30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG


rozewie-2.gifSłupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenie „Latarnik”, Urząd Morski w Słupsku, Muzeum Morskie w Darłowie i Miasto Darłowo zapraszają na VI Noc Latarń Morskich w dniu 21 sierpnia 2016 r.

17:00 – 19:00 Plac przy Latarni Morskiej (Darłówko, ul. Wschodnia 14)
• Koncert zespołu szantowego „Kaszaloty”
• Konkurs rzemiosła artystycznego
• Konkurs plastyczny
• Poczta latarnika

Zwiedzanie za darmo:
• od 19:30 Latarni Morskiej w Darłowie (Darłówko, ul. Wschodnia 14)
• 18:00 – 20:00 Muzeum Morskiego w Darłowie (Darłówko, ul. Kotwiczna 12)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Gąskach (ul. Latarników 7)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Jarosławcu (ul. Szkolna 1)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Kołobrzegu (ul. Morska 1)
• od 21:00 Latarni Morskiej w Ustce (Skwer Latarnika / ul. Marynarki Polskiej 1)

20:00 Benefis Latarników Morskich Środkowego Wybrzeża – Muzeum Morskie (Darłówko, ul. Kotwiczna 12)

jacek.gif W poniedziałek, 1 sierpnia zmarł w Gdańsku Jacek Forembski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, były kierownik wyszkolenia żeglarskiego Centrum Wychowania Morskiego ZHP, były wicekomandor Bractwa Żelaznej Szekli, były członek Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.

b01.gif b02.JPG Przegrodzona ludzkim rozumem oraz ciężką pracą rąk i maszyn Soła, dała początek kaskadzie trzech zbiorników wodnych - żywieckiemu, międzybrodzkiemu i czanieckiemu. Miały bronić przed powodziami, żywić obfitością ryb oraz zasobami wody pitnej i energii elektrycznej, cieszyć oko, krzepić ducha, rozwijać sprawności wodniacko-żeglarskie.

W ostatniej dekadzie czerwca, przypada okres DNI MORZA, kończący się ŚWIĘTEM MARYNARKI WOJENNEJ, a w około 24 czerwca ma miejsce staropolskie święto o nazwie WIANKI. Łącząc te tradycje, organizacje samorządowe z Płocka, Towarzystwo Przyjaciół Płocka, Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej, Żegluga Wyszogrodzka oraz liczne płockie organizacje wodniackie obchodziły w dniu 25 czerwca DZIEŃ WISŁY.

flis 2016_small.jpg W dniu 2 czerwca 2016, mieliśmy okazję gościć w Warszawie uczestników jubileuszowego Flisu 400-lecia Miasta Ulanowa. Ta specyficzna operacja nautyczna, której przewodzi Pan Mieczysław ŁABĘDZKI – doświadczony retman Flisu stojący na czele 12-osobowej załogi - obejmuje przemieszczanie się flisackich tratew o długości ok. 70 metrów od Ulanowa aż do Gdańska – ponad 700-kilometrową trasą poprzez San, Wisłę, Martwą Wisłę i Motławę. Miejscem docelowym, po około 30 dniach żeglugi, jest historyczny Stary Żuraw w Gdańsku, gdzie przez stulecia załogi dokonywały rozładunku swoich jednostek płynących samospławem.
Zobacz galerię
Już po raz 25. jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej spotkali się na zlocie. To tradycyjne spotkanie ma na celu integrację środowisk ligowych z całego kraju. Przez kilka dni Kołobrzeg należał do młodzieży. Bogaty program był częścią miejskich uroczystości związanych z rocznicą nadania praw miejskich. W zlocie uczestniczyło ponad trzystu jungów. Przyjechali z Bielska Białej, Łodygowic, Jaworza, Drogomyśla, Łap, Kruszewa, Łodzi, Gdyni, Gdańska, Wyszkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Szczecina. 34. osobowa grupa przypłynęła na pokładzie żaglowca ORP Iskra. Dla nich zlot rozpoczął się trzy dni wcześniej. W Porcie Wojennym Gdynia zaokrętowano pierwszą grupę żeglarzy. Nastroje były znakomite, chociaż wielu na pokład okrętu weszło po raz pierwszy. Rano podniesienie bandery, zapoznanie z kadrą i instruktaż do rejsu. Przygotowanie do wyjścia na morze, podział na wachty, komendy dowódcy i kierują się w stronę główek wyjściowych. Podziwiają z oddali Gdańsk, Sopot, zabudowania Helu. Wieczorem otwierają się latarnie morskie z tą najsłynniejszą Rozewską Blizą. Oficerowie wachtowi chętnie pomagają w identyfikacji świateł nawigacyjnych. W piątek rano na Iskrę dociera ekipa telewizyjnego Teleranka. Filmują, pytają, a przede wszystkim podziwiają.

