30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG

Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy i Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku zaprasza do uczestnictwa w konkursie plastycznym:

Logo Festiwalu o tematyce marynistycznej "MARINA".


kb (1).jpg Członkowie kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej uczestniczyli w obchodach narodowego święta niepodległości. Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Wzięły w niej udział kompanie honorowe wojska, Zespołu Szkół Morskich, które asystowały sztandarom. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się zgromadzenie patriotyczne. Na miejsce przybyli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy Kołobrzegu. Gośćmi honorowymi byli żołnierze Armii Amerykańskiej i Kanadyjskiej biorący udział w manewrach poligonowych w Drawsku Pomorskim.
Muzeum Oręża Polskiego przygotowało okolicznościowe stoisko, a w Sali Plafonowej otwarto wystawę filatelistyczną poświęconą Legionom Polskim. Klub żeglarski Tramp tradycyjnie już zorganizował wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Marek Padjas
Zdjęcia: Archiwum LMiR

zd (11).jpg Tym, co nie wrócili z morza rzucili na fale Bałtyku wieniec. Gościem szczególnym był najstarszy wśród kapitanów żeglugi wielkiej Henryk Wojtkowiak.
zd (10).jpg zd (2).jpg zd (3).jpg zd (6).jpg
zd (12).jpg zd (13).jpg zd (14).JPG zd (5).jpg
Święto zmarłych to refleksja i czas by oddać hołd ludziom którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczynili się do powstania naszej organizacji przed 96 laty. Delegacja Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej odwiedziła groby działaczy Ligi na warszawskich cmentarzach na Powązkach i Bródnie. Złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego założyciela i I Prezesa Bandery Polskiej oraz Kontradmirała Adama Mohuczego.
zaduszki01.jpg zaduszki02.jpg
Członkowie oddziału ostrołęckiego Ligi Morskiej i Rzecznej oddali hołd marynarzom I Batalionu Morskiego poległym w obronie Ojczyzny w 1920roku. Na mogile 53. Marynarzy w Rzekuniu złożono kwiaty i zapłonęły znicze.
zaduszki03.jpg
Kwiaty złożono również na grobie Stanisława Łęgowskiego zamordowanego w 1939 roku dyrektora Urzędu Morskiego oraz pod pomnikiem poświęconym marynarzom i rybakom, którzy nie powrócili z morza.
zd (15).JPG zd (16).jpg
zdjęcia: Cezary Spigarski, Tomasz Falba i Marian Matulewicz

Orlicz-Dreszer2.jpg Jadów, to miasto rodzinne generała Gustawa Orlicz- Dreszera. 2 października przypadła 125 rocznica urodzin żołnierza Legionów Polskich, kawalerzysty, generała dywizji Wojska Polskiego, Prezesa Ligi Morskiej i Kolonialnej.
Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone pamięci tej wybitnej postaci, określanej przydomkiem ,,Rycerz nad Rycerzami". Wśród przybyłych gości znaleźli się:
Bożena Żelazowska - Minister w Urzędzie d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych
Pułkownik Robert Putrzyński – Komendant WKU Warszawa Praga, który odczytał list wystosowany na tę okazję przez Tomasza Siemoniaka Ministra Obrony Narodowej,
Komandor Marek Padjas - V-ce Prezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej,
Komandor Marek Jankiewicz – V-ce Prezes Klubu Bractwa Wiślanego Ligi Morskiej i Rzecznej,
Julian Bielawski – Komandor Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Elżbieta Kasińska - Kustosz Nabużańskiego Bractwa Ligii Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie,
Ksiądz Kanonik Waldemar Krzywiński – Kapelan Ligi Morskiej i Rzecznej,
Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Mazowieckiego,
Przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kultury, szkół, radni, sołtysi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy Jadów.
Miesięcznik Morze wrzesień 1936W Wyszkowie, w Nadbużańskim Bractwie Ligi Morskiej i Rzecznej obchodzono niezwykły jubileusz: 60. urodziny wraz z 40-leciem pracy zawodowej naszego kolegi Juliana Stanisława Bielawskiego.
Szanownemu jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia: 100 lat i pomyślnych wiatrów!

adam0reszka_zps5b1e0259.jpgkmdr por. kpt. ż. ś. mgr Adam RESZKA
Adam RESZKA urodził się 24 grudnia 1929 w Budach Grabskich k/Skierniewic w rodzinie inteligenckiej o silnych tradycjach narodowych. W okresie okupacji, uczęszczał na tajne komplety, a jako przedwojenny harcerz należał do Szarych Szeregów. W sytuacjach nagłych, służył jako konspiracyjny łącznik. Po wyzwoleniu, uczestniczył w akcji zbrojnej uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej więzionych przez NKWD. Ten fakt był przez dziesięciolecia skrywany, jako że groziła za to kara śmierci.

bandera.jpgMinister Środowiska Maciej Grabowski zdecydował się podarować gdańskiemu Narodowemu Muzeum Morskiemu banderę z przedwojennego, zatopionego w 1939 r. transatlantyka MS Piłsudski, którego budowę nadzorował jego dziadek Władysław Milewski. Dziadek ze strony mamy związany był z MS Piłsudskim statkiem bliźniaczym dla MS Batory, w latach 1934-36. Jako główny mechanik został najpierw oddelegowany do nadzorowania budowy tej jednostki, a potem pracował na niej. Gdy w 1936 r. kończył służbę na MS Piłsudskim, otrzymał banderę statku. Minister dodał, że dziadek wyciął z bandery i zachował jej najważniejszą, środkową część, na której znajduje się polskie godło z orłem w koronie.
Do rozstania z rodzinną pamiątką przekonał ministra kpt.ż.w. Daniel Duda, były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni i prezes Polskiego Towarzystwa Nautologicznego.
Banderę transatlantyka złożył na ręce prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej i dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dr inż. kpt.ż.w. Andrzeja Królikowskiego, który przekaże ją dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzemu Litwinowi.minister04.JPG

jur01.jpgW piękny pachnący jeszcze latem dzień 10 października 2014, wśród pól łąk, lasów i gdzieniegdzie domów, na obrzeżach Gdyni odbyła się uroczystość nadania imienia nowej ulicy. Patronem został kapitan żeglugi wielkiej Kazimierz Jurkiewicz.

logo.gifW niedzielę 5.10.2014 roku, odbył się II Bieg Pamięci Marynarzy i Ułanów poległych w 1920 roku na dystansie 10 km. Trasa wiodła wzdłuż linii bojowej działań wojennych przez miejscowości Susk Stary–Nowa Wieś–Ołdaki–Zabiele. Organizatorem i inicjatorem biegu był Klub Sportowy „ARCO” Ławy w gm. Rzekuń. W biegu wzięło udział 117 uczestników z regionu i jedna zawodniczka z Podkarpacia (Limanowa), wśród nich członek koła LMiR w Ostrołęce Kol. Bartosz Pawelczyk. Członkowie Okręgu Mazowieckiego LM i R uczestniczyli w tej sportowo – patriotycznej imprezie. Obecni byli Prezes Okręgu Mazowieckiego LMiR kpt.ż.ś. mgr Andrzej Potapowicz, v-ce Prezes OM LMiR kmdr dr Józef Kowalewski oraz sekretarz Zarządu Hanna Potapowicz. Na uroczystym podsumowaniu, zakończeniu kol. Hanna Potapowicz przedstawiła rys historyczny LMiR nawiązując do udziału członków Ligii Żeglugi Polskiej i I-go Prezesa Stowarzyszenia kontradmirała Kazimierza Porębskiego w wojnie polsko–bolszewickiej w obronie Warszawy. Przekazała serdeczne gratulacje i życzenia sportowcom. za wyniki sportowe i ich postawę, władzą klubu sportowego ARCO na ręce Prezesa Pana Arkadiusza Zyśka wyrazy uznania, szacunku i podziękowanie za tą wspaniałą inicjatywę połączenia dwóch idei – sportowej rywalizacji, promowania biegania z uczczeniem pamięci i hołdem dla poległych 53 Marynarzy i 18 Ułanów na Ziemi Rzekuńskiej w 1920 roku oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia.
ul01.jpg
Przed rozpoczęciem biegu, przy kapliczce w Susku Starym złożono wieniec kwiatów, który po zakończeniu biegu sportowcy przewieźli na mogiłę w Rzekuniu.

Roman-Kanafoyski..jpg
kmdr por. Roman Kanafoyski  
Władysław Nawrocki.jpg
kpt. Władysław Nawrocki  
Żychlin, małe dziewięciotysięczne miasto w centralnej Polsce, położone na Nizinie Środkowomazowieckiej nad rzeką Słudwią. Cóż może je łączyć z Marynarką Wojenną i marynarzami. Okazuje się, że bardzo wiele. Komandor porucznik Roman Kanafoyski i kapitan Władysława Nawrocki to oficerowie Marynarki Wojennej, których drogi życiowe przecięły się z Żychlinem. Nie poznalibyśmy tych fascynujących historii bez ludzi, których wielka pasja i umiłowanie historii doprowadziła do szczęśliwego finału. Dzięki zaangażowaniu , staraniom i uporowi Urszuli Weber-Król i Henryka Olszewskiego, miłośników historii, udało się rozpoznać, odtworzyć historię i umiejscowić w czasie postaci nie tylko tych oficerów.

Strona (1/26) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1262945