KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.


W niedzielę 23 sierpnia 2015 w Jerzyskach koło Łochowa miały miejsce uroczystości upamiętniające etos żołnierzy ruchu oporu działających w latach 1939-1944 w Lasach Łochowskich tj. Armii Krajowej i Samodzielnego Ugrupowania Bojowego „Jerzyki”. W uroczystości brali udział kombatanci z różnych środowisk, Wojsko Polskie oraz władze i ludność lokalna. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował inż. Mirosław Widlicki – członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK; natomiast w imieniu grupy „Jerzyków”, wystąpił Pan Jerzy Broszkiewicz – 91-letni weteran walk o niepodległość. Po mszy polowej celebrowanej przez ks. ppłk Władysława Kozickiego – proboszcza Katedry Polowej, odczytano apel pamięci, po czym oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły wieńce w miejscu pamięci narodowej. Kompanię Honorową wystawił 60. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, którą dyrygował kapelmistrz st.chor.szt. Ryszard Klecha. W trakcie uroczystości, Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR reprezentował kmdr Józef Kowalewski.

SEMPER FIDELIS VISTULAE (zawsze wierny Wiśle) to tytuł najnowszej książki kpt.ż.ś. Stanisława Fidelisa, której promocja miała miejsce dnia 22 sierpnia 2015 na Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku. Autor – nawigator z ponad 40- letnim doświadczeniem w barwny i obrazowy sposób opisuje w niej etos śródlądowego marynarza na przykładzie swoich przeżyć w okresie kilku dekad. Jest to swoista encyklopedia żeglugi wiślanej u szczytu i schyłku jej funkcjonowania, gdzie bardzo ważną rolę odgrywała ziemia płocka oraz płocki port w Radziwiu. Szczególne podziękowania autor skierował do Starosty Płockiego Mariusza Bieńka i Przewodniczącego Rady Powiatu Lecha Dąbrowskiego. Moderatorem promocji był kpt.ż.ś. mgr inż. Paweł Śliwiński; natomiast, laudację wygłosił ks. infułat prof. zw. dr hab. Wojciech Góralski – autor przedmowy. W trakcie tego wydarzenia kulturalnego w Płocku, pani mgr Mirosława Niedziałek – córka ś.p. kmdr Adama Reszki – szypra generalnego LMiR przekazała dla Muzeum Wisły szereg eksponatów o znacznej wartości historycznej. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt.ż.ś. Jerzy Pielaciński wraz z małżonką oraz kmdr Józef Kowalewski. Obecni byli również przedstawiciele nowopowstałego Oddziału LMiR w Wyszkowie mgr Elżbieta Kasińska i mgr inż. Paweł Różański.

Bez nazwy 2.jpg W niedziele 23.08.2015r w Rzekuniu odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające walki marynarzy I Batalionu Morskiego z bolszewickim najeźdźcą w sierpniu 1920 roku. W bojach w okolicach Ostrołęki poległo 53 marynarzy I Batalionu Morskiego i 18 ułanów 2 Pułku Ułanów. Mszę Św. koncelebrował
ks. kan. Marian Miegoń - bliski krewny opiekuna poległych ks. kapelana Władysława Miegonia i proboszcz miejscowej Parafii ks. kan. ppłk rez. Jan Mrowca. Asystę zapewniła Kompania Honorowa MW. W uroczystości uczestniczyli: delegacje wojska, władz, stowarzyszeń, młodzież szkół, mieszkańcy gminy Rzekuń i Ostrołęki.
Na cmentarzu odbył się apel pamięci. Złożono wiązanki kwiatów na mogiłach poległych. W imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej kwiaty złożyli Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej. kpt. ż. ś. Andrzej Potapowicz z małżonką.


W dniu Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej 15.05.2015 przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej rano zapalili znicze na mogile 53 Marynarzy I Batalionu Morskiego poległych w walkach z bolszewikami w okolicach Ostrołęki a o godz. 10.00 uczestniczyli w mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Zbawiciela Świata. Po południu tradycyjnie jak od lat odbył się festyn nad Narwią.
W latach 1925 – 1939 sierpniowe festyny odbywały się w tym samym miejscu na nadnarwiańskich błoniach. Organizatorami byli Ostrołęckie Towarzystwo Wioślarskie, Liga Morska i Kolonialna, Harcerze z Gimnazjum im. krda Stanisława Leszczyńskiego wspólnie z stacjonującym w Ostrołęce V Pułkiem Ułanów Zasławskich. Tegoroczny festyn zorganizowały samorządy osiedlowe miasta i stowarzyszenia Liga Morska i Rzeczna, Klub Motorowodny „ZAŁOGA”, WOPR, PZW, PSR. Ligowcy przygotowali w hangarach wystawę upamiętniającą wydarzenia 1920 r., udział Flotyli Wiślanej i Flotyli Pińskiej w wojnie obronnej 1919 – 1921. Wyświetlano filmy dokumentalne „Bitwa Warszawska” i Zaślubiny Polski z morzem z 10.02.1920 r. Przeprowadzono konkursy wiedzy o ochronie wód, o Narwi, marynistyczne i konkurencje sprawnościowe. Konkursom i zabawom towarzyszyła radosna atmosfera.
nr1.jpg nr2.jpg

