KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja
wszystkim członkom i sympatykom Ligi Morskiej i Rzecznej w kraju i za granicą

Życzy

Andrzej Królikowski
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej

Marek Padjas przesyła serdeczne pozdrowienia z Przylądka Horn.
horn.JPG
2014 PADJAS  (2).JPG 2014 PADJAS  (4).JPG 2014 PADJAS  (14).JPG
2014 PADJAS  (8).JPG 2014 PADJAS  (10).JPG 2014 PADJAS  (11).jpg 2014 PADJAS  (13).JPG
Ryczące czterdziestki, wyjące pięćdziesiątki i bezludne sześćdziesiątki.

Żeglowanie jest przyjemnością i może być nawet sposobem na życie. Każdy kto je kocha musi kiedyś zmierzyć się z potęgą polarnych oceanów. Tam spotykają się wszystkie południki, kompasy wariują, słońce nie zachodzi i nie wschodzi w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, a reguły codziennego życia nie działają. Wiatr i śnieżyce hartują dusze ludzi, prognozy meteo nie sprawdzają się. Zawodzi nawigacja i łączność satelitarna. Przygotowanie na rejs życia wymaga wielu lat doświadczeń w każdych warunkach, na wielu jachtach, z wieloma załogami. A celem żeglowania niech będzie szczęśliwy powrót do portu. Na tę chwilę czekałem długo, bardzo długo. Kiedy nadeszła skorzystałem z niej skwapliwie. Załoga międzynarodowa: polsko, czesko, nowozelandzka, ośmiu facetów i jedna dziewczyna. Jacht dwudziestojednometrowy kecz nosi nazwę Selma Expeditions i biało czerwoną banderę.

ma (8).JPG I Regionalny Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2014”, jako impreza propagującej tradycje marynistyczne wśród młodzieży gimnazjalnej zorganizowany został z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku w dniu 28 marca 2014 r. w Sali Widowiskowej Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy, koło Słupska.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głów-nego Ligi Morskiej i Rzecznej w RP i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. Współorga-nizatorami „Mariny” i fundatorami nagród byli: Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Wystawę fotograficzną, towarzyszącą gali festiwalowej, przygotowało Stowarzyszenie Marynistów Polskich z prezesem Oddziału w Ustce, Zbigniewem Suligą.

lp (11).jpg logo-boat.gif29 marca 2014 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XVIII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2014” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towarzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: plastyczny i dziennikarski.

kol 2014.jpg W dniu 18 marca 2014 odbyły się w Kołobrzegu kolejne uroczystości zaślubinowe, którym tradycyjnie patronuje Liga Morska i Rzeczna. Jak co roku połączone były ze ślubowaniem jungów z całej Polski.
Uczestnikami obchodów była zarówno młodzież szkolna między innymi z kołobrzeskiego Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, uczniowie z Kołobrzegu, Mścic, Gdańska oraz Tomaszowa Mazowieckiego.
Nie zabrakło weteranów walk o Kołobrzeg, przedstawicieli zarządu LMiR, władz samorządowych Kołobrzegu i Pucka w osobie burmistrza Marka Rintza z małżonką. Pod pomnik przybyli trzej dyrektorzy Urzędów Morskich z Gdyni, Słupska i Szczecina.
Warto zaznaczyć, że w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Berlina-Pankow oraz żołnierze Bundeswehry.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili: starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Jungowie złożyli ślubowanie, a potem zanurzyli bandery w wodach Bałtyku. Pod Pomnikiem Zaślubin złożono kwiaty, a następnie przy dźwiękach orkiestry reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej przemaszerowano pod pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, gdzie również złożono wiązanki kwiatów.
Na placu przed pomnikiem nastąpiło uroczyste wręczenie jungom legitymacji ligowych.


plakat 2014.jpg 10 lutego w historii morskiej Polski to data magiczna – dzień symbolicznego powrotu Polski nad Bałtyk. Historyczne puckie zaślubiny – platynowy pierścień generała Hallera, pierwsza bandera nad polskim morzem podniesiona przez porucznika Eugeniusza Pławskiego, późniejszego dowódcę „Pioruna” w historycznym boju z „Bismarckiem”, patriotyczne kazanie księdza Józefa Wryczy, twórcy kaszubskiej konspiracji spod znaku Gryfa Pomorskiego. Oni byli wtedy tutaj, podobnie jak setki mieszkańców tej ziemi i rodaków całego kraju. Było to wydarzenie o randze historycznej – swoiste postawienie słupa granicznego na brzegu Bałtyku, wskazanie intencji mocnego wsparcia odradzającego się państwa o brzeg morski. Dalsze działania – budowa floty, portów, szkolnictwa, Gdyni – miasta z morza i marzeń, której prawa miejskie nadano na cześć Zaślubin Puckich, właśnie 10 lutego. To była prosta konsekwencja tamtego spotkania w Pucku. Dlatego ten dzień jest tak ważny. Bo to najodpowiedniejsza chwila, by wspominając historię, odnieść się do współczesności.


10 lutego 2014 roku Liga Morska i Rzeczna uroczyście obchodziła 94. Rocznicę Zaślubin
z Morzem. Główne uroczystości odbyły się w Pucku z udziałem władz naczelnych organizacji oraz delegatów okręgów, oddziałów, kół, bractw i klubów. Orkiestra również włączyła się
w cykl obchodów hallerowskich zaślubin; zatem, w Wyszkowie, w dniu 15 lutego (sobota),
w auli Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodowica odbył się koncert okolicznościowy. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica (Filia w Wyszkowie).

sl (1).jpg 24. grudnia dostaliśmy odpowiedź od Juliusa, którego list w butelce znalazła w październiku na bałtyckiej plaży w okolicach Darłowa Oliwia Rybak. Otworzyliśmy go 2 stycznia – zaraz po powrocie do szkoły.
W kopercie znajdował się list w języku niemieckim i po polsku. Brzmiał trochę dziwnie, bo był tłumaczony internetowym translatorem, ale i tak wszystko dobrze zrozumieliśmy. Dowiedzieliśmy się, że ośmioletni Julius bardzo się ucieszył, gdy dostał przesyłkę od nas i pochwalił się swojej klasie listem z Polski. Dzieci z jego klasy postanowiły zrobić dla nas niespodzianki. Przygotowały nam kartki noworoczne z symbolami szczęścia: świnką- skarbonką, koniczynką, biedronką i podkową. Dostaliśmy też świecące w ciemności bransoletki i folder przedstawiający miejscowość w Niemczech, w której mieszka Julius.
To nie koniec naszej korespondencji z kolegą z Niemiec i uczniami z jego klasy.
Teraz zastanawiamy się, nad treścią odpowiedzi i tym, co miłego moglibyśmy przygotować dla drugoklasistów zza zachodniej granicy naszego kraju.

Oliwia Rybak i Ola Golańska,
klasa VIB, Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku,Strona (1/23) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 995059