KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

01.jpg Święto w Katolickim Przedszkolu „Pod Skrzydłami” w Hecznarowicach rozpoczęło się w dniu Wspomnienia Aniołów Stróżów, w niedzielę, podczas uroczystej Mszy Świętej. W poniedziałek, cała przedszkolna wspólnota, wraz z zaproszonymi gośćmi: proboszczem Parafii Św. Urbana w Hecznarowicach księdzem Aleksandrem Smarduchem, działaczami Ligi Morskiej i Rzecznej Prezesem Okręgu Bielsko-Biała panem Edwardem Szpoczkiem, gospodarzem Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu panem Andrzejem Stąsiekiem oraz Kapitanem Żeglugi Wielkiej panem Jerzym Ryrychem, zebrała się ponownie, by poprzez pasowanie przyjąć do swojego grona jedenaścioro dzieci.
25 listopada 2016 w siedzibie Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli «Trzymajmy się Morza»”. Wystawę otworzyli Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej komandor profesor dr hab. Tomasz Szubrycht i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski. Na otwarcie wystawy przybyli Szef Centrum Operacji Morskich wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, wiceadmirał rez. Jerzy Patz oraz byli Rektorzy-Komendanci AMW kontradmirał rez. dr inż. Czesław Dyrcz i kontradmirał rez. prof. dr hab. Antoni Komorowski, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Pani Joanna Zielińska, przedstawiciel Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół „DARU POMORZA”, członkowie Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz ligowcy z całego kraju. Na eksponowanych planszach przedstawiono cele organizacji, zarys historyczny, działalność i osiągnięcia.
Do końca lutego 2017 wystawa prezentowana będzie w Gdyni. Od marca 2017 prezentowana będzie w miejscowościach będących siedzibami Okręgów, Oddziałów, Klubów i Kół Ligi Morskiej i Rzecznej na terenie kraju.

Koordynator terminów: Tadeusz Kuśmierski - Sekretarz Generalny LMiR
tel. 601 75 60 70

Terminy wystawy.

1. 01.02.2017-14.02.2017 Puck
2. 20.04.2017-20.05.2017 Tomaszów Mazowiecki
3. 21.05.2017-20.06.2017 Kołobrzeg
4. 01.08.2017-20.08.2017 Włocławek, Toruń
5. 22.08.2017-22.09.2017 Jaworze
6. 23.09.2017-10.10.2017 Wyszków
7. 11.10.2017-25.10.2017 Mazowsze, Ostrołęka
8. 26.10.2017-25.11.2017 Słupsk
9. 01.02.2018-28.02.2018 Gdynia
10. 01.05.2018-10.05.2018 Łapy Podlasie
11. 12.05.2018-30.05.2018 Gdańsk, Bractwo Okrętów Podwodnych
12. 01.06.2018-30.06.2018 Bydgoszcz, Nakło

DSC07888.JPG We wrześniu 2016 minęły dwa lata od przekazania społeczności Jaworza Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. Odważna decyzja ówczesnego Wójta Zdzisława Byloka i większości Radnych Gminy zaowocowała powstaniem jedynej na południu Polski takiej placówki. Budynek w kształcie odciętego dzioba statku oceanicznego, pomieścił liczne zbiory bosmana Erwina Pasternego, które dotychczas znajdowały się w dwóch salach lekcyjnych Gimnazjum nr 1. W nowocześnie zaprojektowanych wnętrzach znajdują się eksponaty, które wprowadzają zwiedzających w budzący zachwyt i respekt podwodny świat rzek, jezior, mórz i oceanów. Są też akwaria z różnymi gatunkami ryb i roślinności wodnej. Muzealni przewodnicy Andrzej Stąsiek i Bartłomiej Czader wspomagani przez przeszkolonych członków Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w fachowy sposób, także multimedialny, wprowadzają zwiedzających w tajniki wiedzy o bujnym życiu w środowisku wodnym. W sali konferencyjnej, co jakiś czas zamienianej na salę wystawową prezentują np. fotografie latarni morskich polskiego wybrzeża, ważek, płazów i gadów Jaworza wykonanych przez uczniów oraz w ramach Mistrzostw Europy Rybek Akwariowych – Głupiki. W muzealnej scenerii pięknie błyszczały witraże – rybki, salamandry, ważki, motyle i lampy z muszli zatopionych w cynie. Z inicjatywy dyr. muzeum Barbary Szermańskiej odbywają się cyklicznie „Muzyczne odpływy” w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Jak w szum morza, można się wsłuchać w dzwięki harfy, fletu, gitary.
Tak bogata oferta spotyka się z uznaniem dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów z całej Polski, o czym świadczą wpisy w księdze pamiątkowej. 26 października 2016 progi muzeum przekroczył 25 tysięczny gość. Była nim Wiktoria Porębska z Koła LMiR przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy. Bilet z numerem 24 999 nabył jej kolega Błażej Szafarz. Członkowie tego Koła pod opieką Alicji Iskrzyckiej często odbywają zajęcia dydaktyczne w muzeum i dzięki tam zdobytej wiedzy są najlepszym kołem w kraju, w tej kategorii wiekowej.

Edward Szpoczek

image00172.jpg W dniu 11 listopada 2016, na zaproszenie starosty ostrołęckiego dr Stanisława KUBŁA, przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej wraz z orkiestrą uczestniczyli w obchodach Dnia Niepodległości w Kadzidle (Powiat Ostrołęcki), które postrzegane jest, jako ważne regionalne centrum kultury kurpiowskiej.

