KONFERENCJA NAUKOWA "TESTAMENT RMS TITANIC. 100 LAT PO TRAGEDII"
Titanic 23.jpg W tym roku przypada 100 rocznica największej w dziejach ludzkości katastrofy morskiej w okresie pokoju – zatonięcie Titanica. Jego katastrofa spowodowała nowelizację praw i zasad bezpieczeństwa morskiego. W piątek, 13 kwietnia 2012 r. w Uczelni im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni odbędzie się konferencja naukowa "Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii".
Organizatorami konferencji są Urząd Morski w Gdyni, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Akademia Morska w Gdyni, a także Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej przy współudziale Koła Naukowego Prawa Morskiego Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Koła Nawigator Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Pierwsza część dwudniowej konferencji, organizowanej w dniach 13 i 14 kwietnia 2012 r., będzie miała miejsce w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E.Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7, druga na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni, al. Jana Pawła II 3. Udział w konferencji zapowiedziało 200 osób.

Patronat nad konferencją objął Pan Sławomir Nowak, minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przebieg wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu przypomni prof. Jerzy Młynarczyk, Rektor WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, światowej sławy ekspert w dziedzinie prawa morskiego, który miał okazję zapoznać się z aktami sądowymi procesu dotyczącego tragedii odbywającego się w Wielkiej Brytanii.

W wyniku katastrofy zginęły 1503 osoby. Uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stracili życie w mroźnych wodach Północnego Atlantyku feralnej kwietniowej nocy 1912 roku. Organizatorzy konferencji pragną pokazać, że poświęcenie pasażerów oraz załogi nie zostało zmarnowane.

Celem konferencji jest zbadanie czy zostały wyciągnięte wnioski z tej najtragiczniejszej pod względem ofiar ludzkich w ciągu ostatnich 100 lat katastrofy morskiej, a także pokazanie jej wpływu na rozwój żeglugi.

Uczestnicy przeanalizują proces poprawy bezpieczeństwa na morzu, jaki nastąpił w ciągu 100 lat od zatonięcia RMS Titanic oraz pokażą obszary, które uległy największej zmianie, ale także wskażą, te dziedziny związane z bezpieczeństwem morskim, które w nadchodzących latach powinny być uznane za priorytetowe.

13 kwietnia 2012 r. w Auli WSAIB w ramach konferencji odbędzie się otwarty pokaz filmu poświęconego największej tragedii w dziejach podróży morskich w okresie wojny "Gustloff. Ostatni rejs". Zapraszamy wstęp wolny (więcej informacji poniżej).

Sponsorem konferencji jest Grupa Energa.

Szanowni Państwo.

flaga.gifTradycyjnie już organizujemy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczny będzie dwudziestym czwartym spotkaniem najmłodszych członków naszego stowarzyszenia. Przez te kilka majowych dni będą oni mogli wspaniale wypocząć, a przede wszystkim przeżyć niezapomniane chwile, które z pewnością pozostaną w pamięci Was wszystkich. Zlot to wysiłek organizacyjny wielu naszych przyjaciół ze wszystkich okręgów, oddziałów i bractw Ligi. Mamy nadzieję, że jak co roku uda się go sprawnie przeprowadzić.


2015_03_19_dhc_prof_daniel_duda_721.jpg

2015_04-29_dhc_a_h_walczak_01-1140x641.jpg

Tym, którzy "swoim autorytetem, zaangażowaniem oraz twórczą pracą budowali i wzmacniali potencjał obronny Marynarki Wojennej RP, wnosili wybitny wkład w rozwój morskiego szkolnictwa wojskowego i kształcenia polskich kadr morskich" Senat Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni uhonorował profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Daniela Dudę oraz profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Aleksandra Huberta Walczaka godnością Doktora Honoris Causa.

