KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

słupsk01.jpg słupsk08.JPG 17 kwietnia 2015 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku była gospodarzem III Konferencji Marynistycznej, zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Konferencję otworzył Jan Wild – prezes Oddziału LMiR w Słupsku. Podczas spotkania Prezydent Słupska Robert Biedroń odebrał Krzyż „Pro Mari Nostro”, który został przyznany miastu Słupsk w dowód uznania za upowszechnianie kultury i tradycji morskich oraz prowadzenie edukacji marynistycznej wśród młodego pokolenia. Odznaczenie wręczył Tadeusz Kuśmierski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną.

Szanowni Państwo.

flaga.gifTradycyjnie już organizujemy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczny będzie dwudziestym czwartym spotkaniem najmłodszych członków naszego stowarzyszenia. Przez te kilka majowych dni będą oni mogli wspaniale wypocząć, a przede wszystkim przeżyć niezapomniane chwile, które z pewnością pozostaną w pamięci Was wszystkich. Zlot to wysiłek organizacyjny wielu naszych przyjaciół ze wszystkich okręgów, oddziałów i bractw Ligi. Mamy nadzieję, że jak co roku uda się go sprawnie przeprowadzić.

logo_str.gifStowarzyszenie Czerwonej Róży wraz z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Radą Okręgową Zrzeszenia Studentów Polskich w Trójmieście organizuje ogólnopolski konkurs "Wychowanie Morskie Studentów", którego celem jest propagowanie idei wychowania morskiego wśród środowisk akademickich.

zaruski-2.gif
Pomnik Mariusza Zaruskiego w Pucku.  
"Gdy stanę przed św. Piotrem i ten zapyta, jak mnie zameldować, odpowiem: Łamałem młotem wrzeciądza niewoli, prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze"
Był jedną z najwspanialszych postaci we współczesnych dziejach Polski. Mariusz Zaruski to postać dziś już legendarna. 8 kwietnia minęła 74 rocznica jego śmierci i każdy kto choć trochę kocha góry lub morze na pewno wie jak duży jest jego wkład w odzyskaniu niepodległości i praca dla dobra Ojczyzny. Urodził się 18 stycznia 1867 roku w Dumaniewie na Podolu w rodzinie o wielkich tradycjach patriotycznych. Był oficerem kawalerii, marynarzem, żeglarzem i taternikiem, malarzem i literatem, jednym z pierwszych marynistów polskich. Przede wszystkim patriotą i wychowawcą młodzieży.
70 lat temu też ślubowali.

Obchody 70. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku miały w tym roku szczególnie uroczysty charakter. Dwa dni uroczystości przypadały na 17 i 18 marca br. Odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a pierwszy dzień minął pod znakiem prezydenckiej wizyty w tym mieście.
Wczesnym rankiem Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wieniec na Cmentarzu Wojennym oddając hołd żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o miasto. Następnie udał się do Bazyliki Konkatedralnej.
O godz. 10.00 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych i żyjących uczestników walk o Kołobrzeg. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Biskup w swym kazaniu nawiązał m.in. do pierwszych zaślubin Polski z morzem odbytych w Pucku, kiedy to maleńki kawałek dostępu do morza w roku 1920 obudził w Polakach wielkie ku niemu uczucia, a późniejszy już o wiele szerszy, wywalczony ponownie dostęp do Bałtyku uczucia te umocnił – poprzez ponowne z nim zaślubiny dokonane przez kaprala Franciszka Niewidziajło.

Uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej L. M. i R.
Pułtusk 21 luty 2015

pt01.JPG W ramach obchodów 95 – rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w dniu 21 lutego 2015 r. w Auditorium Maximum Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbył się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej zorganizowany przez Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora prof. dr hab. Adama Koseskiego. Na uroczystość przybyło liczne grono gości, wśród nich Pan Michał Pacholski – Poseł na Sejm, Pan Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Pan Krzysztof Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska, Pan Brygadier Krzysztof Graczyk – przedstawiciel Rady Miejskiej Królewskiego Miasta Łęczycy, przedstawiciele władz Wyszkowa, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych, członkowie L. M. i R., Pani Mirosława Niedziałek córka śp. kmdr Adama Reszki generalnego szypra Flisu Wiślanego oraz mieszkańcy Pułtuska.
W piękny, słoneczny poranek 10 lutego 2015 na puckim rynku tłumy mieszkańców miasta, młodzieży, samorządowców i marynarzy zebrały się, aby uczcić 95. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk. Pamięć o Błękitnym Generale w Pucku wciąż jest żywa, a coroczne obchody przypominają, że niepodległość nie jest nam podarowana, ale należy o nią walczyć i ją pielęgnować.

marina5.gif20 marca 2015 roku w Kobylnicy odbył się II Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Patronat nad Festiwalem sprawowali: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. Współorganizatorami „Mariny” byli: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.


orkiestra.gifJuż po raz 23. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano środki na zakup sprzętu dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

Strona (1/27) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1422373