KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.
V BAŁTYCKI MARATON BRZEGIEM MORZA
I BAŁTYCKI PÓŁMARATON BRZEGIEM MORZA
IV Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla dzieci

Jastarnia, 30 sierpnia 2014 roku
Start godz. 9.00, wejście na plażę nr 51 przy Domu Zdrojowym

Zapraszamy na maraton oraz półmaraton po bałtyckiej plaży.

Po raz kolejny, już piąty, mamy przyjemność zaprosić Państwa do zrelacjonowania biegu na pograniczu ekstremum, a mianowicie V Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza. Jest to impreza wyjątkowa w skali europejskiej, a także światowej. Od 5 lat uczestniczą w niej osoby, które szukają urozmaicenia w bieganiu, doceniający wyjątkowe walory, jakie oferuje trasa naszego biegu.


Na chwilę obecną (27 sierpnia 2014):
1. Ilość zgłoszonych 224 osoby
a. maraton 115
b. półmaraton 109
2. Limity nie zostały jeszcze wyczerpane – zapraszamy do zapisów w biurze zawodów (Latarnia Morska w Jastarni, wejście na plaże nr 51 przy Domu Zdrojowym) czynnym:
a. piątek 29.08.2014 r. w godz. 18.30-21.00
b. sobota 30.08.2014 r. w godz. 7.00-8.15
3. opłaty w biurze zawodów:
a. maraton 100 zł
b. półmaraton 70 zł
4. organizator zapewnia darmowy nocleg z 29.08 na 30.08.2014 r. na Hali Sportowej w Jastarni (ul. Stelmaszczyka 4). Skierowania na nocleg do odbioru w biurze zawodów.
Nie zapewniamy materacy i śpiworów.

95LMiRopkladak2.png W dniu dzisiejszym, 18 sierpnia 2014 roku, na rynku wydawniczym pojawiła się monografia pt. "Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek", autorstwa Wacława L. Kowalskiego i kmdr. por. Marka Jankiewicza.

dziadek.gifSzanowni Państwo!

Wszyscy drodzy członkowie załogi LMiR, z okazji przypadającego 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej Święta Wojska Polskiego pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom, kombatantom, weteranom misji poza granicami kraju, pracownikom wojska za ich dzienną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa naszego państwa i suwerenności granic RP oraz ich rodzinom.

andrzej wojnarowski.jpg Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi
kpt. poż. inż. Andrzeja Wojnarowskiego Prezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego i Członka Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, oddanego działacza, człowieka pełnego pasji i zaangażowania nie tylko w swoją pracę, ale także na rzecz młodzieży i całego środowiska ligowego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 23 lipca br. (środa) o godzinie 13.30 w Łodzi.
Szczere Kondolencje składam na ręce Rodziny, Bliskich oraz Całej Społeczności Ligowej

Prezes Ligi Morskie i Rzecznej
Andrzej Królikowski


Dziesiąty Flis Wiślany z Ulanowa do Gdańska na półmetku.


W dniach 23-25 maja w Kołobrzegu odbył się XXIII Zlot Jungów. To tradycyjne coroczne spotkanie niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Główny cel to integracja środowisk ligowych, wymiana doświadczeń oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Każda ekipa ma możliwość zaprezentowania własnych osiągnięć, promocji regionu w którym mieszka. Wielu jungów było w Kołobrzegu po raz pierwszy, a widok naszego morza był dla nich niezapomnianym wrażeniem. Zlot jest okazją do prezentacji Ligi i jednocześnie zachętą do współuczestnictwa w jej działaniach. Najważniejszy jest „pierwszy krok”, do którego naprawdę nie potrzeba wiele odwagi. Wielu się o tym przekonało właśnie podczas Zlotu. Także i w tym roku dopisała pogoda, a uczestników było dużo, dużo więcej niż w latach ubiegłych. Przyjechali z Bielska Białej, Jaworza, Jasienicy, Łodygowic, Drogomyśla, Bydgoszczy, Kruszewa, Gdańska, Tomaszowa Mazowieckiego, Wyszkowa, Jońca, Szczecina, Łap oraz Republiki Czeskiej.

bb01.JPG Przed kilkuset laty woje Bolesława Krzywoustego docierając do Bałtyku pod Kołobrzegiem śpiewali:
„Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,
My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające!
Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,
A nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali.
Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,
A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie”.

Szanowny Panie Prezesie,
W ciągu ostatnich dwóch lat zacieśniła się współpraca pomiędzy Pomorskim Związkiem Żeglarskim a Ligą Morską i Rzeczną. Obie organizacje wspólnie zrealizowały i wciąż podejmują kolejne inicjatywy na rzecz szeroko rozumianej edukacji i promocji spraw morskich.

sm (3).jpg W samo południe, przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni, wystrzałami z „ORP Błyskawica” rozpoczęły się obchody Święta Morza w Gdyni. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Po nim, w imieniu wszystkich organizacji morskich biorących udział w Święcie, przemówił prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, a jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

rewa06.JPG 14 czerwca 2014 odbyła się XI już Uroczystość Odsłonięcia Tablic i Gwiazd w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rewie. W tym roku tytułem Zasłużony Człowiek Morza uhonorowani zostali: kpt.ż.w. Kazimierz Jurkiewicz, kontradmirał Adam Mohuczy oraz harcmistrz Henryk Wolniak. Wspominano również Ryszarda Kaczorowskiego, byłego prezydenta RP na uchodźstwie. Podczas uroczystości odsłonięto postument szkunera "Zew Morza". Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, pan Andrzej Królikowski, został odznaczony medalem 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Aleja zasłużonych ludzi morza w Rewie została powołana do życia przez Tadeusza Krzysztofa i wójta gminy Kosakowo ku pamięci wszystkich Ludzi Polskiego Morza, którzy na nim pracowali i którzy oddali na nim swoje życie.

Strona (1/24) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1137236