30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG

00005.JPG Dzień 05.09.2014 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski morskiej i rzecznej. Dzięki determinacji Wójta Jaworza Zdzisława Byloka, społecznej pracy uczniów i nauczycieli, którym przewodziła Dyrektor Gimnazjum nr 1 Barbara Szermańska oraz zaangażowaniu V-ce Wójta Radosława Ostałkiewicza i przychylności większości Rady Gminy, dzięki finansowemu wsparciu przez Lokalną Grupę Rybacką „Bielska Kraina”, funduszom własnym oraz europejskim w ciągu roku powstała nowa siedziba Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu. Zbiory gromadzone w ciągu wielu lat marynarskiej służby przez pochodzącego z Jaworza bosmana Erwina Pasternego znalazły godne miejsce do zaprezentowania nie tylko uczniom Gimnazjum, w którym dotychczas się znajdowały, ale także wszystkim, którzy ciekawi są tajemnic życia w wodnym ekosystemie kraju i świata. Szczególnie otwarte jest na dzieci i młodzież oraz ich nauczycieli, którzy w nowoczesny sposób będą mogli kształtować swoją świadomość morską, rzeczną i ekologiczną. Ma także wychowywać do mądrego korzystania z tego bogactwa. Opiekę merytoryczną i naukową nad zbiorami oraz młodymi przewodnikami z gimnazjum przez 30 lat pełnił nauczyciel biologii Andrzej Stąsiek, którego wspiera od 10-ciu lat dr Marek Guzik z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

V BAŁTYCKI MARATON BRZEGIEM MORZA
I BAŁTYCKI PÓŁMARATON BRZEGIEM MORZA
IV Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla dzieci

Po raz kolejny, już piąty, spotkaliśmy się w Jastarni z okazji biegu na pograniczu ekstremum, a mianowicie V Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza. Jest to impreza wyjątkowa w skali europejskiej, a także światowej. Od 5 lat uczestniczą w niej osoby, które szukają urozmaicenia w bieganiu, doceniający wyjątkowe walory, jakie oferuje trasa naszego biegu.

95LMiRopkladak2.png W dniu dzisiejszym, 18 sierpnia 2014 roku, na rynku wydawniczym pojawiła się monografia pt. "Liga Morska i Rzeczna - sojusznik ludzi morza i rzek", autorstwa Wacława L. Kowalskiego i kmdr. por. Marka Jankiewicza.

dziadek.gifSzanowni Państwo!

Wszyscy drodzy członkowie załogi LMiR, z okazji przypadającego 15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej Święta Wojska Polskiego pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom, kombatantom, weteranom misji poza granicami kraju, pracownikom wojska za ich dzienną służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa naszego państwa i suwerenności granic RP oraz ich rodzinom.

andrzej wojnarowski.jpg Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi
kpt. poż. inż. Andrzeja Wojnarowskiego Prezesa Zarządu Okręgu Łódzkiego i Członka Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, oddanego działacza, człowieka pełnego pasji i zaangażowania nie tylko w swoją pracę, ale także na rzecz młodzieży i całego środowiska ligowego.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 23 lipca br. (środa) o godzinie 13.30 w Łodzi.
Szczere Kondolencje składam na ręce Rodziny, Bliskich oraz Całej Społeczności Ligowej

Prezes Ligi Morskie i Rzecznej
Andrzej Królikowski


Dziesiąty Flis Wiślany z Ulanowa do Gdańska na półmetku.


W dniach 23-25 maja w Kołobrzegu odbył się XXIII Zlot Jungów. To tradycyjne coroczne spotkanie niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Główny cel to integracja środowisk ligowych, wymiana doświadczeń oraz możliwość zawarcia nowych znajomości. Każda ekipa ma możliwość zaprezentowania własnych osiągnięć, promocji regionu w którym mieszka. Wielu jungów było w Kołobrzegu po raz pierwszy, a widok naszego morza był dla nich niezapomnianym wrażeniem. Zlot jest okazją do prezentacji Ligi i jednocześnie zachętą do współuczestnictwa w jej działaniach. Najważniejszy jest „pierwszy krok”, do którego naprawdę nie potrzeba wiele odwagi. Wielu się o tym przekonało właśnie podczas Zlotu. Także i w tym roku dopisała pogoda, a uczestników było dużo, dużo więcej niż w latach ubiegłych. Przyjechali z Bielska Białej, Jaworza, Jasienicy, Łodygowic, Drogomyśla, Bydgoszczy, Kruszewa, Gdańska, Tomaszowa Mazowieckiego, Wyszkowa, Jońca, Szczecina, Łap oraz Republiki Czeskiej.

bb01.JPG Przed kilkuset laty woje Bolesława Krzywoustego docierając do Bałtyku pod Kołobrzegiem śpiewali:
„Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,
My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające!
Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,
A nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali.
Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,
A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie”.

Szanowny Panie Prezesie,
W ciągu ostatnich dwóch lat zacieśniła się współpraca pomiędzy Pomorskim Związkiem Żeglarskim a Ligą Morską i Rzeczną. Obie organizacje wspólnie zrealizowały i wciąż podejmują kolejne inicjatywy na rzecz szeroko rozumianej edukacji i promocji spraw morskich.

Strona (1/25) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1158171