KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

1324-elżbieta-kubowska.jpg 24 czerwca w kołobrzeskim hotelu Diune odbyło się trzecie posiedzenie Konwentu Morskiego. Główny temat to problemy rybołówstwa morskiego oraz plany dotyczące rozwoju żeglugi śródlądowej i przekopu Mierzei Wiślanej. Gośćmi spotkania byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, europoseł Czesław Hoc, poseł na Sejm RP Marek Hok, oraz biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Obecni byli również przedstawiciele władz i samorządu zachodniopomorskiego: wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, Anna Mieczkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Janusz Gromek prezydent Kołobrzegu, Helena Rudzis Gruchała wicestarosta kołobrzeski.


Ich praca zwykle pozostaje w cieniu, ale jej wartość trudno przecenić. Od niej zależy nie tylko funkcjonowanie morskiego rodzaju sił zbrojnych, ale też bezpieczeństwo wszelkiej żeglugi, a co za tym idzie – kondycja morskiej gospodarki. Staraniami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej 21 czerwca został ustanowiony jako Światowy Dzień Hydrografii – World Hydrography Day. Decyzję tę podjęła ONZ w 2005 roku. Jest to wyraz uznania światowej społeczności dla pracy hydrografów morskich, których efekty pracy mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej żeglugi statków i okrętów na wszystkich morzach i oceanach. Ideą główną, która przyświecała tej inicjatywie, była chęć popularyzowania działalności IHO (Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna)wśród społeczeństw. Tegoroczne krajowe obchody po raz pierwszy zorganizowano w Kołobrzegu. Współorganizatorami ze strony gospodarzy było Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Morskiego i Liga Morska i Rzeczna.

Jungowie to najmłodsi członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Zrzeszani są w szkolnych kołach i klubach. Ich całoroczna działalność podsumowywana jest podczas zlotów. Tegoroczny to już dwudziesty szósty. Do Kołobrzegu przybyła dwustuosobowa reprezentacja z Łap, Brańszczyka, Jaworza, Drogomyśla, Jasienicy, Bielska Białej, Wyszkowa, Jońca, Łodygowic. Dla wielu z tych młodych ludzi rzeczą naturalną stały się coroczne spotkania w Kołobrzegu, na które przybywają nieraz z odległych krańców Polski, spędzając w drodze po kilkanaście godzin, a często całą noc. Tradycyjnie już piąty raz na zlot przybyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. W tym roku wyjątkowo kierowana przez Cezarego Benedykta Celjana.

W Kołobrzegu podczas XXVI Zlotu Jungów prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski nadał najwyższe odznaczenie krzyż ,,Pro Mari Nostro” Ośrodkowi Szkolenia Morskiego ,,Libra”. Uroczystość odbyła się na pokładzie katamaranu Jantar w obecności najmłodszych członków stowarzyszenia, którzy przybyli tam ze wszystkich zakątków naszego kraju. Obecni byli również dyrektorzy szkół morskich i żeglugi śródlądowej, armatorzy i reprezentanci branży morskiej. Wyróżnienie odebrał Andrzej Nieznaj dyrektor ośrodka. Długoletnia współpraca ze stowarzyszeniem, działania na rzecz wychowania morskiego młodzieży przynoszą konkretne efekty.

W Kołobrzegu obchodzono okrągły jubileusz 50 lecia Zespołu Szkół Morskich. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele franciszkanów w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów. Odprawił ją biskup Krzysztof Włodarczyk wspólnie z proboszczem bazyliki kołobrzeskiej ks. dr Jerzym Chęcińskim, bratem Bernardem Gorczyńskim absolwentem pierwszego rocznika szkoły, ojcem Maciejem Talewskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyła również kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Szkoła morska w Kołobrzegu została formalnie powołana w 1945 roku jako Liceum Rybackie. Wtedy nie rozpoczęła ona jeszcze swojej faktycznej działalności.

W kołobrzeskiej Marinie Solnej uroczyście otwarto sezon żeglarski. Na placu przy głównym basenie zebrali się żeglarze członkowie klubów, uczestnicy regat Planet Baltic Cup, reprezentacje wyścigów smoczych łodzi, zaproszeni goście, turyści i mieszkańcy miasta, przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Teren i jachty zostały odświętnie przystrojone wielkimi galami banderowymi. Ceremonię przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Po wybiciu szklanek meldunek o gotowości złożył dowódca kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich Radosław Froncala. Przeglądu dokonał sam prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

20170701_203814.jpg Tydzień po świętojańskiej nocy, 1.07.2017 r. nad Jeziorem Międzybrodzkim pojawiły się dzieci i dorośli z różnokolorowymi, jak beskidzkie pola i łąki, wiankami. Niektóre przypominały prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej inne, zwłaszcza te, w dziecięcych rączkach, wyrażały prostotę ich czystych serc.
Flis 2017

W dniu 05.06.2017r odbyło się uroczyste ślubowanie członków powołanego w dniu 06.04.2017 Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej przy Szkole Podstawowej im. Gen. Józefa Bema w Rzekuniu.

W Kołobrzegu obchodzono okrągły jubileusz 50 lecia Zespołu Szkół Morskich. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele franciszkanów w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów. Odprawił ją biskup Krzysztof Włodarczyk wspólnie z proboszczem bazyliki kołobrzeskiej ks. dr Jerzym Chęcińskim, bratem Bernardem Gorczyńskim absolwentem pierwszego rocznika szkoły, ojcem Maciejem Talewskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyła również kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa.

W kołobrzeskiej Marinie Solnej uroczyście otwarto sezon żeglarski. Na placu przy głównym basenie zebrali się żeglarze członkowie klubów, uczestnicy regat Planet Baltic Cup, reprezentacje wyścigów smoczych łodzi, zaproszeni goście, turyści i mieszkańcy miasta, przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Teren i jachty zostały odświętnie przystrojone wielkimi galami banderowymi. Ceremonię przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Po wybiciu szklanek meldunek o gotowości złożył dowódca kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich Radosław Froncala. Przeglądu dokonał sam prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Strona (1/37) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2920479