30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG


fo00.JPG W sobotę 11 lipca 2015 r. mieszkańcy Szczecina, podczas obchodów Dni Odry, powitali XX
Flis Odrzański. Paradę jednostek Flisu, z pokładu statku Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” zacumowanego przy Bulwarze Piastowskim obserwowali również włodarze miasta Szczecina, prezydenci i burmistrzowie miast leżących na trasie Flisu, jak również sponsorzy i organizatorzy tego przedsięwzięcia. Inspiratorem, a zarazem organizatorem Flisów od 20 lat jest Pani Elżbieta Marszałek Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. XX Flis Odrzański wyruszył 27 czerwca br. z Kędzierzyna-Kożla pokonując ponad 500 km drogi wodnej. W spływie rzeką Odrą uczestniczyło 30 jednostek pływających oraz tratwa flisacka, na których pokładach płynęła młodzież i jej opiekunowie z miejscowości na trasie Flisu. Na zakończenie Flisu na estradzie pływającej odbyła się uroczystość, na której podziękowano Flisakom za promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania rzeki Odry, integrację młodzieży ze szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej z miejscowości leżących na trasie Flisu, promowanie ekologii oraz środowiska naturalnego jako dziedzictwa ludzkości. Uczestniczący w uroczystościach Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski uhonorował Retmana Flisu Mieczysława Łabęckiego „Pierścieniem Hallera”, jak również odznaczył Krzyżem „Pro Mari Nostro” Panią Krystynę Pohl dziennikarkę czasopism zachodniopomorskich i Pana Arkadiusza Drulisa z Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Flisaków.

zl00.jpg Trzymajmy się morza! To zawołanie wygłoszone przez Stanisława Staszica w "Przestrogach dla Polski" jest hasłem towarzyszącym wszystkim ligowym poczynaniom. Już od piętnastu lat pod koniec maja jungowie zmierzają do Kołobrzegu. W tym roku do miasta leżącego nad Bałtykiem i piękną rzeką Parsętą dotarło ponad 250 uczestników. Część z nich swoją podróż rozpoczęła wcześniej okrętując się na pokład żaglowca ORP Iskra. Czterdziestoosobowa grupa reprezentująca Bielsko Białą, Gdańsk, Wyszków, Łapy, Żywiec, Kruszewo wyruszyła z Gdyni, aby 22 maja zacumować przy Nabrzeżu Szkolnym. Było to dwudzieste ósme zawinięcie żaglowca w kołobrzeskim porcie. Cumy odebrane, kapitan wydał komendę tak stoimy, dziękuję obsadom manewrowym. Po trapie na pokład wchodzą witający. Nie może zabraknąć Antoniego Szarmacha prezesa kołobrzeskiej ligi. Radosne uściski i pytania: jak było? Wrażeń wiele, większość pierwszy raz była na morzu.

plakat_swmorza.jpg Dwukrotnie w naszej historii ślubowaliśmy wierność i przywiązanie do morza. Puck (10.02.1920) to postawienie stopy na bałtyckim brzegu. Stworzenie Gdyni, przekonanie Narodu, że morze to nasza racja stanu, jeden z priorytetów polskiej polityki. Dzięki Lidze Morskiej społeczeństwo II Rzeczypospolitej czuło i rozumiało jak wielkie znaczenie dla odrodzonej Ojczyzny ma „wiatr od morza”. Kołobrzeg (18.03.1945), to sygnał zwiastujący, że Polska wraca nad Bałtyk szerokim frontem – od Świnoujścia po Szczecin i Mierzeję Wiślaną.

DSC_0875.JPG Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej uchwałą z dnia 19 czerwca 2015 uhonorował profesora Piotra Jędrzejowicza Krzyżem Pro Mari Nostro. Wyróżnienie zostało wręczone w dniach Święta Morza na pokładzie "Daru Pomorza".
DSC_0861.JPG

mz.jpg Tradycyjnie jak co roku w ostatnią niedzielę czerwca odbywają się obchody „Święta Dni Morza” i Marynarki Wojennej organizowane przez Stowarzyszenie Oficerów Marynarki Wojennej Koło nr 7 w Warszawie. Uroczystość ta odbywa się zawsze na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

is.jpg ORP "Iskra" to okręt legenda. Trzymasztowa barkentyna weszła do służby w 1982 roku. Aż pięciokrotnie otrzymywała zaszczytny tytuł najlepszej jednostki Marynarki Wojennej w grupie okrętów specjalnych. W 1990 roku sekretarz generalny ONZ przyznał jej Medal w Służbie Pokoju. Pod koniec lat 80. XX wieku dowódca Marynarki Wojennej wiceadm. Piotr Kołodziejczyk podjął inicjatywę wysłania "Iskry" w rejs dookoła kuli ziemskiej. Plan został zrealizowany. W trakcie rejsu barkentyna odwiedziła Hiszpanię, Republikę Zielonego Przylądka, Brazylię, Republikę Południowej Afryki, Mauritius, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Argentynę, Falklandy, Portugalię i Wielką Brytanię. Do Polski ORP "Iskra" wróciła 10 lutego 1996 roku, w dniu historycznych zaślubin Polski z morzem. Tym samym jako pierwszy okręt pod polską banderą wojenną opłynęła kulę ziemską. Od początku okrętem dowodzili: kapitan marynarki Lech Soroka (1982-1984), komandor Czesław Dyrcz (1984-1997), komandor podporucznik Robert Sitek (1997-2002), komandor porucznik Robert Żywiec (2002-2007), komandor podporucznik Jacek Miłowski. ORP „ISKRA" jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej RP. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólnomorskie podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.


flis-2015.gif

Liga Morska i Rzeczna organizuje w sezonie letnim 2015r. XI Flis Wiślany – Pętlą Żuławską (wędrowny obóz żeglarski).

1. Termin: od 27 czerwiec do 10 lipiec.
2. Wiek uczestników: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne do 18 roku życia.
3. Trasa: Elbląg, Kąty Rybackie (Zalew Wiślany), Krynica Morska, Tolkmicko, Malbork, Błotnik, Gdańsk.
4. Całkowite koszty Flisu z wyżywieniem – 500 zł (pięćset złotych), noclegi w namiotach.
5. Podczas Flisu istnieje możliwość odbycia kursu na patent żeglarza jachtowego i/lub sternika motorowodnego, za dodatkową odpłatnością 250 zł. plus 150 zł. za egzamin, wymagania zezwolenie rodziców i ukończone 14 lat.


Pozdrawiam
kpt. jacht. Tadeusz Kuśmierski instr. żeglarstwa

00006.JPG Końcówka maja to czas, gdy ligowcy z Podbeskidzia kierują tradycyjnie swój wzrok w stronę morza. Nie tylko patrzą, ale niejako płyną, by przycumować swoje umysły i serca w portach, o których uczyli się i marzyli przez cały rok.
Najpierw 21 maja w Szczecinie 47 osób wzięło udział w Finale Ogólnopolskiego Konkursu „Młodzież na morzu” 2014/15. Szkolne Koła LMiR z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy, Gimnazjum nr 1 w Jaworzu, LO IV w Bielsku-Białej oraz Zespołu Szkół w Drogomyślu zostały uznane przez jurorów za wiodące, zaś z VIII LO w Bielsku-Białej za najlepsze w całym kraju w realizacji celów statutowych Ligi Morskiej
i Rzecznej.

lmir-wyszków.gif13 czerwca 2015 r. na Zamku w Pułtusku odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia Polska wczoraj i dziś”. W konkursie uczestniczyło 30 drużyn dwuosobowych: kucharze profesjonaliści, uczniowie szkół gastronomicznych, miłośnicy sztuki kulinarnej, wykonujący potrawę w tytule „Magiczny koszyk”. W konkursie brała również udział dwuosobowa grupa Jungów z Nadbużańskiego Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Angelika Pochmara i Daniel Witkowski. Grupa wykonywała danie główne według własnego pomysłu z surowców powierzonych przez organizatorów konkursu i pracowała pod kierownictwem Pana Juliana S. Bielawskiego Komandora Bractwa.

Strona (1/29) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1562594