KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

W ostatniej dekadzie czerwca, przypada okres DNI MORZA, kończący się ŚWIĘTEM MARYNARKI WOJENNEJ, a w około 24 czerwca ma miejsce staropolskie święto o nazwie WIANKI. Łącząc te tradycje, organizacje samorządowe z Płocka, Towarzystwo Przyjaciół Płocka, Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej, Żegluga Wyszogrodzka oraz liczne płockie organizacje wodniackie obchodziły w dniu 25 czerwca DZIEŃ WISŁY.

flis 2016_small.jpg W dniu 2 czerwca 2016, mieliśmy okazję gościć w Warszawie uczestników jubileuszowego Flisu 400-lecia Miasta Ulanowa. Ta specyficzna operacja nautyczna, której przewodzi Pan Mieczysław ŁABĘDZKI – doświadczony retman Flisu stojący na czele 12-osobowej załogi - obejmuje przemieszczanie się flisackich tratew o długości ok. 70 metrów od Ulanowa aż do Gdańska – ponad 700-kilometrową trasą poprzez San, Wisłę, Martwą Wisłę i Motławę. Miejscem docelowym, po około 30 dniach żeglugi, jest historyczny Stary Żuraw w Gdańsku, gdzie przez stulecia załogi dokonywały rozładunku swoich jednostek płynących samospławem.
Zobacz galerię
Już po raz 25. jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej spotkali się na zlocie. To tradycyjne spotkanie ma na celu integrację środowisk ligowych z całego kraju. Przez kilka dni Kołobrzeg należał do młodzieży. Bogaty program był częścią miejskich uroczystości związanych z rocznicą nadania praw miejskich. W zlocie uczestniczyło ponad trzystu jungów. Przyjechali z Bielska Białej, Łodygowic, Jaworza, Drogomyśla, Łap, Kruszewa, Łodzi, Gdyni, Gdańska, Wyszkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Szczecina. 34. osobowa grupa przypłynęła na pokładzie żaglowca ORP Iskra. Dla nich zlot rozpoczął się trzy dni wcześniej. W Porcie Wojennym Gdynia zaokrętowano pierwszą grupę żeglarzy. Nastroje były znakomite, chociaż wielu na pokład okrętu weszło po raz pierwszy. Rano podniesienie bandery, zapoznanie z kadrą i instruktaż do rejsu. Przygotowanie do wyjścia na morze, podział na wachty, komendy dowódcy i kierują się w stronę główek wyjściowych. Podziwiają z oddali Gdańsk, Sopot, zabudowania Helu. Wieczorem otwierają się latarnie morskie z tą najsłynniejszą Rozewską Blizą. Oficerowie wachtowi chętnie pomagają w identyfikacji świateł nawigacyjnych. W piątek rano na Iskrę dociera ekipa telewizyjnego Teleranka. Filmują, pytają, a przede wszystkim podziwiają.

abp.jpg Trudno tu wymieniać wszystkie jego zasługi dla Ludzi Morza, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej , Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, Ligi Morskiej i Rzecznej. O wszystkich Jego dokonaniach pamiętamy i dziękujemy za czas, jaki nam – Ludziom Morza – poświecił.
Był Kapitanem wytyczającym właściwy kurs naszym duszom i sercom. Służył dobrą radą, wspierał swoją mądrością, wrażliwością i światłością umysłu. Nigdy nie dzielił ludzi. Dla Niego każdy był człowiekiem godnym szacunku i rozmowy, każdemu poświęcał jednakowy czas i przyjazną uwagę.
Spotkania z arcybiskupem śp. Tadeuszem GOCŁOWSKIM zapamiętamy na zawsze, jako jedne z najważniejszych dla nas tu na lądzie: Msze Morskie, Kapitańskie Opłatki, wspólne kolędowanie, homilie i wiele innych wydarzeń. Był zawsze tam gdzie go potrzebowaliśmy. Dziękujemy za wszystko, co otrzymaliśmy od Niego, w nadziei, że nadal będzie się opiekował nami trzymając „Ostatnią Wachtę” w domu Pana.


Proszę wszystkich członków Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, Ligi morskiej i rzecznej o udział w ostatniej drodze zmarłego.


Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Honorowi Członkowie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Rada Konsultacyjna Stowarzyszeń Morskich
Liga Morska i Rzeczna

DO ODWAŻNYCH TRAPERSKA WYPRAWA
HARTUJEMY DUCHA I UMYSŁY
POZNAJEMY PIĘKNO ZIEMI OJCZYSTEJBĄDŹMY REALIZATORAMI IDEI NASZEGO KRÓLA STEFANA BATOREGO

PROMUJEMY NASZ AUGUSTÓW
„NAJMILSZE Z POLSKICH MIAST”

ORGANIZUJEMY W LIPCU 2016r. REJS-SPŁYW SZLAKIEM WODNYM im. Króla Stefana Batorego z Augustowa do Gdańska 800 km szlaku, kiwania się na naszych jachtach po Kanale Augustowskim, rzeką Biebrzą, Narwią, Wisłą.

Płyną dwa nasze jachty. Załogi 6-cio osobowe koedukacyjne, w wieku 17-18 lat + dwóch kapitanów. Wymiana załóg co tydzień na różnych odcinkach trasy. Spanie na jachtach, lub w namiotach, sami gotujemy, wiosłujemy, żeglujemy jak będzie korzystny wiatr, zawieramy przyjaźnie z wodniakami mijanych wsi i miast.

ZGŁOSZENIA tel 87 643 24 33, kom. 691 398 519
Marynarze i żeglarze to specyficzna grupa ludzi. Żyjąc najczęściej wśród pól i lasów, na równinach i górskich wyżynach, co pewien czas gnają na rzeki, jeziora i morza. Jedni na dłużej szukają tam pracy, inni tylko aktywnej przygody. Mówią o tym w wierszach, w morskich opowieściach lub w żeglarskich piosenkach oraz w szantach, podkreślając swoją wyjątkowość:
19 marca 2016 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XX Jubileuszowy Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2016” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towa-rzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XVIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, XV Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic” oraz dwa nowe wydarzenia: I Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku oraz inauguracja działań utworzonego przy PSzOP nr 9 w Słupsku Szkolnego Klubu Żeglarskiego Ω 9.
Zobacz zdjęcia!


rosa.gif


Stowarzyszenie Czerwonej Róży wraz z Samorządem Studentów, Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Radą Okręgową Zrzeszenia Studentów Polskich w Trójmieście organizuje II edycję ogólnopolskiego konkursu ,,Wychowanie Morskie Studentów”, którego celem jest propagowanie idei wychowania morskiego wśród środowisk akademickich. Misją tego przedsięwzięcia jest kształtowanie wśród obywateli pozytywnego i emocjonalnego stosunku do morza oraz kultury morskiej.


Zakończył się kolejny, dwudziesty już festiwal pod patronatem Ligi Morskiej i rzecznej "Łajba" w Słupsku. Nagrodę Prezesa LMiR otrzymała solistka prowadzona przez panią Mariolę Wólczyńską - ROKSANA GARBOLIŃSKA.


Strona (1/33) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2283918