abp.jpg Trudno tu wymieniać wszystkie jego zasługi dla Ludzi Morza, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej , Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, Ligi Morskiej i Rzecznej. O wszystkich Jego dokonaniach pamiętamy i dziękujemy za czas, jaki nam – Ludziom Morza – poświecił.
Był Kapitanem wytyczającym właściwy kurs naszym duszom i sercom. Służył dobrą radą, wspierał swoją mądrością, wrażliwością i światłością umysłu. Nigdy nie dzielił ludzi. Dla Niego każdy był człowiekiem godnym szacunku i rozmowy, każdemu poświęcał jednakowy czas i przyjazną uwagę.
Spotkania z arcybiskupem śp. Tadeuszem GOCŁOWSKIM zapamiętamy na zawsze, jako jedne z najważniejszych dla nas tu na lądzie: Msze Morskie, Kapitańskie Opłatki, wspólne kolędowanie, homilie i wiele innych wydarzeń. Był zawsze tam gdzie go potrzebowaliśmy. Dziękujemy za wszystko, co otrzymaliśmy od Niego, w nadziei, że nadal będzie się opiekował nami trzymając „Ostatnią Wachtę” w domu Pana.


Proszę wszystkich członków Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, Ligi morskiej i rzecznej o udział w ostatniej drodze zmarłego.


Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Honorowi Członkowie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej
Rada Konsultacyjna Stowarzyszeń Morskich
Liga Morska i Rzeczna

DO ODWAŻNYCH TRAPERSKA WYPRAWA
HARTUJEMY DUCHA I UMYSŁY
POZNAJEMY PIĘKNO ZIEMI OJCZYSTEJBĄDŹMY REALIZATORAMI IDEI NASZEGO KRÓLA STEFANA BATOREGO

PROMUJEMY NASZ AUGUSTÓW
„NAJMILSZE Z POLSKICH MIAST”

ORGANIZUJEMY W LIPCU 2016r. REJS-SPŁYW SZLAKIEM WODNYM im. Króla Stefana Batorego z Augustowa do Gdańska 800 km szlaku, kiwania się na naszych jachtach po Kanale Augustowskim, rzeką Biebrzą, Narwią, Wisłą.

Płyną dwa nasze jachty. Załogi 6-cio osobowe koedukacyjne, w wieku 17-18 lat + dwóch kapitanów. Wymiana załóg co tydzień na różnych odcinkach trasy. Spanie na jachtach, lub w namiotach, sami gotujemy, wiosłujemy, żeglujemy jak będzie korzystny wiatr, zawieramy przyjaźnie z wodniakami mijanych wsi i miast.

ZGŁOSZENIA tel 87 643 24 33, kom. 691 398 519
Marynarze i żeglarze to specyficzna grupa ludzi. Żyjąc najczęściej wśród pól i lasów, na równinach i górskich wyżynach, co pewien czas gnają na rzeki, jeziora i morza. Jedni na dłużej szukają tam pracy, inni tylko aktywnej przygody. Mówią o tym w wierszach, w morskich opowieściach lub w żeglarskich piosenkach oraz w szantach, podkreślając swoją wyjątkowość:

Strona (1/33) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2379242