fo00.JPG W sobotę 11 lipca 2015 r. mieszkańcy Szczecina, podczas obchodów Dni Odry, powitali XX
Flis Odrzański. Paradę jednostek Flisu, z pokładu statku Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” zacumowanego przy Bulwarze Piastowskim obserwowali również włodarze miasta Szczecina, prezydenci i burmistrzowie miast leżących na trasie Flisu, jak również sponsorzy i organizatorzy tego przedsięwzięcia. Inspiratorem, a zarazem organizatorem Flisów od 20 lat jest Pani Elżbieta Marszałek Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. XX Flis Odrzański wyruszył 27 czerwca br. z Kędzierzyna-Kożla pokonując ponad 500 km drogi wodnej. W spływie rzeką Odrą uczestniczyło 30 jednostek pływających oraz tratwa flisacka, na których pokładach płynęła młodzież i jej opiekunowie z miejscowości na trasie Flisu. Na zakończenie Flisu na estradzie pływającej odbyła się uroczystość, na której podziękowano Flisakom za promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania rzeki Odry, integrację młodzieży ze szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej z miejscowości leżących na trasie Flisu, promowanie ekologii oraz środowiska naturalnego jako dziedzictwa ludzkości. Uczestniczący w uroczystościach Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski uhonorował Retmana Flisu Mieczysława Łabęckiego „Pierścieniem Hallera”, jak również odznaczył Krzyżem „Pro Mari Nostro” Panią Krystynę Pohl dziennikarkę czasopism zachodniopomorskich i Pana Arkadiusza Drulisa z Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Flisaków.

zl00.jpg Trzymajmy się morza! To zawołanie wygłoszone przez Stanisława Staszica w "Przestrogach dla Polski" jest hasłem towarzyszącym wszystkim ligowym poczynaniom. Już od piętnastu lat pod koniec maja jungowie zmierzają do Kołobrzegu. W tym roku do miasta leżącego nad Bałtykiem i piękną rzeką Parsętą dotarło ponad 250 uczestników. Część z nich swoją podróż rozpoczęła wcześniej okrętując się na pokład żaglowca ORP Iskra. Czterdziestoosobowa grupa reprezentująca Bielsko Białą, Gdańsk, Wyszków, Łapy, Żywiec, Kruszewo wyruszyła z Gdyni, aby 22 maja zacumować przy Nabrzeżu Szkolnym. Było to dwudzieste ósme zawinięcie żaglowca w kołobrzeskim porcie. Cumy odebrane, kapitan wydał komendę tak stoimy, dziękuję obsadom manewrowym. Po trapie na pokład wchodzą witający. Nie może zabraknąć Antoniego Szarmacha prezesa kołobrzeskiej ligi. Radosne uściski i pytania: jak było? Wrażeń wiele, większość pierwszy raz była na morzu.

plakat_swmorza.jpg Dwukrotnie w naszej historii ślubowaliśmy wierność i przywiązanie do morza. Puck (10.02.1920) to postawienie stopy na bałtyckim brzegu. Stworzenie Gdyni, przekonanie Narodu, że morze to nasza racja stanu, jeden z priorytetów polskiej polityki. Dzięki Lidze Morskiej społeczeństwo II Rzeczypospolitej czuło i rozumiało jak wielkie znaczenie dla odrodzonej Ojczyzny ma „wiatr od morza”. Kołobrzeg (18.03.1945), to sygnał zwiastujący, że Polska wraca nad Bałtyk szerokim frontem – od Świnoujścia po Szczecin i Mierzeję Wiślaną.

DSC_0875.JPG Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej uchwałą z dnia 19 czerwca 2015 uhonorował profesora Piotra Jędrzejowicza Krzyżem Pro Mari Nostro. Wyróżnienie zostało wręczone w dniach Święta Morza na pokładzie "Daru Pomorza".
DSC_0861.JPG

Strona (1/29) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1630843