KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

zjazd_41.JPG

XXI Walny Zjazd Delegatów LMiR uznano za dokonany. W wyniku głosowania delegaci kół i oddziałów z całej Polski wybrali władze naczelne Ligi Morskiej i Rzecznej na lata 2015-2019: Zarząd Główny, Główną Komisję Rewizyjną oraz Główny Sąd Koleżeński. Prezesem tej kadencji został kapitan żeglugi wielkiej Andrzej KRÓLIKOWSKI.


Migawki z działalności LMiR w latach 2011-2015.
Prezentacja: LMiR 2011-2015

szczecin.jpgJuż po raz kolejny Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej
„Młodzież na Morzu”. Celem działania jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy, m.in. wiedzy o morzach i oceanach, żeglarstwie, ochronie środowiska, zasłużonych dla Polski Ludziach Morza, Pomorzu Zachodnim. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie oraz rejestrację szkoły.

001.jpg Jak co roku, 12 października 2015, odbyło się spotkanie organizatorów i sponsorów Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza na którym Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania imprezy.
Zobacz zdjęcia!

zlot_2015.jpg
fot. Tadeusz Lademann  
W dniach 8-11 października na wodach Zatoki Gdańskiej odbył się siódmy już Zlot Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza". Ponad 200 żeglarzy z 27 jednostek odwiedziło Hel i Gdynię, by przypomnieć wszystkim, że klasyczne jachty zbudowane z drewna i stali są nie tylko niezwykle dzielne, ale także po prostu piękne!

d229553d969efc300eee21277388bc6b.jpg Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz melduje Prezesowi LMiR kpt.ż.w. dr inż. Andrzejowi Królikowskiemu gotowość do rozpoczęcia obchodów 76 rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej.

"Zebraliśmy się tu, w Twierdzy Modlin, by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskiej Flotylli Wiślanej. Twierdza Modlin była Pierwszym Portem Wojennym RP po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Tu formowano kadrę i szkolono marynarzy do służby na morzu i śródlądziu. Tu 23 grudnia 1918 utworzono Flotyllę Wiślaną. Zasłużyła się w wojnie polsko–rosyjskiej w 1920 roku broniąc Warszawy na odcinku pomiędzy Twierdzą Zegrze i Fortem Dębe i od Góry Kalwarii do Płocka.
W wojnie 1939 roku broniła mostów i przepraw na Wiśle, niszczyła niemieckie transporty, walczyła z lotnictwem niemieckim. Jednak w obliczu agresji radzieckiej 17 września 1939 roku i niskiego stanu wód rzeki, między 19 a 21 września, jednostki Flotylli zostały zatopione przez własne załogi.
Tu dziś obchodzimy 76. rocznicę tych wydarzeń. Niech pamięć o tej Bohaterskiej Flotylli Wiślanej, jej dowódcach i marynarzach trwa."

kol (1).jpg Odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego celem jest promocja unikatowych zabytków, kształtowanie postaw otwartości na kulturową różnorodność i rozbudzanie zainteresowanie historią własnego regionu. Ostatnie odbyły się 26 września. Były okazją, by odwiedzić wyjątkowe zabytki, wziąć udział w spacerach, wykładach i innych atrakcjach całkiem za darmo. W wydarzeniu wzięło udział wielu organizatorów, wśród nich znalazł się również kołobrzeski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia to „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone - morze”.

Leczyca 0.jpg Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.


parowiec.jpgWyjątkowo suche tegoroczne lato sprawiło, że poziom wód w Bugu drastycznie się obniżył. Wodniacy i wędkarze wprawdzie narzekają na niezwykle płytką wodę, ale co dla jednych jest niedogodnością, dla innych okazało się sporą atrakcją. W pobliżu wsi Bojany opadające wody Bugu odkryły wrak starego parowca. Od tej pory każdego dnia, ten odludny do niedawna zakątek, odwiedzają dziesiątki ludzi. Niektórzy przybywają tu nawet z bardzo daleka aby obejrzeć resztki statku, który przeleżał na dnie rzeki blisko sto lat. Mieszkańcy Bojan i Broku zasypywani są pytaniami; co to za jednostka i w jaki sposób znalazła się na dnie Bugu. I tu zaczynają się pierwsze schody. Nie wszyscy potrafią zadowolić pytających i odpowiedzieć wyczerpująco, a nie ma żadnego opracowania, które jednoznacznie i wiarygodnie udzieliłoby takich odpowiedzi.
Zobacz zdjęcia!

Galeria zdjęć:
VI Bałtycki Maraton Brzegiem Morza
II Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza
V Bałtycki Bieg Brzegiem Morza
Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni


Strona (1/30) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1795328