KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

DSC_0076.JPG W imieniu zespołu organizatorów Zlotu Próchno i Rdza chciałabym przesłać pierwsze pozdrowienia z naszego zlotu i zapewnić, że pływamy mimo paskudnej pogody!
Poniżej załączam krótką informację prasową oraz zdjęcie jachtów uczestniczących w tegorocznym - fioletowym - zlocie.

Serdecznie pozdrawiam - Ewa Banaszek

Dnia 2 października 2016, w miejscowości Susk Stary miał miejsce IV Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów. To wydarzenie patriotyczno-sportowe organizowane jest od roku 2013 – dla uczczenia czynu zbrojnego żołnierzy poległych pod Rzekuniem w trakcie Wojny Polsko-Bolszewickiej w roku 1920. IV edycja Biegu zgromadziła ponad 250 zawodników – kobiet i mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych. Ze sportowego punktu widzenia, bieg może być klasyfikowany, jako ćwierć-maraton, a jego trasa wynosi dziesięć kilometrów w naturalnych warunkach terenowych.

02_477x268.jpg Każdego roku - od maja do października w porcie kołobrzeskim trwa sezon żeglarski. To właśnie Kołobrzeg jako cel podróży wybierają żeglarze z różnych rejonów świata. Żaglowce zawsze budzą emocje, są wyczekiwanymi gośćmi w portach oraz atrakcją dla mieszkańców. Dla wielu są przejawem piękna, gracji i lekkości. Stanowią również wizytówkę portu. Wejście na pokład, dotknięcie olinowania, dzwonu, czy też koła sterowego jest nie lada przeżyciem. 14 września do Nabrzeża Szkolnego kołobrzeskiego portu zacumował ORP Iskra, barkentyna Marynarki Wojennej RP. Wizyta miała specjalny charakter. W swojej historii okręt po raz trzydziesty odwiedził miasto nad Parsętą. Okręt odbywał rejs szkoleniowy z kandydatami na pierwszy rok studiów Akademii Marynarki Wojennej. Wyczekiwanych gości przywitał prezydent Janusz Gromek oraz przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej, bo to za ich staraniem Iskra odwiedziła Kołobrzeg. Nie obyło się bez gratulacji i specjalnego tortu z wizerunkiem żaglowca. Wizyta była również okazją do rozegrania regat wiosłowych na łodziach Dz. Pierwszoklasiści kołobrzeskich szkół zaprezentowali swoje umiejętności walcząc o puchary ufundowane przez prezydenta, starostę, prezesa Zarządu Portu Morskiego i prezesa kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej. Goście zwiedzili również miasto, Muzeum Oręża Polskiego, Skansen Morski, Cmentarz Wojenny. Specjalnym punktem była zbiórka podchorążych przy pomniku komandora Stanisława Mieszkowskiego pierwszego komendanta powojennej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej. Wspomnienie o bohaterze wygłosił zastępca komendanta AMW kmdr Mariusz Mięsikowski. Delegacja złożyła wiązankę kwiatów. Wszyscy chętni mieli możność zwiedzenia żaglowca. Pamiątką pobytu okrętu była specjalna karta pocztowa oraz datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym nr 1. Wydane zostały dzięki Koszalińskiemu Okręgowemu Związku Filatelistycznemu i Kołobrzeskiej Lidze Morskiej i Rzecznej. Trzydniowa wizyta okazała się bardzo owocna i stała się nie lada atrakcją dla kołobrzeżan.

Marek Padjas
zdjęcia: Elżbieta Kasińska

2.jpg W dniu 2 października 2016 roku po ciężkich zmaganiach z chorobą odszedł na wieczną wachtę nasz Przyjaciel i Kolega Ś.P. Andrzej Frelek.
Był wieloletnim Członkiem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, Członkiem Klubu „Bractwo Wiślane” w Lidze Morskiej i Rzecznej. Zjazd Ligi Morskiej i Rzecznej nadał mu godność Honorowego Członka.
Wyróżniany był wysokimi odznaczeniami Ligi Morskiej i Rzecznej: w 2003 roku Krzyżem „PRO MARI NOSTRO”, w 2010 roku Pierścieniem Hallera.
Należał do aktywnych działaczy Ligowych, którzy przyczynili się do rozwoju naszego stowarzyszenia.
Pozostanie w naszych wspomnieniach jako człowiek o wysokim poziomie kultury osobistej.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 6 października 2016 roku o godzinie 1030 w Warszawie na Cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54/56/58.
Zarząd Klubu „Bractwo Wiślane”
Liga Morska i Rzeczna

1.jpg 26 września 2016 roku po długiej chorobie i ciężkich z nią zmaganiach odszedł na wieczną wachtę nasz Przyjaciel i Kolega pisarz marynista redaktor mgr Henryk Mąka.

Dnia 24 września, w obrębie Twierdzy Modlin (obecnie dzielnica Nowego Dworu Mazowieckiego) miały miejsce obchody 77 rocznicy Kampanii Wrześniowej. Dwa istotne elementy tych wydarzeń, które rozegrały się we wrześniu roku 1939, to obrona Twierdzy oraz działania obronne i samozatopienie jednostek Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły – określanego również, jako Flotylla Wiślana. Ugrupowanie to było częścią Flotylli Pińskiej Marynarki Wojennej - operujące jednostkami bojowymi oraz statkiem sztabowym. Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym, Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR w Warszawie oraz Zarząd Oddziału LMiR w Wyszkowie.

Od połowy sierpnia, w Polsce, mają miejsce tradycyjne obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego. W Rzekuniu – miejscowości usytuowanej 10 km
na wschód od Ostrołęki- znajduje się cmentarz parafialny, na którym pochowani są marynarze 1-go Batalionu Morskiego i ułani z 2 Pułku Ulanów Grochowskich, którzy polegli w walce z wojskami bolszewickimi w roku 1920. W niedzielę 21 sierpnia 2016,w tejże miejscowości, miały miejsce uroczystości ku czci marynarzy i ułanów - bohaterów wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu sześciu lat.


rozewie-2.gifSłupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenie „Latarnik”, Urząd Morski w Słupsku, Muzeum Morskie w Darłowie i Miasto Darłowo zapraszają na VI Noc Latarń Morskich w dniu 21 sierpnia 2016 r.

17:00 – 19:00 Plac przy Latarni Morskiej (Darłówko, ul. Wschodnia 14)
• Koncert zespołu szantowego „Kaszaloty”
• Konkurs rzemiosła artystycznego
• Konkurs plastyczny
• Poczta latarnika

Zwiedzanie za darmo:
• od 19:30 Latarni Morskiej w Darłowie (Darłówko, ul. Wschodnia 14)
• 18:00 – 20:00 Muzeum Morskiego w Darłowie (Darłówko, ul. Kotwiczna 12)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Gąskach (ul. Latarników 7)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Jarosławcu (ul. Szkolna 1)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Kołobrzegu (ul. Morska 1)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Ustce (Skwer Latarnika / ul. Marynarki Polskiej 1)

20:00 Benefis Latarników Morskich Środkowego Wybrzeża – Muzeum Morskie (Darłówko, ul. Kotwiczna 12)

jacek.gif W poniedziałek, 1 sierpnia zmarł w Gdańsku Jacek Forembski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, były kierownik wyszkolenia żeglarskiego Centrum Wychowania Morskiego ZHP, były wicekomandor Bractwa Żelaznej Szekli, były członek Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.

Strona (1/34) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2433664