KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

Roman-Kanafoyski..jpg
kmdr por. Roman Kanafoyski  
Władysław Nawrocki.jpg
kpt. Władysław Nawrocki  
Żychlin, małe dziewięciotysięczne miasto w centralnej Polsce, położone na Nizinie Środkowomazowieckiej nad rzeką Słudwią. Cóż może je łączyć z Marynarką Wojenną i marynarzami. Okazuje się, że bardzo wiele. Komandor porucznik Roman Kanafoyski i kapitan Władysława Nawrocki to oficerowie Marynarki Wojennej, których drogi życiowe przecięły się z Żychlinem. Nie poznalibyśmy tych fascynujących historii bez ludzi, których wielka pasja i umiłowanie historii doprowadziła do szczęśliwego finału. Dzięki zaangażowaniu , staraniom i uporowi Urszuli Weber-Król i Henryka Olszewskiego, miłośników historii, udało się rozpoznać, odtworzyć historię i umiejscowić w czasie postaci nie tylko tych oficerów.

for13.JPGW dniu 23 września 2014, w rocznicę przyjęcia przez Sejm RP ustawy o budowie portu w Gdyni w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz wręczył sztandar dowódcy FORMOZY, kmdr. Radosławowi Tokarskiemu.
Na czele Komitetu Fundatorów Sztandaru, stał prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski.


00005.JPG Dzień 05.09.2014 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski morskiej i rzecznej. Dzięki determinacji Wójta Jaworza Zdzisława Byloka, społecznej pracy uczniów i nauczycieli, którym przewodziła Dyrektor Gimnazjum nr 1 Barbara Szermańska oraz zaangażowaniu V-ce Wójta Radosława Ostałkiewicza i przychylności większości Rady Gminy, dzięki finansowemu wsparciu przez Lokalną Grupę Rybacką „Bielska Kraina”, funduszom własnym oraz europejskim w ciągu roku powstała nowa siedziba Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Zbiory gromadzone w ciągu wielu lat marynarskiej służby przez pochodzącego z Jaworza bosmana Erwina Pasternego znalazły godne miejsce do zaprezentowania nie tylko uczniom Gimnazjum, w którym dotychczas się znajdowały, ale także wszystkim, którzy ciekawi są tajemnic życia w wodnym ekosystemie kraju i świata. Szczególnie otwarte jest na dzieci i młodzież oraz ich nauczycieli, którzy w nowoczesny sposób będą mogli kształtować swoją świadomość morską, rzeczną i ekologiczną. Ma także wychowywać do mądrego korzystania z tego bogactwa. Opiekę merytoryczną i naukową nad zbiorami oraz młodymi przewodnikami z gimnazjum przez 30 lat pełnił nauczyciel biologii Andrzej Stąsiek, którego wspiera od 10-ciu lat dr Marek Guzik z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

V BAŁTYCKI MARATON BRZEGIEM MORZA
I BAŁTYCKI PÓŁMARATON BRZEGIEM MORZA
IV Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla dzieci

Po raz kolejny, już piąty, spotkaliśmy się w Jastarni z okazji biegu na pograniczu ekstremum, a mianowicie V Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza. Jest to impreza wyjątkowa w skali europejskiej, a także światowej. Od 5 lat uczestniczą w niej osoby, które szukają urozmaicenia w bieganiu, doceniający wyjątkowe walory, jakie oferuje trasa naszego biegu.

95LMiRopkladak2.png W dniu dzisiejszym, 18 sierpnia 2014 roku, na rynku wydawniczym pojawiła się monografia pt. "Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek", autorstwa Wacława L. Kowalskiego i kmdr. por. Marka Jankiewicza.

dziadek.gifSzanowni Państwo!

Wszyscy drodzy członkowie załogi LMiR, z okazji przypadającego 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej Święta Wojska Polskiego pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom, kombatantom, weteranom misji poza granicami kraju, pracownikom wojska za ich dzienną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa naszego państwa i suwerenności granic RP oraz ich rodzinom.

andrzej wojnarowski.jpg Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi
kpt. poż. inż. Andrzeja Wojnarowskiego Prezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego i Członka Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, oddanego działacza, człowieka pełnego pasji i zaangażowania nie tylko w swoją pracę, ale także na rzecz młodzieży i całego środowiska ligowego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 23 lipca br. (środa) o godzinie 13.30 w Łodzi.
Szczere Kondolencje składam na ręce Rodziny, Bliskich oraz Całej Społeczności Ligowej

Prezes Ligi Morskie i Rzecznej
Andrzej Królikowski


Dziesiąty Flis Wiślany z Ulanowa do Gdańska na półmetku.


W dniach 23-25 maja w Kołobrzegu odbył się XXIII Zlot Jungów. To tradycyjne coroczne spotkanie niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Główny cel to integracja środowisk ligowych, wymiana doświadczeń oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Każda ekipa ma możliwość zaprezentowania własnych osiągnięć, promocji regionu w którym mieszka. Wielu jungów było w Kołobrzegu po raz pierwszy, a widok naszego morza był dla nich niezapomnianym wrażeniem. Zlot jest okazją do prezentacji Ligi i jednocześnie zachętą do współuczestnictwa w jej działaniach. Najważniejszy jest „pierwszy krok”, do którego naprawdę nie potrzeba wiele odwagi. Wielu się o tym przekonało właśnie podczas Zlotu. Także i w tym roku dopisała pogoda, a uczestników było dużo, dużo więcej niż w latach ubiegłych. Przyjechali z Bielska Białej, Jaworza, Jasienicy, Łodygowic, Drogomyśla, Bydgoszczy, Kruszewa, Gdańska, Tomaszowa Mazowieckiego, Wyszkowa, Jońca, Szczecina, Łap oraz Republiki Czeskiej.

Strona (1/25) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1172580