KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

muzeumplakat.jpg W dniu wczorajszym, 17 grudnia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie "Polityka morska i rzeczna Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie opracowania pt. Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek, autorstwa Wacława L. Kowalskiego i Marka Jankiewicza".

Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy i Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku zaprasza do uczestnictwa w konkursie plastycznym:

Logo Festiwalu o tematyce marynistycznej "MARINA".


kb (1).jpg Członkowie kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyli w obchodach narodowego święta niepodległości. Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Wzięły w niej udział kompanie honorowe wojska, Zespołu Szkół Morskich, które asystowały sztandarom. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się zgromadzenie patriotyczne. Na miejsce przybyli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy Kołobrzegu. Gośćmi honorowymi byli żołnierze Armii Amerykańskiej i Kanadyjskiej biorący udział w manewrach poligonowych w Drawsku Pomorskim.
Muzeum Oręża Polskiego przygotowało okolicznościowe stoisko, a w Sali Plafonowej otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą Legionom Polskim. Klub żeglarski Tramp tradycyjnie już zorganizował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Marek Padjas
Zdjęcia: Archiwum LMiR

zd (11).jpg Tym, co nie wrócili z morza rzucili na fale Bałtyku wieniec. Gościem szczególnym był najstarszy wśród kapitanów żeglugi wielkiej Henryk Wojtkowiak.
zd (10).jpg zd (2).jpg zd (3).jpg zd (6).jpg
zd (12).jpg zd (13).jpg zd (14).JPG zd (5).jpg
Święto zmarłych to refleksja i czas by oddać hołd ludziom którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania naszej organizacji przed 96 laty. Delegacja Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej odwiedziła groby działaczy Ligi na warszawskich cmentarzach na Powązkach i Bródnie. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego założyciela i I Prezesa Bandery Polskiej oraz Kontradmirała Adama Mohuczego.
zaduszki01.jpg zaduszki02.jpg
Członkowie oddziału ostrołęckiego Ligi Morskiej i Rzecznej oddali hołd marynarzom I Batalionu Morskiego poległym w obronie Ojczyzny w 1920roku. Na mogile 53. Marynarzy w Rzekuniu złożono kwiaty i zapłonęły znicze.
zaduszki03.jpg
Kwiaty złożono również na grobie Stanisława Łęgowskiego zamordowanego w 1939 roku dyrektora Urzędu Morskiego oraz pod pomnikiem poświęconym marynarzom i rybakom, którzy nie powrócili z morza.
zd (15).JPG zd (16).jpg
zdjęcia: Cezary Spigarski, Tomasz Falba i Marian Matulewicz

Orlicz-Dreszer2.jpg Jadów, to miasto rodzinne generała Gustawa Orlicz- Dreszera. 2 października przypadła 125 rocznica urodzin żołnierza Legionów Polskich, kawalerzysty, generała dywizji Wojska Polskiego, Prezesa Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone pamięci tej wybitnej postaci, określanej przydomkiem ,,Rycerz nad Rycerzami". Wśród przybyłych gości znaleźli się:
Bożena Żelazowska - Minister w Urzędzie d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych
Pułkownik Robert Putrzyński – Komendant WKU Warszawa Praga, który odczytał list wystosowany na tę okazję przez Tomasza Siemoniaka Ministra Obrony Narodowej,
Komandor Marek Padjas - V-ce Prezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej,
Komandor Marek Jankiewicz – V-ce Prezes Klubu Bractwa Wiślanego Ligi Morskiej i Rzecznej,
Julian Bielawski – Komandor Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Elżbieta Kasińska - Kustosz Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Ksiądz Kanonik Waldemar Krzywiński – Kapelan Ligi Morskiej i Rzecznej,
Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Mazowieckiego,
Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury, szkół, radni, sołtysi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Jadów.
Miesięcznik Morze wrzesień 1936W Wyszkowie, w Nadbużańskim Bractwie Ligi Morskiej i Rzecznej obchodzono niezwykły jubileusz: 60. urodziny wraz z 40-leciem pracy zawodowej naszego kolegi Juliana Stanisława Bielawskiego.
Szanownemu jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia: 100 lat i pomyślnych wiatrów!

