KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

andrzej wojnarowski.jpg Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi
kpt. poż. inż. Andrzeja Wojnarowskiego Prezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego i Członka Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, oddanego działacza, człowieka pełnego pasji i zaangażowania nie tylko w swoją pracę, ale także na rzecz młodzieży i całego środowiska ligowego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 23 lipca br. (środa) o godzinie 13.30 w Łodzi.
Szczere Kondolencje składam na ręce Rodziny, Bliskich oraz Całej Społeczności Ligowej

Prezes Ligi Morskie i Rzecznej
Andrzej Królikowski


Dziesiąty Flis Wiślany z Ulanowa do Gdańska na półmetku.bb01.JPG Przed kilkuset laty woje Bolesława Krzywoustego docierając do Bałtyku pod Kołobrzegiem śpiewali:
„Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,
My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające!
Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,
A nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali.
Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,
A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie”.

Szanowny Panie Prezesie,
W ciągu ostatnich dwóch lat zacieśniła się współpraca pomiędzy Pomorskim Związkiem Żeglarskim a Ligą Morską i Rzeczną. Obie organizacje wspólnie zrealizowały i wciąż podejmują kolejne inicjatywy na rzecz szeroko rozumianej edukacji i promocji spraw morskich.

sm (3).jpg W samo południe, przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni, wystrzałami z „ORP Błyskawica” rozpoczęły się obchody Święta Morza w Gdyni. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Po nim, w imieniu wszystkich organizacji morskich biorących udział w Święcie, przemówił prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

rewa06.JPG 14 czerwca 2014 odbyła się XI już Uroczystość Odsłonięcia Tablic i Gwiazd w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rewie. W tym roku tytułem Zasłużony Człowiek Morza uhonorowani zostali: kpt.ż.w. Kazimierz Jurkiewicz, kontradmirał Adam Mohuczy oraz harcmistrz Henryk Wolniak. Wspominano również Ryszarda Kaczorowskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie. Podczas uroczystości odsłonięto postument szkunera "Zew Morza". Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, pan Andrzej Królikowski, został odznaczony medalem 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Aleja zasłużonych ludzi morza w Rewie została powołana do życia przez Tadeusza Krzysztofa i wójta gminy Kosakowo ku pamięci wszystkich Ludzi Polskiego Morza, którzy na nim pracowali i którzy oddali na nim swoje życie.

"W 1966 przybył do Kołobrzegu na jeden dzień, został, działa i planuje. Kilka dni temu skończył 68 lat.

Dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, kobiet i drzew. Dorośli, mężczyźni i jednostki pływające są mu nie mniej bliskie. Inaczej mówiąc, czuje się zadomowiony w wielu środowiskach.

Nauczyciel i wychowawca, harcerz, przewodnik turystyczny, żeglarz a przede wszystkim organizator, który potrafi pociągnąć za sobą zwolenników do nadawania imion szkołom, drzewom, zakładania świetlic środowiskowych, wytyczania ścieżek rowerowych, budowania pomników..."(Piotr Pasikowski)
as (4).jpg as (3).jpg as (2).jpg as (1).jpg

karta.gif
4 czerwca 2014 roku, 25 lat od pierwszych po wojnie wolnych wyborów z 1989 roku odbyły się uroczystości rocznicowe na Placu Zamkowym z udziałem delegacji z niemal 50 państw. Przemówienia wygłosili prezydenci Polski i USA.
Prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział:
"4 czerwca 1989 roku pokonaliśmy komunizm. 4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od tamtego niezwykłego dnia.
4 czerwca 1989 roku to tryumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem.4 czerwca 1989 roku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju. [...] 4 czerwca 1989 roku to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej, to początek drogi ku jedności Europy. [...] Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian. Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota."

Do Szczecina zjechali finaliści konkursu „Młodzież na morzu”. art4.jpg
W auli Wydziału Ekonomicznego w Szczecinie, Wyższej Szkoły Bankowej z Poznania, celebrowano finał ogólnopolskiego Konkursu ZG Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu”. Konkurs odbył się pod patronatem Pani Anny Komorowskiej. Tradycyjnie gospodarzem całości była pani Wiceprezes LMiR Elżbieta Marszałek, a konkurs - pod hasłem ”Człowiek i Morze”, cieszył się dużym zainteresowaniem, czego wyrazem było to, iż wśród laureatów znalazły się dzieci i młodzież zarówno z Pomorza, jak Podbeskidzia i Podkarpacia.
W tym roku zmagania uczniów odbywały się w następujących kategoriach konkursowych:
- Konkurs plastyczny „Człowiek i morze”
- Konkurs na najlepsze Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej
- Konkurs „Wiedza o morzu”
- Konkurs „Wiedza o Pomorzu Zachodnim”
Uczestnicy, finaliści i laureaci z najlepszych Kół LMiR z Bielska Białej otrzymali liczne nagrody i upominki, fundowane przez Zarząd LMiR, miasto Szczecin oraz przedsiębiorstwa gospodarki morskiej.
all.jpg
art3.jpg art2.jpg art1.jpg

ZAPROSZENIE
W imieniu Komisji Konkursu ZG LMiR „Młodzież na Morzu” serdecznie zapraszam na Finał Konkursu, który odbędzie się w 16 maja 2014 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydział Ekonomiczny w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego 128, I piętro, aula.
Konkurs odbywa się pod patronatem Pani Anny Komorowskiej, Małżonki Pana Prezydenta RP.

W skład Komitetu Honorowego wchodzą:
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Rektorzy uczelni morskich oraz Dyrektorzy przedsiębiorstw gospodarki morskiej.

Strona (1/24) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1096447