KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.


fo00.JPG W sobotę 11 lipca 2015 r. mieszkańcy Szczecina, podczas obchodów Dni Odry, powitali XX
Flis Odrzański. Paradę jednostek Flisu, z pokładu statku Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” zacumowanego przy Bulwarze Piastowskim obserwowali również włodarze miasta Szczecina, prezydenci i burmistrzowie miast leżących na trasie Flisu, jak również sponsorzy i organizatorzy tego przedsięwzięcia. Inspiratorem, a zarazem organizatorem Flisów od 20 lat jest Pani Elżbieta Marszałek Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. XX Flis Odrzański wyruszył 27 czerwca br. z Kędzierzyna-Kożla pokonując ponad 500 km drogi wodnej. W spływie rzeką Odrą uczestniczyło 30 jednostek pływających oraz tratwa flisacka, na których pokładach płynęła młodzież i jej opiekunowie z miejscowości na trasie Flisu. Na zakończenie Flisu na estradzie pływającej odbyła się uroczystość, na której podziękowano Flisakom za promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania rzeki Odry, integrację młodzieży ze szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej z miejscowości leżących na trasie Flisu, promowanie ekologii oraz środowiska naturalnego jako dziedzictwa ludzkości. Uczestniczący w uroczystościach Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski uhonorował Retmana Flisu Mieczysława Łabęckiego „Pierścieniem Hallera”, jak również odznaczył Krzyżem „Pro Mari Nostro” Panią Krystynę Pohl dziennikarkę czasopism zachodniopomorskich i Pana Arkadiusza Drulisa z Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Flisaków.

zl00.jpg Trzymajmy się morza! To zawołanie wygłoszone przez Stanisława Staszica w "Przestrogach dla Polski" jest hasłem towarzyszącym wszystkim ligowym poczynaniom. Już od piętnastu lat pod koniec maja jungowie zmierzają do Kołobrzegu. W tym roku do miasta leżącego nad Bałtykiem i piękną rzeką Parsętą dotarło ponad 250 uczestników. Część z nich swoją podróż rozpoczęła wcześniej okrętując się na pokład żaglowca ORP Iskra. Czterdziestoosobowa grupa reprezentująca Bielsko Białą, Gdańsk, Wyszków, Łapy, Żywiec, Kruszewo wyruszyła z Gdyni, aby 22 maja zacumować przy Nabrzeżu Szkolnym. Było to dwudzieste ósme zawinięcie żaglowca w kołobrzeskim porcie. Cumy odebrane, kapitan wydał komendę tak stoimy, dziękuję obsadom manewrowym. Po trapie na pokład wchodzą witający. Nie może zabraknąć Antoniego Szarmacha prezesa kołobrzeskiej ligi. Radosne uściski i pytania: jak było? Wrażeń wiele, większość pierwszy raz była na morzu.

plakat_swmorza.jpg Dwukrotnie w naszej historii ślubowaliśmy wierność i przywiązanie do morza. Puck (10.02.1920) to postawienie stopy na bałtyckim brzegu. Stworzenie Gdyni, przekonanie Narodu, że morze to nasza racja stanu, jeden z priorytetów polskiej polityki. Dzięki Lidze Morskiej społeczeństwo II Rzeczypospolitej czuło i rozumiało jak wielkie znaczenie dla odrodzonej Ojczyzny ma „wiatr od morza”. Kołobrzeg (18.03.1945), to sygnał zwiastujący, że Polska wraca nad Bałtyk szerokim frontem – od Świnoujścia po Szczecin i Mierzeję Wiślaną.

