KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.
W piękny, słoneczny poranek 10 lutego 2015 na puckim rynku tłumy mieszkańców miasta, młodzieży, samorządowców i marynarzy zebrały się, aby uczcić 95. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk. Pamięć o Błękitnym Generale w Pucku wciąż jest żywa, a coroczne obchody przypominają, że niepodległość nie jest nam podarowana, ale należy o nią walczyć i ją pielęgnować.

marina5.gifZarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku zaprasza gimnazjalistów i uczniów szkół gimnazjalnych do udziału w II Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” w Kobylnicy. Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego LMiR i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica.
Współorganizatorami i fundatorami nagród są m.in. Tomasz Bobin, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, kmdr Robert Kozacki, Komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP, Jan Wild, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy.
Etap finałowy Festiwalu odbędzie się 20 marca 2015 r. w Sali Widowiskowej „Forum” Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy, ul. Główna 63. Wykonawcy oceniani są w kategoriach: zespoły i soliści.
Podczas Gali Finałowej oficjalnie podsumowany zostanie konkurs na logo Festiwalu.

Regulamin II Mariny
Karta zgłoszenia do Mariny

orkiestra.gifJuż po raz 23. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano środki na zakup sprzętu dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

porębski.gif 20 stycznia minęło 82 lata od śmierci wiceadmirała Kazimierza Porębskiego - inicjatora powołania do życia Stowarzyszenia Bandera Polska, będącego protoplastą kolejno Ligi Żeglugi Polskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej, i w końcu w 1930 roku Ligi Morskiej i Kolonialnej. Inicjator powołania do życia floty Marynarki Handlowej, szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, dowódca Marynarki Wojennej w latach 1919-1925.

komandor.gifPunktualnie o godzinie 14.15 w kołobrzeskim porcie na zacumowanych jednostkach s/y Zawisza Czarny, Monika III, Kaper 2 i SG 216 odezwały się syreny okrętowe. Był to sygnał upamiętniający moment wykonania wyroku śmierci na komandorze Stanisławie Mieszkowskim, pierwszym polskim kapitanie portu.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku zaprasza do udziału w XIX Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2015” oraz w towarzyszącym mu XIV Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic” i XVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łajba 2015” o tematyce morskiej i marynistycznej.
<czytaj więcej...>muzeumplakat.jpg W dniu wczorajszym, 17 grudnia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie "Polityka morska i rzeczna Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie opracowania pt. Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek, autorstwa Wacława L. Kowalskiego i Marka Jankiewicza".

Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy i Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku zaprasza do uczestnictwa w konkursie plastycznym:

Logo Festiwalu o tematyce marynistycznej "MARINA".


Strona (1/27) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1355391