adam0reszka_zps5b1e0259.jpgkmdr por. kpt. ż. ś. mgr Adam RESZKA
Adam RESZKA urodził się 24 grudnia 1929 w Budach Grabskich k/Skierniewic w rodzinie inteligenckiej o silnych tradycjach narodowych. W okresie okupacji, uczęszczał na tajne komplety, a jako przedwojenny harcerz należał do Szarych Szeregów. W sytuacjach nagłych, służył jako konspiracyjny łącznik. Po wyzwoleniu, uczestniczył w akcji zbrojnej uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej więzionych przez NKWD. Ten fakt był przez dziesięciolecia skrywany, jako że groziła za to kara śmierci.

bandera.jpgMinister Środowiska Maciej Grabowski zdecydował się podarować gdańskiemu Narodowemu Muzeum Morskiemu banderę z przedwojennego, zatopionego w 1939 r. transatlantyka MS Piłsudski, którego budowę nadzorował jego dziadek Władysław Milewski. Dziadek ze strony mamy związany był z MS Piłsudskim statkiem bliźniaczym dla MS Batory, w latach 1934-36. Jako główny mechanik został najpierw oddelegowany do nadzorowania budowy tej jednostki, a potem pracował na niej. Gdy w 1936 r. kończył służbę na MS Piłsudskim, otrzymał banderę statku. Minister dodał, że dziadek wyciął z bandery i zachował jej najważniejszą, środkową część, na której znajduje się polskie godło z orłem w koronie.
Do rozstania z rodzinną pamiątką przekonał ministra kpt.ż.w. Daniel Duda, były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego.
Banderę transatlantyka złożył na ręce prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej i dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt.ż.w. Andrzeja Królikowskiego, który przekaże ją dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzemu Litwinowi.minister04.JPG

jur01.jpgW piękny pachnący jeszcze latem dzień 10 października 2014, wśród pól łąk, lasów i gdzieniegdzie domów, na obrzeżach Gdyni odbyła się uroczystość nadania imienia nowej ulicy. Patronem został kapitan żeglugi wielkiej Kazimierz Jurkiewicz.

logo.gifW niedzielę 5.10.2014 roku, odbył się II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku na dystansie 10 km. Trasa wiodła wzdłuż linii bojowej działań wojennych przez miejscowości Susk Stary–Nowa Wieś–Ołdaki–Zabiele. Organizatorem i inicjatorem biegu był Klub Sportowy „ARCO” Ławy w gm. Rzekuń. W biegu wzięło udział 117 uczestników z regionu i jedna zawodniczka z Podkarpacia (Limanowa), wśród nich członek koła LMiR w Ostrołęce Kol. Bartosz Pawelczyk. Członkowie Okręgu Mazowieckiego LM i R uczestniczyli w tej sportowo – patriotycznej imprezie. Obecni byli Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt.ż.ś. mgr Andrzej Potapowicz, v-ce Prezes OM LMiR kmdr dr Józef Kowalewski oraz sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz. Na uroczystym podsumowaniu, zakończeniu kol. Hanna Potapowicz przedstawiła rys historyczny LMiR nawiązując do udziału członków Ligii Żeglugi Polskiej i I-go Prezesa Stowarzyszenia kontradmirała Kazimierza Porębskiego w wojnie polsko–bolszewickiej w obronie Warszawy. Przekazała serdeczne gratulacje i życzenia sportowcom. za wyniki sportowe i ich postawę, władzą klubu sportowego ARCO na ręce Prezesa Pana Arkadiusza Zyśka wyrazy uznania, szacunku i podziękowanie za tą wspaniałą inicjatywę połączenia dwóch idei – sportowej rywalizacji, promowania biegania z uczczeniem pamięci i hołdem dla poległych 53 Marynarzy i 18 Ułanów na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia.
ul01.jpg
Przed rozpoczęciem biegu, przy kapliczce w Susku Starym złożono wieniec kwiatów, który po zakończeniu biegu sportowcy przewieźli na mogiłę w Rzekuniu.

Strona (1/26) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1264860