KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

Witam serdecznie. W załączeniu przesyłam link z zapowiedzią Europejskich Dni Dziedzictwa w Dęblinie z udziałem Ligi Morskiej i Rzecznej.

http://muzeumsp.pl/liga-morska-i-rzeczna-na-europejskich-dniach-dziedzictwa-w-deblinie/

!6 września w Deblinie (informacje przesłałem wcześniej) odbędzie sie posiedzenie ZG LMiR oraz podpisanie porozumienia z Muzeum Sił Powietrznych. Bardzo Państwa proszę o przekazanie mi informacji dt. udziału oraz o skorzystaniu z obiadu (koszt ok 20 zł) i noclegu (negocjujemy cenę w hotelu Ikar) Bardzo proszę o przesłanie info: imię nazwisko nr dowodu osobistego (kasyno znajduje się na terenie wojskowym). Wcześniej musimy przesłać listę.
Czekam na informacje
--
MAREK PADJAS


Szanowni Państwo.

W związku z planowanym posiedzeniem Zarządu Głównego LMiR w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz podpisaniem porozumienia z tą placówką pragnę przekazać kilka informacji organizacyjnych, które pomogą przy sprawnej organizacji przedsięwzięcia.

Tradycyjnie już na ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na Półwysep Helski na kolejną edycję maratonu oraz półmaratonu.
plakat Maraton 2017_11_s.jpg W sobotę 26 sierpnia, piękna plaża półwyspu będzie areną "VIII Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza" oraz "IV Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza". Nie zapomnimy też o dzieciach, dla których przygotowaliśmy biegi na dystansach 200 i 500 metrów.

1324-elżbieta-kubowska.jpg 24 czerwca w kołobrzeskim hotelu Diune odbyło się trzecie posiedzenie Konwentu Morskiego. Główny temat to problemy rybołówstwa morskiego oraz plany dotyczące rozwoju żeglugi śródlądowej i przekopu Mierzei Wiślanej. Gośćmi spotkania byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, europoseł Czesław Hoc, poseł na Sejm RP Marek Hok, oraz biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Obecni byli również przedstawiciele władz i samorządu zachodniopomorskiego: wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, Anna Mieczkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Janusz Gromek prezydent Kołobrzegu, Helena Rudzis Gruchała wicestarosta kołobrzeski.


Ich praca zwykle pozostaje w cieniu, ale jej wartość trudno przecenić. Od niej zależy nie tylko funkcjonowanie morskiego rodzaju sił zbrojnych, ale też bezpieczeństwo wszelkiej żeglugi, a co za tym idzie – kondycja morskiej gospodarki. Staraniami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej 21 czerwca został ustanowiony jako Światowy Dzień Hydrografii – World Hydrography Day. Decyzję tę podjęła ONZ w 2005 roku. Jest to wyraz uznania światowej społeczności dla pracy hydrografów morskich, których efekty pracy mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej żeglugi statków i okrętów na wszystkich morzach i oceanach. Ideą główną, która przyświecała tej inicjatywie, była chęć popularyzowania działalności IHO (Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna)wśród społeczeństw. Tegoroczne krajowe obchody po raz pierwszy zorganizowano w Kołobrzegu. Współorganizatorami ze strony gospodarzy było Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Morskiego i Liga Morska i Rzeczna.

Jungowie to najmłodsi członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Zrzeszani są w szkolnych kołach i klubach. Ich całoroczna działalność podsumowywana jest podczas zlotów. Tegoroczny to już dwudziesty szósty. Do Kołobrzegu przybyła dwustuosobowa reprezentacja z Łap, Brańszczyka, Jaworza, Drogomyśla, Jasienicy, Bielska Białej, Wyszkowa, Jońca, Łodygowic. Dla wielu z tych młodych ludzi rzeczą naturalną stały się coroczne spotkania w Kołobrzegu, na które przybywają nieraz z odległych krańców Polski, spędzając w drodze po kilkanaście godzin, a często całą noc. Tradycyjnie już piąty raz na zlot przybyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. W tym roku wyjątkowo kierowana przez Cezarego Benedykta Celjana.

W Kołobrzegu podczas XXVI Zlotu Jungów prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski nadał najwyższe odznaczenie krzyż ,,Pro Mari Nostro” Ośrodkowi Szkolenia Morskiego ,,Libra”. Uroczystość odbyła się na pokładzie katamaranu Jantar w obecności najmłodszych członków stowarzyszenia, którzy przybyli tam ze wszystkich zakątków naszego kraju. Obecni byli również dyrektorzy szkół morskich i żeglugi śródlądowej, armatorzy i reprezentanci branży morskiej. Wyróżnienie odebrał Andrzej Nieznaj dyrektor ośrodka. Długoletnia współpraca ze stowarzyszeniem, działania na rzecz wychowania morskiego młodzieży przynoszą konkretne efekty.

W Kołobrzegu obchodzono okrągły jubileusz 50 lecia Zespołu Szkół Morskich. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele franciszkanów w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów. Odprawił ją biskup Krzysztof Włodarczyk wspólnie z proboszczem bazyliki kołobrzeskiej ks. dr Jerzym Chęcińskim, bratem Bernardem Gorczyńskim absolwentem pierwszego rocznika szkoły, ojcem Maciejem Talewskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyła również kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Szkoła morska w Kołobrzegu została formalnie powołana w 1945 roku jako Liceum Rybackie. Wtedy nie rozpoczęła ona jeszcze swojej faktycznej działalności.

W kołobrzeskiej Marinie Solnej uroczyście otwarto sezon żeglarski. Na placu przy głównym basenie zebrali się żeglarze członkowie klubów, uczestnicy regat Planet Baltic Cup, reprezentacje wyścigów smoczych łodzi, zaproszeni goście, turyści i mieszkańcy miasta, przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Teren i jachty zostały odświętnie przystrojone wielkimi galami banderowymi. Ceremonię przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Po wybiciu szklanek meldunek o gotowości złożył dowódca kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich Radosław Froncala. Przeglądu dokonał sam prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

20170701_203814.jpg Tydzień po świętojańskiej nocy, 1.07.2017 r. nad Jeziorem Międzybrodzkim pojawiły się dzieci i dorośli z różnokolorowymi, jak beskidzkie pola i łąki, wiankami. Niektóre przypominały prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej inne, zwłaszcza te, w dziecięcych rączkach, wyrażały prostotę ich czystych serc.
Flis 2017

Strona (1/37) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint S.A 2008-2017          Odwiedzin: 3154569