85. rocznica powstania oddziału Ligi Morskiej i rzecznej w Tomaszowie Mazowieckim

Pan Zenon Łaski
Prezes Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej
w Tomaszowie MazowieckimKażda rocznica, to piękny moment, nie tylko dla jubilata, ale także dla zaproszonych gości i przyjaciół, dlatego też 85. rocznica powstania oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej
w Tomaszowie Mazowieckim to bez wątpienia wyśmienita okazja na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć oraz uhonorowanie tych, którym zawdzięczamy obecny jego kształt.

Powstanie Oddziału LMiR w Tomaszowie swoją historią sięga 1927 roku, kiedy to w maju na pierwszym zebraniu jego członków, wówczas jeszcze organizacyjnym zebrało się 76 osób, które usankcjonowały jego istnienie. Warto podkreślić, iż moment jego powstania przypada na okres 20.lecia międzywojennego, kiedy to po rozbiorach i latach
zawieruchy wojennej kształtowała się nowa Polska, a wraz z nią nowe inicjatywy społeczne. W pocie czoła powstawał gdyński port stanowiący nowe okno na świat oraz kształtowała się polska myśl morska, nie tylko na wybrzeżu ale także w sercu kraju.

Dzień dzisiejszy zmusza nas do zwrócenia uwagi i skupienia się na kulturze bezpieczeństwa. Nie raz musieliśmy odrobić lekcje historii - nauczyć się pokory i respektować siłę żywiołu. l00 lat temu "Titanica" okrzyknięto "niezatapialnym". Tonął mimo przepychu kryształowych kandelabrów i techniki, której ludzka pycha dawała prymat nad siłami natury. Na początku roku świat wstrzymał oddech obserwując sytuację nieprawdopodobną — supernowoczesny wycieczkowiec "Costa Concordia", bezradnie leżący na skałach włoskiej wysepki. Przy wszystkich okolicznościach różniących te dwa, przedzielone stuleciem wypadki, łączy je niewątpliwie złamanie kanonów dobrej praktyki morskiej, brak wyobraźni ludzi, którym powierzono życie tysięcy innych.

W tym ważnym dniu, pragnę złożyć wszystkim tu zebranym członkom i przyjaciołom Ligi Morskiej i Rzecznej w Tomaszowic serdeczne podziękowania za wspieranie oraz promowanie tematyki morskiej i rzecznej wśród społeczności lokalnej oraz wśród dzieci i młodzieży! Organizowanie wystaw marynistycznych czy też wspieranie wszelkich działań zachęcających młodzież do spędzania czasu na wodzie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i poszanowaniu dla otaczającej natury to cel, który powinien i jest z wielkim powodzeniem przez Was realizowany!

Specjalne słowa pragnę; skierować także do młodzieży, gdyż to właśnie Wy stanowicie trzon naszej Organizacji! Życzę Wam ciekawości świata i upartości w realizacji waszych celów i zamierzeń. Pamiętajcie — morza, rzeki i jeziora stanowią nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, ale przede wszystkim szeroki horyzont możliwości, które na Was czekają!

kpt.ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej
tom03.JPG
tom02.JPG tom04.JPG tom05.JPG
tom06.JPG tom07.JPG tom08.JPG tom09.JPG
tom10.JPG tom11.JPG tom12.JPG tom13.JPG
tom14.JPG tom15.JPG tom16.JPG tom17.JPG
tom18.JPG tom19.JPG tom20.JPG tom21.JPG
tom22.JPG tom23.JPG tom24.JPG tom25.JPG
tom26.JPG tom27.JPG tom28.JPG tom29.JPG
tom30.JPG tom31.JPG tom32.JPG tom33.JPG

Witam serdecznie. W załączeniu przesyłam link z zapowiedzią Europejskich Dni Dziedzictwa w Dęblinie z udziałem Ligi Morskiej i Rzecznej.

http://muzeumsp.pl/liga-morska-i-rzeczna-na-europejskich-dniach-dziedzictwa-w-deblinie/

!6 września w Deblinie (informacje przesłałem wcześniej) odbędzie sie posiedzenie ZG LMiR oraz podpisanie porozumienia z Muzeum Sił Powietrznych. Bardzo Państwa proszę o przekazanie mi informacji dt. udziału oraz o skorzystaniu z obiadu (koszt ok 20 zł) i noclegu (negocjujemy cenę w hotelu Ikar) Bardzo proszę o przesłanie info: imię nazwisko nr dowodu osobistego (kasyno znajduje się na terenie wojskowym). Wcześniej musimy przesłać listę.
Czekam na informacje
--
MAREK PADJAS


Szanowni Państwo.

W związku z planowanym posiedzeniem Zarządu Głównego LMiR w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz podpisaniem porozumienia z tą placówką pragnę przekazać kilka informacji organizacyjnych, które pomogą przy sprawnej organizacji przedsięwzięcia.

Tradycyjnie już na ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na Półwysep Helski na kolejną edycję maratonu oraz półmaratonu.
plakat Maraton 2017_11_s.jpg W sobotę 26 sierpnia, piękna plaża półwyspu będzie areną "VIII Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza" oraz "IV Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza". Nie zapomnimy też o dzieciach, dla których przygotowaliśmy biegi na dystansach 200 i 500 metrów.

