KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

d229553d969efc300eee21277388bc6b.jpg Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz melduje Prezesowi LMiR kpt.ż.w. dr inż. Andrzejowi Królikowskiemu gotowość do rozpoczęcia obchodów 76 rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej.

"Zebraliśmy się tu, w Twierdzy Modlin, by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskiej Flotylli Wiślanej. Twierdza Modlin była Pierwszym Portem Wojennym RP po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Tu formowano kadrę i szkolono marynarzy do służby na morzu i śródlądziu. Tu 23 grudnia 1918 utworzono Flotyllę Wiślaną. Zasłużyła się w wojnie polsko–rosyjskiej w 1920 roku broniąc Warszawy na odcinku pomiędzy Twierdzą Zegrze i Fortem Dębe i od Góry Kalwarii do Płocka.
W wojnie 1939 roku broniła mostów i przepraw na Wiśle, niszczyła niemieckie transporty, walczyła z lotnictwem niemieckim. Jednak w obliczu agresji radzieckiej 17 września 1939 roku i niskiego stanu wód rzeki, między 19 a 21 września, jednostki Flotylli zostały zatopione przez własne załogi.
Tu dziś obchodzimy 76. rocznicę tych wydarzeń. Niech pamięć o tej Bohaterskiej Flotylli Wiślanej, jej dowódcach i marynarzach trwa."

kol (1).jpg Odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego celem jest promocja unikatowych zabytków, kształtowanie postaw otwartości na kulturową różnorodność i rozbudzanie zainteresowanie historią własnego regionu. Ostatnie odbyły się 26 września. Były okazją, by odwiedzić wyjątkowe zabytki, wziąć udział w spacerach, wykładach i innych atrakcjach całkiem za darmo. W wydarzeniu wzięło udział wielu organizatorów, wśród nich znalazł się również kołobrzeski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia to „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone - morze”.

Leczyca 0.jpg Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.


parowiec.jpgWyjątkowo suche tegoroczne lato sprawiło, że poziom wód w Bugu drastycznie się obniżył. Wodniacy i wędkarze wprawdzie narzekają na niezwykle płytką wodę, ale co dla jednych jest niedogodnością, dla innych okazało się sporą atrakcją. W pobliżu wsi Bojany opadające wody Bugu odkryły wrak starego parowca. Od tej pory każdego dnia, ten odludny do niedawna zakątek, odwiedzają dziesiątki ludzi. Niektórzy przybywają tu nawet z bardzo daleka aby obejrzeć resztki statku, który przeleżał na dnie rzeki blisko sto lat. Mieszkańcy Bojan i Broku zasypywani są pytaniami; co to za jednostka i w jaki sposób znalazła się na dnie Bugu. I tu zaczynają się pierwsze schody. Nie wszyscy potrafią zadowolić pytających i odpowiedzieć wyczerpująco, a nie ma żadnego opracowania, które jednoznacznie i wiarygodnie udzieliłoby takich odpowiedzi.
Zobacz zdjęcia!

Galeria zdjęć:
VI Bałtycki Maraton Brzegiem Morza
II Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza
V Bałtycki Bieg Brzegiem Morza
Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w GdyniW niedzielę 23 sierpnia 2015 w Jerzyskach koło Łochowa miały miejsce uroczystości upamiętniające etos żołnierzy ruchu oporu działających w latach 1939-1944 w Lasach Łochowskich tj. Armii Krajowej i Samodzielnego Ugrupowania Bojowego „Jerzyki”. W uroczystości brali udział kombatanci z różnych środowisk, Wojsko Polskie oraz władze i ludność lokalna. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował inż. Mirosław Widlicki – członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻAK; natomiast w imieniu grupy „Jerzyków”, wystąpił Pan Jerzy Broszkiewicz – 91-letni weteran walk o niepodległość. Po mszy polowej celebrowanej przez ks. ppłk Władysława Kozickiego – proboszcza Katedry Polowej, odczytano apel pamięci, po czym oddano salwę honorową, a następnie delegacje złożyły wieńce w miejscu pamięci narodowej. Kompanię Honorową wystawił 60. Wieliszewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, którą dyrygował kapelmistrz st.chor.szt. Ryszard Klecha. W trakcie uroczystości, Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR reprezentował kmdr Józef Kowalewski.

SEMPER FIDELIS VISTULAE (zawsze wierny Wiśle) to tytuł najnowszej książki kpt.ż.ś. Stanisława Fidelisa, której promocja miała miejsce dnia 22 sierpnia 2015 na Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku. Autor – nawigator z ponad 40- letnim doświadczeniem w barwny i obrazowy sposób opisuje w niej etos śródlądowego marynarza na przykładzie swoich przeżyć w okresie kilku dekad. Jest to swoista encyklopedia żeglugi wiślanej u szczytu i schyłku jej funkcjonowania, gdzie bardzo ważną rolę odgrywała ziemia płocka oraz płocki port w Radziwiu. Szczególne podziękowania autor skierował do Starosty Płockiego Mariusza Bieńka i Przewodniczącego Rady Powiatu Lecha Dąbrowskiego. Moderatorem promocji był kpt.ż.ś. mgr inż. Paweł Śliwiński; natomiast, laudację wygłosił ks. infułat prof. zw. dr hab. Wojciech Góralski – autor przedmowy. W trakcie tego wydarzenia kulturalnego w Płocku, pani mgr Mirosława Niedziałek – córka ś.p. kmdr Adama Reszki – szypra generalnego LMiR przekazała dla Muzeum Wisły szereg eksponatów o znacznej wartości historycznej. Okręg Mazowiecki LMiR reprezentowali kpt.ż.ś. Jerzy Pielaciński wraz z małżonką oraz kmdr Józef Kowalewski. Obecni byli również przedstawiciele nowopowstałego Oddziału LMiR w Wyszkowie mgr Elżbieta Kasińska i mgr inż. Paweł Różański.

Bez nazwy 2.jpg W niedziele 23.08.2015r w Rzekuniu odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające walki marynarzy I Batalionu Morskiego z bolszewickim najeźdźcą w sierpniu 1920 roku. W bojach w okolicach Ostrołęki poległo 53 marynarzy I Batalionu Morskiego i 18 ułanów 2 Pułku Ułanów. Mszę Św. koncelebrował
ks. kan. Marian Miegoń - bliski krewny opiekuna poległych ks. kapelana Władysława Miegonia i proboszcz miejscowej Parafii ks. kan. ppłk rez. Jan Mrowca. Asystę zapewniła Kompania Honorowa MW. W uroczystości uczestniczyli: delegacje wojska, władz, stowarzyszeń, młodzież szkół, mieszkańcy gminy Rzekuń i Ostrołęki.
Na cmentarzu odbył się apel pamięci. Złożono wiązanki kwiatów na mogiłach poległych. W imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej kwiaty złożyli Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej. kpt. ż. ś. Andrzej Potapowicz z małżonką.

Strona (1/30) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1694932