30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG

zjazd_41.JPG

XXI Walny Zjazd Delegatów LMiR uznano za dokonany. W wyniku głosowania delegaci kół i oddziałów z całej Polski wybrali władze naczelne Ligi Morskiej i Rzecznej na lata 2015-2019: Zarząd Główny, Główną Komisję Rewizyjną oraz Główny Sąd Koleżeński. Prezesem tej kadencji został kapitan żeglugi wielkiej Andrzej KRÓLIKOWSKI.


Migawki z działalności LMiR w latach 2011-2015.
Prezentacja: LMiR 2011-2015

szczecin.jpgJuż po raz kolejny Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej
„Młodzież na Morzu”. Celem działania jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy, m.in. wiedzy o morzach i oceanach, żeglarstwie, ochronie środowiska, zasłużonych dla Polski Ludziach Morza, Pomorzu Zachodnim. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie oraz rejestrację szkoły.

001.jpg Jak co roku, 12 października 2015, odbyło się spotkanie organizatorów i sponsorów Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza na którym Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania imprezy.
Zobacz zdjęcia!

zlot_2015.jpg
fot. Tadeusz Lademann  
W dniach 8-11 października na wodach Zatoki Gdańskiej odbył się siódmy już Zlot Jachtów z Duszą "Próchno i Rdza". Ponad 200 żeglarzy z 27 jednostek odwiedziło Hel i Gdynię, by przypomnieć wszystkim, że klasyczne jachty zbudowane z drewna i stali są nie tylko niezwykle dzielne, ale także po prostu piękne!

d229553d969efc300eee21277388bc6b.jpg Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt.ż.ś. Andrzej Potapowicz melduje Prezesowi LMiR kpt.ż.w. dr inż. Andrzejowi Królikowskiemu gotowość do rozpoczęcia obchodów 76 rocznicy samozatopienia Flotylli Wiślanej.

"Zebraliśmy się tu, w Twierdzy Modlin, by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskiej Flotylli Wiślanej. Twierdza Modlin była Pierwszym Portem Wojennym RP po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Tu formowano kadrę i szkolono marynarzy do służby na morzu i śródlądziu. Tu 23 grudnia 1918 utworzono Flotyllę Wiślaną. Zasłużyła się w wojnie polsko–rosyjskiej w 1920 roku broniąc Warszawy na odcinku pomiędzy Twierdzą Zegrze i Fortem Dębe i od Góry Kalwarii do Płocka.
W wojnie 1939 roku broniła mostów i przepraw na Wiśle, niszczyła niemieckie transporty, walczyła z lotnictwem niemieckim. Jednak w obliczu agresji radzieckiej 17 września 1939 roku i niskiego stanu wód rzeki, między 19 a 21 września, jednostki Flotylli zostały zatopione przez własne załogi.
Tu dziś obchodzimy 76. rocznicę tych wydarzeń. Niech pamięć o tej Bohaterskiej Flotylli Wiślanej, jej dowódcach i marynarzach trwa."

kol (1).jpg Odbywające się co roku we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, którego celem jest promocja unikatowych zabytków, kształtowanie postaw otwartości na kulturową różnorodność i rozbudzanie zainteresowanie historią własnego regionu. Ostatnie odbyły się 26 września. Były okazją, by odwiedzić wyjątkowe zabytki, wziąć udział w spacerach, wykładach i innych atrakcjach całkiem za darmo. W wydarzeniu wzięło udział wielu organizatorów, wśród nich znalazł się również kołobrzeski Oddział Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia to „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone - morze”.

Leczyca 0.jpg Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.Dnia 20 września 2015, na zaproszenie posła Ziemi Łęczyckiej Michała PACHOLSKIEGO, burmistrza Królewskiego Miasta Łęczycy Krzysztofa LIPINSKIEGO oraz prezesa Straży Pożarnej brygadiera Krzysztofa GRACZYKA, Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej udała się do Łęczycy na obchody 140-tej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęczycy i 135-tej rocznicy śmierci jej założyciela dr. Augustyna THUGUTT’A. Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi, gen. dyw. Ireneusz BARTNIAK – szef sztabu Dowództwa Generalnego Rodzaju Sil Zbrojnych i nadbrygadier Jarosław OSTROWSKI – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lodzi. Odbyły się uroczystości oficjalne, których ważnym elementem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej dr. THUGUTT’OWI – założycielowi OSP, czego dokonała jego prawnuczka Maria – przybyła z Kanady.


parowiec.jpgWyjątkowo suche tegoroczne lato sprawiło, że poziom wód w Bugu drastycznie się obniżył. Wodniacy i wędkarze wprawdzie narzekają na niezwykle płytką wodę, ale co dla jednych jest niedogodnością, dla innych okazało się sporą atrakcją. W pobliżu wsi Bojany opadające wody Bugu odkryły wrak starego parowca. Od tej pory każdego dnia, ten odludny do niedawna zakątek, odwiedzają dziesiątki ludzi. Niektórzy przybywają tu nawet z bardzo daleka aby obejrzeć resztki statku, który przeleżał na dnie rzeki blisko sto lat. Mieszkańcy Bojan i Broku zasypywani są pytaniami; co to za jednostka i w jaki sposób znalazła się na dnie Bugu. I tu zaczynają się pierwsze schody. Nie wszyscy potrafią zadowolić pytających i odpowiedzieć wyczerpująco, a nie ma żadnego opracowania, które jednoznacznie i wiarygodnie udzieliłoby takich odpowiedzi.
Zobacz zdjęcia!

Galeria zdjęć:
VI Bałtycki Maraton Brzegiem Morza
II Bałtycki Półmaraton Brzegiem Morza
V Bałtycki Bieg Brzegiem Morza
Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni


Strona (1/30) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1799375