KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.
Urząd Miasta Puck, Liga Morska i Rzeczna i Urząd Morski w Gdyni
serdecznie zapraszają do aktywnego udziału w uroczystościach.Program uroczystości
95. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

Rynek miasta – Plac Wolności
09.30 Rozpoczęcie uroczystości
10.00 Fara, koncelebrowana msza św.

Port Rybacki
11.40 Wystąpienia gości honorowych, wręczenie odznaczeń i wyróżnień LMiR
12.00 Złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej
12.10 Składanie wiązanek kwiatów przez delegacje
przy pomniku generała Józefa Hallera
12.30 Zakończenie uroczystości w porcie.

komandor.gifPunktualnie o godzinie 14.15 w kołobrzeskim porcie na zacumowanych jednostkach s/y Zawisza Czarny, Monika III, Kaper 2 i SG 216 odezwały się syreny okrętowe. Był to sygnał upamiętniający moment wykonania wyroku śmierci na komandorze Stanisławie Mieszkowskim, pierwszym polskim kapitanie portu.

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku zaprasza do udziału w XIX Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba 2015” oraz w towarzyszącym mu XIV Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic” i XVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łajba 2015” o tematyce morskiej i marynistycznej.
<czytaj więcej...>muzeumplakat.jpg W dniu wczorajszym, 17 grudnia 2014 r. w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbyło się spotkanie "Polityka morska i rzeczna Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie opracowania pt. Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek, autorstwa Wacława L. Kowalskiego i Marka Jankiewicza".

Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy i Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku zaprasza do uczestnictwa w konkursie plastycznym:

Logo Festiwalu o tematyce marynistycznej "MARINA".


kb (1).jpg Członkowie kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyli w obchodach narodowego święta niepodległości. Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Wzięły w niej udział kompanie honorowe wojska, Zespołu Szkół Morskich, które asystowały sztandarom. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się zgromadzenie patriotyczne. Na miejsce przybyli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy Kołobrzegu. Gośćmi honorowymi byli żołnierze Armii Amerykańskiej i Kanadyjskiej biorący udział w manewrach poligonowych w Drawsku Pomorskim.
Muzeum Oręża Polskiego przygotowało okolicznościowe stoisko, a w Sali Plafonowej otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą Legionom Polskim. Klub żeglarski Tramp tradycyjnie już zorganizował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Marek Padjas
Zdjęcia: Archiwum LMiR

zd (11).jpg Tym, co nie wrócili z morza rzucili na fale Bałtyku wieniec. Gościem szczególnym był najstarszy wśród kapitanów żeglugi wielkiej Henryk Wojtkowiak.
zd (10).jpg zd (2).jpg zd (3).jpg zd (6).jpg
zd (12).jpg zd (13).jpg zd (14).JPG zd (5).jpg
Święto zmarłych to refleksja i czas by oddać hołd ludziom którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania naszej organizacji przed 96 laty. Delegacja Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej odwiedziła groby działaczy Ligi na warszawskich cmentarzach na Powązkach i Bródnie. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego założyciela i I Prezesa Bandery Polskiej oraz Kontradmirała Adama Mohuczego.
zaduszki01.jpg zaduszki02.jpg
Członkowie oddziału ostrołęckiego Ligi Morskiej i Rzecznej oddali hołd marynarzom I Batalionu Morskiego poległym w obronie Ojczyzny w 1920roku. Na mogile 53. Marynarzy w Rzekuniu złożono kwiaty i zapłonęły znicze.
zaduszki03.jpg
Kwiaty złożono również na grobie Stanisława Łęgowskiego zamordowanego w 1939 roku dyrektora Urzędu Morskiego oraz pod pomnikiem poświęconym marynarzom i rybakom, którzy nie powrócili z morza.
zd (15).JPG zd (16).jpg
zdjęcia: Cezary Spigarski, Tomasz Falba i Marian Matulewicz

Orlicz-Dreszer2.jpg Jadów, to miasto rodzinne generała Gustawa Orlicz- Dreszera. 2 października przypadła 125 rocznica urodzin żołnierza Legionów Polskich, kawalerzysty, generała dywizji Wojska Polskiego, Prezesa Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone pamięci tej wybitnej postaci, określanej przydomkiem ,,Rycerz nad Rycerzami". Wśród przybyłych gości znaleźli się:
Bożena Żelazowska - Minister w Urzędzie d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych
Pułkownik Robert Putrzyński – Komendant WKU Warszawa Praga, który odczytał list wystosowany na tę okazję przez Tomasza Siemoniaka Ministra Obrony Narodowej,
Komandor Marek Padjas - V-ce Prezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej,
Komandor Marek Jankiewicz – V-ce Prezes Klubu Bractwa Wiślanego Ligi Morskiej i Rzecznej,
Julian Bielawski – Komandor Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Elżbieta Kasińska - Kustosz Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Ksiądz Kanonik Waldemar Krzywiński – Kapelan Ligi Morskiej i Rzecznej,
Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Mazowieckiego,
Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury, szkół, radni, sołtysi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Jadów.
Miesięcznik Morze wrzesień 1936

Strona (1/26) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1313846