Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

20. wyścigi smoczych łodzi (zdjęcia, video)

Zgodnie z tradycją, po raz dwudziesty w zawodach smoczych łodzi, jakie odbyły się na Parsęcie w sobotę 3 października, wystartowało dziesięć osad. Przed rozpoczęciem zawodów rozgrzewkę żywiołowo poprowadziła sama Gabriela Antos – prezes kołobrzeskiego oddziału LMiR.

W ceremonii otwarcia wzięli udział: Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski, Ilona Grędas – Wójtowicz – zastępca prezydenta Kołobrzegu, Włodzimierz Popiołek – wójt Gminy Kołobrzeg. W czasie zawodów dotarła również sama Anna Mieczkowska – prezydent miasta. Oprócz VIPów na zawody przybyło wiele znanych osób – kpt. ż.w. Józef Gawłowicz, kpt. ż.w. Wojciech Podborączyński, Michael Camentz z Barth, nie zabrakło żeglarzy, artystów i miłośników różnych dyscyplin nie tylko sportu.

W rolę sterników wcielili się Norbert Dombrowa, Andreas Breu, Rico Kramer, Roland Hill z Pommern Express Barth – brązowi medaliści mistrzostw świata smoczych łodzi z Szanghaju.

Ależ to były emocje! Imprezę jak zwykle organizowała kołobrzeska Liga Morska i Rzeczna, poprowadził ją Marek Padjas. W pięciu biegach zmierzyło się dziesięć drużyn. Rywalizacja była zacięta do ostatnich metrów i o wygranej przesądzały sekundy. Okazało się, że ,,czarnym koniem” zawodów była ekipa reprezentująca GOSTiR Dźwirzyno. Pojawiła się na starcie pierwszy raz w historii zawodów, a ,swoim ludziom” kibicował wójt gminy Kołobrzeg, Włodzimierz Popiołek. Wygrali w cuglach, z bardzo dobrym wynikiem 1: 33,34. Drugie miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Kołobrzegu, z czasem 1:37, 84, a trzecie – Urząd Miasta Kołobrzeg i Przyjaciele – 1:38, 60. Kolejne miejsca zajęli: 4. Drużyna z miasta Barth i Przyjaciele (1:38, 62); 5. Depka Travel Team (1:39,52); 6. Zespól Szkół Morskich i Jacht Klub Marynarki wojennej „Kotwica” sekcja Kołobrzeg (1:40,12); 7. Kołobrzeg Wiary (1:45, 68); 8. Fundacja Uwierzcie w Nas na rzecz osób Którym Wędruje się Trochę Trudniej i młodzież z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie (1:45,82)’ 9. UKŻ Błękitni Grzybowo (1:45,92); 10. Motortech Polska (1:46, 52).

Info. LMiR

zdjęcia Elżbieta Kasińska, Jerzy Błażyński

filmy: TKK, Marek Łoś

https://www.facebook.com/marek.padjas/posts/4405537812825905

Wykonawca: