30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG


kb00.jpg Kołobrzeg, 18 marca 2017.
Zebraliśmy się dzisiaj, aby uczcić znamienne wydarzenie sprzed 70 lat, główne powojenne uroczystości zaślubin z morzem, które miały miejsce 18 marca 1945, w Kołobrzegu. I i II Armia Wojska Polskiego ślubowała tego dnia Morzu Bałtyckiemu, dokonując personifikacji wody i oczekując od morza wzajemnością.

bb (1).JPG Pomimo tego, że trwa jeszcze kalendarzowa zima, to na przystaniach żeglarskich trwają intensywne prace przygotowujące je oraz sprzęt pływający do nowego sezonu. Stukot młotków, charakterystyczny odgłos szlifierek i pistoletów malarskich tworzą swego rodzaju awangardowy utwór muzyczny, który jak kościelne dzwony wzywa do wychodzenia z zimowego snu na rzeki i jeziora. W tą atmosferę wpisali się 17.03.2017 uczestnicy XI konkursu Piosenki Żeglarskiej i Szantowej, zorganizowanego przez Szkolne Koło LMiR
w LO IV w Bielsku-Białej, którym opiekują się Agnieszka Jędrusiak-Malec i Katarzyna Cieślicka.

IMG_0397.JPG Wystawa „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!” zawitała 7 marca 2017 do siedziby Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie.

w (1).jpg 18 lutego w Wyszkowskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 97 Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. W pierwszej części Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, Wiceprezes LMiR kmdr por. Marek Padjas i Prezes Oddziału Wyszkowskiego LMiR Elżbieta Kasińska otworzyli wystawę posterową „W przededniu 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej czyli Trzymajmy się Morza”.
Oddział Wyszkowski Ligi Morskiej i Rzecznej serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy "W przededniu Stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej" oraz na koncert Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR z okazji 97. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystość odbędzie się w dniu 18 lutego o godz. 17.00 w Domu Kultury "Hutnik" w Wyszkowie.

Szanowni Państwo,

Już po raz kolejny Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu”. Celem działania jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy, m.in. wiedzy o morzach i oceanach, żeglarstwie, ochronie środowiska, zasłużonych dla Polski Ludziach Morza, Pomorzu Zachodnim. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie oraz rejestrację szkoły.


01.jpg Święto w Katolickim Przedszkolu „Pod Skrzydłami” w Hecznarowicach rozpoczęło się w dniu Wspomnienia Aniołów Stróżów, w niedzielę, podczas uroczystej Mszy Świętej. W poniedziałek, cała przedszkolna wspólnota, wraz z zaproszonymi gośćmi: proboszczem Parafii Św. Urbana w Hecznarowicach księdzem Aleksandrem Smarduchem, działaczami Ligi Morskiej i Rzecznej Prezesem Okręgu Bielsko-Biała panem Edwardem Szpoczkiem, gospodarzem Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu panem Andrzejem Stąsiekiem oraz Kapitanem Żeglugi Wielkiej panem Jerzym Ryrychem, zebrała się ponownie, by poprzez pasowanie przyjąć do swojego grona jedenaścioro dzieci.

Strona (1/35) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 2795087