DSC_0875.JPG Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej uchwałą z dnia 19 czerwca 2015 uhonorował profesora Piotra Jędrzejowicza Krzyżem Pro Mari Nostro. Wyróżnienie zostało wręczone w dniach Święta Morza na pokładzie "Daru Pomorza".
DSC_0861.JPG

mz.jpg Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę czerwca odbywają się obchody „Święta Dni Morza” i Marynarki Wojennej organizowane przez Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej Koło nr 7 w Warszawie. Uroczystość ta odbywa się zawsze na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

is.jpg ORP "Iskra" to okręt legenda. Trzymasztowa barkentyna weszła do służby w 1982 roku. Aż pięciokrotnie otrzymywała zaszczytny tytuł najlepszej jednostki Marynarki Wojennej w grupie okrętów specjalnych. W 1990 roku sekretarz generalny ONZ przyznał jej Medal w Służbie Pokoju. Pod koniec lat 80. XX wieku dowódca Marynarki Wojennej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk podjął inicjatywę wysłania "Iskry" w rejs dookoła kuli ziemskiej. Plan został zrealizowany. W trakcie rejsu barkentyna odwiedziła Hiszpanię, Republikę Zielonego Przylądka, Brazylię, Republikę Południowej Afryki, Mauritius, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Argentynę, Falklandy, Portugalię i Wielką Brytanię. Do Polski ORP "Iskra" wróciła 10 lutego 1996 roku, w dniu historycznych zaślubin Polski z morzem. Tym samym jako pierwszy okręt pod polską banderą wojenną opłynęła kulę ziemską. Od początku okrętem dowodzili: kapitan marynarki Lech Soroka (1982-1984), komandor Czesław Dyrcz (1984-1997), komandor podporucznik Robert Sitek (1997-2002), komandor porucznik Robert Żywiec (2002-2007), komandor podporucznik Jacek Miłowski. ORP „ISKRA" jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.


flis-2015.gif

Liga Morska i Rzeczna organizuje w sezonie letnim 2015r. XI Flis Wiślany – Pętlą Żuławską (wędrowny obóz żeglarski).

1. Termin: od 27 czerwiec do 10 lipiec.
2. Wiek uczestników: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne do 18 roku życia.
3. Trasa: Elbląg, Kąty Rybackie (Zalew Wiślany), Krynica Morska, Tolkmicko, Malbork, Błotnik, Gdańsk.
4. Całkowite koszty Flisu z wyżywieniem – 500 zł (pięćset złotych), noclegi w namiotach.
5. Podczas Flisu istnieje możliwość odbycia kursu na patent żeglarza jachtowego i/lub sternika motorowodnego, za dodatkową odpłatnością 250 zł. plus 150 zł. za egzamin, wymagania zezwolenie rodziców i ukończone 14 lat.


Pozdrawiam
kpt. jacht. Tadeusz Kuśmierski instr. żeglarstwa

00006.JPG Końcówka maja to czas, gdy ligowcy z Podbeskidzia kierują tradycyjnie swój wzrok w stronę morza. Nie tylko patrzą, ale niejako płyną, by przycumować swoje umysły i serca w portach, o których uczyli się i marzyli przez cały rok.
Najpierw 21 maja w Szczecinie 47 osób wzięło udział w Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież na morzu” 2014/15. Szkolne Koła LMiR z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy, Gimnazjum nr 1 w Jaworzu, LO IV w Bielsku-Białej oraz Zespołu Szkół w Drogomyślu zostały uznane przez jurorów za wiodące, zaś z VIII LO w Bielsku-Białej za najlepsze w całym kraju w realizacji celów statutowych Ligi Morskiej
i Rzecznej.

lmir-wyszków.gif13 czerwca 2015 r. na Zamku w Pułtusku odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia Polska wczoraj i dziś”. W konkursie uczestniczyło 30 drużyn dwuosobowych: kucharze profesjonaliści, uczniowie szkół gastronomicznych, miłośnicy sztuki kulinarnej, wykonujący potrawę w tytule „Magiczny koszyk”. W konkursie brała również udział dwuosobowa grupa Jungów z Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Angelika Pochmara i Daniel Witkowski. Grupa wykonywała danie główne według własnego pomysłu z surowców powierzonych przez organizatorów konkursu i pracowała pod kierownictwem Pana Juliana S. Bielawskiego Komandora Bractwa.

Strona (1/29) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1562196