1324-elżbieta-kubowska.jpg 24 czerwca w kołobrzeskim hotelu Diune odbyło się trzecie posiedzenie Konwentu Morskiego. Główny temat to problemy rybołówstwa morskiego oraz plany dotyczące rozwoju żeglugi śródlądowej i przekopu Mierzei Wiślanej. Gośćmi spotkania byli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, europoseł Czesław Hoc, poseł na Sejm RP Marek Hok, oraz biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Obecni byli również przedstawiciele władz i samorządu zachodniopomorskiego: wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, Anna Mieczkowska członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Janusz Gromek prezydent Kołobrzegu, Helena Rudzis Gruchała wicestarosta kołobrzeski.


Ich praca zwykle pozostaje w cieniu, ale jej wartość trudno przecenić. Od niej zależy nie tylko funkcjonowanie morskiego rodzaju sił zbrojnych, ale też bezpieczeństwo wszelkiej żeglugi, a co za tym idzie – kondycja morskiej gospodarki. Staraniami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej 21 czerwca został ustanowiony jako Światowy Dzień Hydrografii – World Hydrography Day. Decyzję tę podjęła ONZ w 2005 roku. Jest to wyraz uznania światowej społeczności dla pracy hydrografów morskich, których efekty pracy mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej żeglugi statków i okrętów na wszystkich morzach i oceanach. Ideą główną, która przyświecała tej inicjatywie, była chęć popularyzowania działalności IHO (Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna)wśród społeczeństw. Tegoroczne krajowe obchody po raz pierwszy zorganizowano w Kołobrzegu. Współorganizatorami ze strony gospodarzy było Muzeum Oręża Polskiego, Zarząd Portu Morskiego i Liga Morska i Rzeczna.

Jungowie to najmłodsi członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Zrzeszani są w szkolnych kołach i klubach. Ich całoroczna działalność podsumowywana jest podczas zlotów. Tegoroczny to już dwudziesty szósty. Do Kołobrzegu przybyła dwustuosobowa reprezentacja z Łap, Brańszczyka, Jaworza, Drogomyśla, Jasienicy, Bielska Białej, Wyszkowa, Jońca, Łodygowic. Dla wielu z tych młodych ludzi rzeczą naturalną stały się coroczne spotkania w Kołobrzegu, na które przybywają nieraz z odległych krańców Polski, spędzając w drodze po kilkanaście godzin, a często całą noc. Tradycyjnie już piąty raz na zlot przybyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. W tym roku wyjątkowo kierowana przez Cezarego Benedykta Celjana.

W Kołobrzegu podczas XXVI Zlotu Jungów prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w. dr Andrzej Królikowski nadał najwyższe odznaczenie krzyż ,,Pro Mari Nostro” Ośrodkowi Szkolenia Morskiego ,,Libra”. Uroczystość odbyła się na pokładzie katamaranu Jantar w obecności najmłodszych członków stowarzyszenia, którzy przybyli tam ze wszystkich zakątków naszego kraju. Obecni byli również dyrektorzy szkół morskich i żeglugi śródlądowej, armatorzy i reprezentanci branży morskiej. Wyróżnienie odebrał Andrzej Nieznaj dyrektor ośrodka. Długoletnia współpraca ze stowarzyszeniem, działania na rzecz wychowania morskiego młodzieży przynoszą konkretne efekty.

W Kołobrzegu obchodzono okrągły jubileusz 50 lecia Zespołu Szkół Morskich. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele franciszkanów w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów. Odprawił ją biskup Krzysztof Włodarczyk wspólnie z proboszczem bazyliki kołobrzeskiej ks. dr Jerzym Chęcińskim, bratem Bernardem Gorczyńskim absolwentem pierwszego rocznika szkoły, ojcem Maciejem Talewskim. We wspólnej modlitwie uczestniczyła również kompania honorowa i orkiestra reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa. Szkoła morska w Kołobrzegu została formalnie powołana w 1945 roku jako Liceum Rybackie. Wtedy nie rozpoczęła ona jeszcze swojej faktycznej działalności.

W kołobrzeskiej Marinie Solnej uroczyście otwarto sezon żeglarski. Na placu przy głównym basenie zebrali się żeglarze członkowie klubów, uczestnicy regat Planet Baltic Cup, reprezentacje wyścigów smoczych łodzi, zaproszeni goście, turyści i mieszkańcy miasta, przede wszystkim miłośnicy sportów wodnych. Teren i jachty zostały odświętnie przystrojone wielkimi galami banderowymi. Ceremonię przeprowadzono zgodnie z regulaminem. Po wybiciu szklanek meldunek o gotowości złożył dowódca kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich Radosław Froncala. Przeglądu dokonał sam prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

20170701_203814.jpg Tydzień po świętojańskiej nocy, 1.07.2017 r. nad Jeziorem Międzybrodzkim pojawiły się dzieci i dorośli z różnokolorowymi, jak beskidzkie pola i łąki, wiankami. Niektóre przypominały prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej inne, zwłaszcza te, w dziecięcych rączkach, wyrażały prostotę ich czystych serc.
Flis 2017

Strona (1/37) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint S.A 2008-2017          Odwiedzin: 3111117