słupsk01.jpg słupsk08.JPG 17 kwietnia 2015 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku była gospodarzem III Konferencji Marynistycznej, zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Konferencję otworzył Jan Wild – prezes Oddziału LMiR w Słupsku. Podczas spotkania Prezydent Słupska Robert Biedroń odebrał Krzyż „Pro Mari Nostro”, który został przyznany miastu Słupsk w dowód uznania za upowszechnianie kultury i tradycji morskich oraz prowadzenie edukacji marynistycznej wśród młodego pokolenia. Odznaczenie wręczył Tadeusz Kuśmierski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną.

logo_str.gifStowarzyszenie Czerwonej Róży wraz z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Radą Okręgową Zrzeszenia Studentów Polskich w Trójmieście organizuje ogólnopolski konkurs "Wychowanie Morskie Studentów", którego celem jest propagowanie idei wychowania morskiego wśród środowisk akademickich.

zaruski-2.gif
Pomnik Mariusza Zaruskiego w Pucku.  
"Gdy stanę przed św. Piotrem i ten zapyta, jak mnie zameldować, odpowiem: Łamałem młotem wrzeciądza niewoli, prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze"
Był jedną z najwspanialszych postaci we współczesnych dziejach Polski. Mariusz Zaruski to postać dziś już legendarna. 8 kwietnia minęła 74 rocznica jego śmierci i każdy kto choć trochę kocha góry lub morze na pewno wie jak duży jest jego wkład w odzyskaniu niepodległości i praca dla dobra Ojczyzny. Urodził się 18 stycznia 1867 roku w Dumaniewie na Podolu w rodzinie o wielkich tradycjach patriotycznych. Był oficerem kawalerii, marynarzem, żeglarzem i taternikiem, malarzem i literatem, jednym z pierwszych marynistów polskich. Przede wszystkim patriotą i wychowawcą młodzieży.
70 lat temu też ślubowali.

Obchody 70. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku miały w tym roku szczególnie uroczysty charakter. Dwa dni uroczystości przypadały na 17 i 18 marca br. Odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a pierwszy dzień minął pod znakiem prezydenckiej wizyty w tym mieście.
Wczesnym rankiem Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wieniec na Cmentarzu Wojennym oddając hołd żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o miasto. Następnie udał się do Bazyliki Konkatedralnej.
O godz. 10.00 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych i żyjących uczestników walk o Kołobrzeg. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Biskup w swym kazaniu nawiązał m.in. do pierwszych zaślubin Polski z morzem odbytych w Pucku, kiedy to maleńki kawałek dostępu do morza w roku 1920 obudził w Polakach wielkie ku niemu uczucia, a późniejszy już o wiele szerszy, wywalczony ponownie dostęp do Bałtyku uczucia te umocnił – poprzez ponowne z nim zaślubiny dokonane przez kaprala Franciszka Niewidziajło.

Uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej L. M. i R.
Pułtusk 21 luty 2015

pt01.JPG W ramach obchodów 95 – rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w dniu 21 lutego 2015 r. w Auditorium Maximum Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbył się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej zorganizowany przez Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora prof. dr hab. Adama Koseskiego. Na uroczystość przybyło liczne grono gości, wśród nich Pan Michał Pacholski – Poseł na Sejm, Pan Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Pan Krzysztof Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska, Pan Brygadier Krzysztof Graczyk – przedstawiciel Rady Miejskiej Królewskiego Miasta Łęczycy, przedstawiciele władz Wyszkowa, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych, członkowie L. M. i R., Pani Mirosława Niedziałek córka śp. kmdr Adama Reszki generalnego szypra Flisu Wiślanego oraz mieszkańcy Pułtuska.
W piękny, słoneczny poranek 10 lutego 2015 na puckim rynku tłumy mieszkańców miasta, młodzieży, samorządowców i marynarzy zebrały się, aby uczcić 95. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk. Pamięć o Błękitnym Generale w Pucku wciąż jest żywa, a coroczne obchody przypominają, że niepodległość nie jest nam podarowana, ale należy o nią walczyć i ją pielęgnować.

marina5.gif20 marca 2015 roku w Kobylnicy odbył się II Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Patronat nad Festiwalem sprawowali: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. Współorganizatorami „Mariny” byli: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.


Strona (1/27) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1472124