KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

DSC_0875.JPG Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej uchwałą z dnia 19 czerwca 2015 uhonorował profesora Piotra Jędrzejowicza Krzyżem Pro Mari Nostro. Wyróżnienie zostało wręczone w dniach Święta Morza na pokładzie "Daru Pomorza".
DSC_0861.JPG

mz.jpg Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę czerwca odbywają się obchody „Święta Dni Morza” i Marynarki Wojennej organizowane przez Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej Koło nr 7 w Warszawie. Uroczystość ta odbywa się zawsze na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

is.jpg ORP "Iskra" to okręt legenda. Trzymasztowa barkentyna weszła do służby w 1982 roku. Aż pięciokrotnie otrzymywała zaszczytny tytuł najlepszej jednostki Marynarki Wojennej w grupie okrętów specjalnych. W 1990 roku sekretarz generalny ONZ przyznał jej Medal w Służbie Pokoju. Pod koniec lat 80. XX wieku dowódca Marynarki Wojennej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk podjął inicjatywę wysłania "Iskry" w rejs dookoła kuli ziemskiej. Plan został zrealizowany. W trakcie rejsu barkentyna odwiedziła Hiszpanię, Republikę Zielonego Przylądka, Brazylię, Republikę Południowej Afryki, Mauritius, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Argentynę, Falklandy, Portugalię i Wielką Brytanię. Do Polski ORP "Iskra" wróciła 10 lutego 1996 roku, w dniu historycznych zaślubin Polski z morzem. Tym samym jako pierwszy okręt pod polską banderą wojenną opłynęła kulę ziemską. Od początku okrętem dowodzili: kapitan marynarki Lech Soroka (1982-1984), komandor Czesław Dyrcz (1984-1997), komandor podporucznik Robert Sitek (1997-2002), komandor porucznik Robert Żywiec (2002-2007), komandor podporucznik Jacek Miłowski. ORP „ISKRA" jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.


flis-2015.gif

Liga Morska i Rzeczna organizuje w sezonie letnim 2015r. XI Flis Wiślany – Pętlą Żuławską (wędrowny obóz żeglarski).

1. Termin: od 27 czerwiec do 10 lipiec.
2. Wiek uczestników: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne do 18 roku życia.
3. Trasa: Elbląg, Kąty Rybackie (Zalew Wiślany), Krynica Morska, Tolkmicko, Malbork, Błotnik, Gdańsk.
4. Całkowite koszty Flisu z wyżywieniem – 500 zł (pięćset złotych), noclegi w namiotach.
5. Podczas Flisu istnieje możliwość odbycia kursu na patent żeglarza jachtowego i/lub sternika motorowodnego, za dodatkową odpłatnością 250 zł. plus 150 zł. za egzamin, wymagania zezwolenie rodziców i ukończone 14 lat.


Pozdrawiam
kpt. jacht. Tadeusz Kuśmierski instr. żeglarstwa

00006.JPG Końcówka maja to czas, gdy ligowcy z Podbeskidzia kierują tradycyjnie swój wzrok w stronę morza. Nie tylko patrzą, ale niejako płyną, by przycumować swoje umysły i serca w portach, o których uczyli się i marzyli przez cały rok.
Najpierw 21 maja w Szczecinie 47 osób wzięło udział w Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież na morzu” 2014/15. Szkolne Koła LMiR z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy, Gimnazjum nr 1 w Jaworzu, LO IV w Bielsku-Białej oraz Zespołu Szkół w Drogomyślu zostały uznane przez jurorów za wiodące, zaś z VIII LO w Bielsku-Białej za najlepsze w całym kraju w realizacji celów statutowych Ligi Morskiej
i Rzecznej.

lmir-wyszków.gif13 czerwca 2015 r. na Zamku w Pułtusku odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia Polska wczoraj i dziś”. W konkursie uczestniczyło 30 drużyn dwuosobowych: kucharze profesjonaliści, uczniowie szkół gastronomicznych, miłośnicy sztuki kulinarnej, wykonujący potrawę w tytule „Magiczny koszyk”. W konkursie brała również udział dwuosobowa grupa Jungów z Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Angelika Pochmara i Daniel Witkowski. Grupa wykonywała danie główne według własnego pomysłu z surowców powierzonych przez organizatorów konkursu i pracowała pod kierownictwem Pana Juliana S. Bielawskiego Komandora Bractwa.

DSC_8420.JPG W okręgach, oddziałach i bractwach trwa kampania sprawozdawczo wyborcza. Również w kołobrzeskim oddziale nadszedł czas na podsumowanie działalności, wybór nowych władz i delegatów na Walny Zjazd LMiR. Spotkanie zorganizowano w Marinie Solna. Uczestniczyli w nim nie tylko delegaci, ale również zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli urzędu miasta, dyrektorów szkół, oraz organizacji i klubów żeglarskich. Po przywitaniu przez prezesa Antoniego Szarmacha prowadzenie zebrania powierzono Kazimierzowi Ratajczykowi. Kołobrzeska liga przez ostatnie cztery lata może pochwalić się wieloma sukcesami i spektakularnymi działaniami. Do najważniejszych zaliczyć można organizację zlotów jungów, uroczystych ślubowań młodzieży szkolnych kół LMiR w rocznicę zaślubin Polski z morzem.

flaga.gifW dniach 21-26 maja 2015 roku, odbył się XXIV Międzynarodowy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej w Kołobrzegu. Doroczne spotkanie członków LMiR pozwala na wymianę doświadczeń, zawarcie nowych znajomości, podsumowanie działań w minionym roku, przeżycie wspólnej przygody, jest bodźcem do dalszej pracy ligowej. Bo ligowcy to przede wszystkim Ci, którzy kochają Nasze Polskie Morze, nasze rzeki i jeziora i jak powietrza potrzebują żeglować, czuć powiew morskiej bryzy, uczyć się i doskonalić by realizować swoje pasje i marzenia.2015_03_19_dhc_prof_daniel_duda_721.jpg

2015_04-29_dhc_a_h_walczak_01-1140x641.jpg

Tym, którzy "swoim autorytetem, zaangażowaniem oraz twórczą pracą budowali i wzmacniali potencjał obronny Marynarki Wojennej RP, wnosili wybitny wkład w rozwój morskiego szkolnictwa wojskowego i kształcenia polskich kadr morskich" Senat Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni uhonorował profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Daniela Dudę oraz profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Aleksandra Huberta Walczaka godnością Doktora Honoris Causa.

słupsk01.jpg słupsk08.JPG 17 kwietnia 2015 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku była gospodarzem III Konferencji Marynistycznej, zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Konferencję otworzył Jan Wild – prezes Oddziału LMiR w Słupsku. Podczas spotkania Prezydent Słupska Robert Biedroń odebrał Krzyż „Pro Mari Nostro”, który został przyznany miastu Słupsk w dowód uznania za upowszechnianie kultury i tradycji morskich oraz prowadzenie edukacji marynistycznej wśród młodego pokolenia. Odznaczenie wręczył Tadeusz Kuśmierski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną.

Strona (1/28) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1528106