IMG2.jpg Ahoj "Latający Holendrowcy"!
Popołudnie 10 stycznia 2017 roku, to 50 lat od ukazania się w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Latającego Holendra". Przez 26 lat i 4 miesiące prowadził on wychowanie morskie młodzieży na antenie telewizyjnej i w czasie letnich obozów inicjacji morskiej w ramach "Bractwa Żelaznej Szekli". W styczniu 1992 roku był jubileuszowy program 25-lecia a ostatni program wyemitowano 15 maja 1993 roku. Pierwszy zlot "holendrowców" odbył się w dniach 20-22 czerwca 1968 roku w Gdyni natomiast obóz letni od 19 lipca do 8 sierpnia tego roku w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku a ostatnia inicjacja morska w 1991r na obozie w Centrum Morskim Ligi Obrony Kraju w Jastarni oraz na specjalnie dla nas wybudowanej rok wcześniej barkentynie Pogoria.

DSC_0076.JPG W imieniu zespołu organizatorów Zlotu Próchno i Rdza chciałabym przesłać pierwsze pozdrowienia z naszego zlotu i zapewnić, że pływamy mimo paskudnej pogody!
Poniżej załączam krótką informację prasową oraz zdjęcie jachtów uczestniczących w tegorocznym - fioletowym - zlocie.

Serdecznie pozdrawiam - Ewa Banaszek

Dnia 2 października 2016, w miejscowości Susk Stary miał miejsce IV Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów. To wydarzenie patriotyczno-sportowe organizowane jest od roku 2013 – dla uczczenia czynu zbrojnego żołnierzy poległych pod Rzekuniem w trakcie Wojny Polsko-Bolszewickiej w roku 1920. IV edycja Biegu zgromadziła ponad 250 zawodników – kobiet i mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych. Ze sportowego punktu widzenia, bieg może być klasyfikowany, jako ćwierć-maraton, a jego trasa wynosi dziesięć kilometrów w naturalnych warunkach terenowych.

02_477x268.jpg Każdego roku - od maja do października w porcie kołobrzeskim trwa sezon żeglarski. To właśnie Kołobrzeg jako cel podróży wybierają żeglarze z różnych rejonów świata. Żaglowce zawsze budzą emocje, są wyczekiwanymi gośćmi w portach oraz atrakcją dla mieszkańców. Dla wielu są przejawem piękna, gracji i lekkości. Stanowią również wizytówkę portu. Wejście na pokład, dotknięcie olinowania, dzwonu, czy też koła sterowego jest nie lada przeżyciem. 14 września do Nabrzeża Szkolnego kołobrzeskiego portu zacumował ORP Iskra, barkentyna Marynarki Wojennej RP. Wizyta miała specjalny charakter. W swojej historii okręt po raz trzydziesty odwiedził miasto nad Parsętą. Okręt odbywał rejs szkoleniowy z kandydatami na pierwszy rok studiów Akademii Marynarki Wojennej. Wyczekiwanych gości przywitał prezydent Janusz Gromek oraz przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, bo to za ich staraniem Iskra odwiedziła Kołobrzeg. Nie obyło się bez gratulacji i specjalnego tortu z wizerunkiem żaglowca. Wizyta była również okazją do rozegrania regat wiosłowych na łodziach Dz. Pierwszoklasiści kołobrzeskich szkół zaprezentowali swoje umiejętności walcząc o puchary ufundowane przez prezydenta, starostę, prezesa Zarządu Portu Morskiego i prezesa kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej. Goście zwiedzili również miasto, Muzeum Oręża Polskiego, Skansen Morski, Cmentarz Wojenny. Specjalnym punktem była zbiórka podchorążych przy pomniku komandora Stanisława Mieszkowskiego pierwszego komendanta powojennej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Wspomnienie o bohaterze wygłosił zastępca komendanta AMW kmdr Mariusz Mięsikowski. Delegacja złożyła wiązankę kwiatów. Wszyscy chętni mieli możność zwiedzenia żaglowca. Pamiątką pobytu okrętu była specjalna karta pocztowa oraz datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym nr 1. Wydane zostały dzięki Koszalińskiemu Okręgowemu Związku Filatelistycznemu i Kołobrzeskiej Lidze Morskiej i Rzecznej. Trzydniowa wizyta okazała się bardzo owocna i stała się nie lada atrakcją dla kołobrzeżan.

Marek Padjas
zdjęcia: Elżbieta Kasińska

2.jpg W dniu 2 października 2016 roku po ciężkich zmaganiach z chorobą odszedł na wieczną wachtę nasz Przyjaciel i Kolega Ś.P. Andrzej Frelek.
Był wieloletnim Członkiem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, Członkiem Klubu „Bractwo Wiślane” w Lidze Morskiej i Rzecznej. Zjazd Ligi Morskiej i Rzecznej nadał mu godność Honorowego Członka.
Wyróżniany był wysokimi odznaczeniami Ligi Morskiej i Rzecznej: w 2003 roku Krzyżem „PRO MARI NOSTRO”, w 2010 roku Pierścieniem Hallera.
Należał do aktywnych działaczy Ligowych, którzy przyczynili się do rozwoju naszego stowarzyszenia.
Pozostanie w naszych wspomnieniach jako człowiek o wysokim poziomie kultury osobistej.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 6 października 2016 roku o godzinie 1030 w Warszawie na Cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54/56/58.
Zarząd Klubu „Bractwo Wiślane”
Liga Morska i Rzeczna

1.jpg 26 września 2016 roku po długiej chorobie i ciężkich z nią zmaganiach odszedł na wieczną wachtę nasz Przyjaciel i Kolega pisarz marynista redaktor mgr Henryk Mąka.

Strona (1/34) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2492738