30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG

face.gif Mając na względzie, że wielu z nas używa powszechnie Facebooka, stworzyłem na portalu konto, do którego serdecznie zapraszam. Mam nadzieję, że będzie ono żyło i da możliwość szerszej współpracy i wielu nowych kontaktów wszystkich sympatyków Ligi Morskiej i Rzecznej.

Leszek Stromski
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja
wszystkim członkom i sympatykom Ligi Morskiej i Rzecznej w kraju i za granicą

Życzy

Andrzej Królikowski
Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej

Marek Padjas przesyła serdeczne pozdrowienia z Przylądka Horn.
horn.JPG
2014 PADJAS  (2).JPG 2014 PADJAS  (4).JPG 2014 PADJAS  (14).JPG
2014 PADJAS  (8).JPG 2014 PADJAS  (10).JPG 2014 PADJAS  (11).jpg 2014 PADJAS  (13).JPG
Ryczące czterdziestki, wyjące pięćdziesiątki i bezludne sześćdziesiątki.

Żeglowanie jest przyjemnością i może być nawet sposobem na życie. Każdy kto je kocha musi kiedyś zmierzyć się z potęgą polarnych oceanów. Tam spotykają się wszystkie południki, kompasy wariują, słońce nie zachodzi i nie wschodzi w sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, a reguły codziennego życia nie działają. Wiatr i śnieżyce hartują dusze ludzi, prognozy meteo nie sprawdzają się. Zawodzi nawigacja i łączność satelitarna. Przygotowanie na rejs życia wymaga wielu lat doświadczeń w każdych warunkach, na wielu jachtach, z wieloma załogami. A celem żeglowania niech będzie szczęśliwy powrót do portu. Na tę chwilę czekałem długo, bardzo długo. Kiedy nadeszła skorzystałem z niej skwapliwie. Załoga międzynarodowa: polsko, czesko, nowozelandzka, ośmiu facetów i jedna dziewczyna. Jacht dwudziestojednometrowy kecz nosi nazwę Selma Expeditions i biało czerwoną banderę.

ma (8).JPG I Regionalny Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2014”, jako impreza propagującej tradycje marynistyczne wśród młodzieży gimnazjalnej zorganizowany został z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku w dniu 28 marca 2014 r. w Sali Widowiskowej Zespołu Szkół Samorządowych w Kobylnicy, koło Słupska.

Patronat nad Festiwalem sprawowali: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głów-nego Ligi Morskiej i Rzecznej w RP i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. Współorga-nizatorami „Mariny” i fundatorami nagród byli: Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy, Urząd Morski w Słupsku i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej RP w Ustce. Wystawę fotograficzną, towarzyszącą gali festiwalowej, przygotowało Stowarzyszenie Marynistów Polskich z prezesem Oddziału w Ustce, Zbigniewem Suligą.

lp (11).jpg logo-boat.gif29 marca 2014 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XVIII Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2014” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towarzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: plastyczny i dziennikarski.

kol 2014.jpg W dniu 18 marca 2014 odbyły się w Kołobrzegu kolejne uroczystości zaślubinowe, którym tradycyjnie patronuje Liga Morska i Rzeczna. Jak co roku połączone były ze ślubowaniem jungów z całej Polski.
Uczestnikami obchodów była zarówno młodzież szkolna między innymi z kołobrzeskiego Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy, uczniowie z Kołobrzegu, Mścic, Gdańska oraz Tomaszowa Mazowieckiego.
Nie zabrakło weteranów walk o Kołobrzeg, przedstawicieli zarządu LMiR, władz samorządowych Kołobrzegu i Pucka w osobie burmistrza Marka Rintza z małżonką. Pod pomnik przybyli trzej dyrektorzy Urzędów Morskich z Gdyni, Słupska i Szczecina.
Warto zaznaczyć, że w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Berlina-Pankow oraz żołnierze Bundeswehry.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili: starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz Andrzej Królikowski, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Jungowie złożyli ślubowanie, a potem zanurzyli bandery w wodach Bałtyku. Pod Pomnikiem Zaślubin złożono kwiaty, a następnie przy dźwiękach orkiestry reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej przemaszerowano pod pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, gdzie również złożono wiązanki kwiatów.
Na placu przed pomnikiem nastąpiło uroczyste wręczenie jungom legitymacji ligowych.


plakat 2014.jpg 10 lutego w historii morskiej Polski to data magiczna – dzień symbolicznego powrotu Polski nad Bałtyk. Historyczne puckie zaślubiny – platynowy pierścień generała Hallera, pierwsza bandera nad polskim morzem podniesiona przez porucznika Eugeniusza Pławskiego, późniejszego dowódcę „Pioruna” w historycznym boju z „Bismarckiem”, patriotyczne kazanie księdza Józefa Wryczy, twórcy kaszubskiej konspiracji spod znaku Gryfa Pomorskiego. Oni byli wtedy tutaj, podobnie jak setki mieszkańców tej ziemi i rodaków całego kraju. Było to wydarzenie o randze historycznej – swoiste postawienie słupa granicznego na brzegu Bałtyku, wskazanie intencji mocnego wsparcia odradzającego się państwa o brzeg morski. Dalsze działania – budowa floty, portów, szkolnictwa, Gdyni – miasta z morza i marzeń, której prawa miejskie nadano na cześć Zaślubin Puckich, właśnie 10 lutego. To była prosta konsekwencja tamtego spotkania w Pucku. Dlatego ten dzień jest tak ważny. Bo to najodpowiedniejsza chwila, by wspominając historię, odnieść się do współczesności.


10 lutego 2014 roku Liga Morska i Rzeczna uroczyście obchodziła 94. Rocznicę Zaślubin
z Morzem. Główne uroczystości odbyły się w Pucku z udziałem władz naczelnych organizacji oraz delegatów okręgów, oddziałów, kół, bractw i klubów. Orkiestra również włączyła się
w cykl obchodów hallerowskich zaślubin; zatem, w Wyszkowie, w dniu 15 lutego (sobota),
w auli Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodowica odbył się koncert okolicznościowy. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zarząd Okręgu Mazowieckiego LMiR, Orkiestra Reprezentacyjna LMiR oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica (Filia w Wyszkowie).

sl (1).jpg 24. grudnia dostaliśmy odpowiedź od Juliusa, którego list w butelce znalazła w październiku na bałtyckiej plaży w okolicach Darłowa Oliwia Rybak. Otworzyliśmy go 2 stycznia – zaraz po powrocie do szkoły.
W kopercie znajdował się list w języku niemieckim i po polsku. Brzmiał trochę dziwnie, bo był tłumaczony internetowym translatorem, ale i tak wszystko dobrze zrozumieliśmy. Dowiedzieliśmy się, że ośmioletni Julius bardzo się ucieszył, gdy dostał przesyłkę od nas i pochwalił się swojej klasie listem z Polski. Dzieci z jego klasy postanowiły zrobić dla nas niespodzianki. Przygotowały nam kartki noworoczne z symbolami szczęścia: świnką- skarbonką, koniczynką, biedronką i podkową. Dostaliśmy też świecące w ciemności bransoletki i folder przedstawiający miejscowość w Niemczech, w której mieszka Julius.
To nie koniec naszej korespondencji z kolegą z Niemiec i uczniami z jego klasy.
Teraz zastanawiamy się, nad treścią odpowiedzi i tym, co miłego moglibyśmy przygotować dla drugoklasistów zza zachodniej granicy naszego kraju.

Oliwia Rybak i Ola Golańska,
klasa VIB, Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku,


Strona (1/23) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 999242