego na czerwonym tle. Wygląd bandery to nic innego jak modyfikacja flagi państwowej z godłem. Została ona ustanowiona po raz pierwszy ustawą z 1 sierpnia 1919 roku. Stanowiła ona, że banderą morską wojenną, a także flagą wojenną lądową jest chorągiew z wycięciem. Barwach narodowych z herbem Rzeczypospolitej pośrodku białego pasa. Dlaczego bawiliśmy się w tego typu zmiany wyróżniające banderę od zwykłej flagi? Powód był bardzo prozaiczny kolor biało czerwony, zastrzeżony jest w kodzie morskim służącym do przekazywania informacji. Biało czerwona oznacza na przykład literę ,,h’’, stosowanie więc symbolu kodu morskiego do wyznaczania przynależności okrętu wydawało się więc jak najbardziej zbyteczne, stąd bandera z wcięciem i godłem.

Jak co roku w tym dniu na kołobrzeskim maszcie tratwy Pielgrzym podniesiona zostaje wielka bandera Ligi Morskiej i Rzecznej

 

Wykonawca: