30-lecie Bractwa Okrętów Podwodnych

BOP.jpg


23 września 2011 Bractwo Okrętów Podwodnych uczciło trzydziestolecie swego istnienia. Członkowie Bractwa, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP oraz sympatycy zebrali się przy ORP "Kondor", który zacumował przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta.W Uroczystości, którą poprowadził Edward Olewiński, udział wzięli między innymi: dowódca MW RP admirał floty Tomasz Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdynia Jerzy Miotke, prezes LMiR kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał Maciej Węglewski, prezes Klubu Sportowego „Flota” admirał Marek Brągoszewski, wiceprezes Związku Żołnierzy WP woj. pomorskiego kmdr. Ryszard Czarnota, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Marianem Edmundem Ząbkiem i Stanisławem Śliwą, prezes Bractwa ORP „Warszawa” kmdr. Tomasz Świderka.

Obecne było również pokolenie podwodniaków z szefem sztabu 3. FO z kmdr. Ryszardem Grudzińskim i dowódcą dywizjonu OP kmdr. Sławomirem Wiśniewskim oraz aktualnymi dowódcami polskiej floty okrętów podwodnych.

Spotkanie rozpczęto od zaśpiewania "Hymnu do Bałtyku" oraz hymnu Submariners Association, przeboju zespołu The Beatles "Yellow Submarine".

Prezes BOP Edward Kinas w swym przemówieniu wspominał o założycielach Bractwa, wśród których jest obecny dowódca Marynarki Wojennej. Nawiązał do tego, iż BOP od samego początku pozostaje w strukturach Ligi Morskiej.

W trakcie spotkania wręczono pamiątkowe plakietki i legitymacje honorowych członków BOP. Otrzymali je: adm. Floty T. Mathea, dca MW RP, kpt. ż.w. Andrzej Królikowski, prezes LMiR, kadm Cz. Dyrcz, rektor-komendant AMW, dr J. Wnorowski, pierwszy prezes BOP, kmdr por. Tadeusz Grzesikowski, wieloletni skarbnik BOP, kmdr ppor. E. Olewiński, wieloletni prezes BOP.

Nowe legitymacje członków honorowych BOP oraz plakiety otrzymali wyróżnieni tytułami w poprzednich latach: adm. H. Pietraszkiewicz, adm. Zygmunt Kitowski i kmdr Józef Jakóbczyk.

Przyjęto ceremonialnie do BOP Michała Kunikowskiego, wnuka kmdr. Bolesłąwa Romanowskiego.

W serii okolicznośćciowycy wystąpień głos zabrał dowódca MW RP adm. T. Mathea, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Miotke, prezes LMiR A. Królikowski.

LMiR uznając dokonania BOP podjęła decyzję uhonorowania Bractwa Okrętów Podwodnych Krzyżem Pro Mari Nostro oraz indywidualnie odznaczenie otrzymał Edward Kinas.

Złote honorowe odznaki Związku Piłsudczyków wręczyli H. Pietraszkiewiczowi i J. Wnorowskiemu marszałek Związku Edward Marian Ząbek i brygadier Stanisław Śliwa.

[zapożyczono z artykułu Józefa Wąsiewskiego]

p_02.JPG p_03.JPG p_04.JPG p_05.JPG p_06.JPG
p_07.JPG p_08.JPG p_09.JPG p_10.JPG p_11.JPG
p_12.JPG p_13.JPG p_15.JPG p_16.JPG
p_17.JPG p_18.JPG p_19.JPG p_20.JPG p_21.JPG
p_22.JPG p_23.JPG p_24.JPG p_25.JPG

Szanowni Państwo.

flaga.gifTradycyjnie już organizujemy Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Tegoroczny będzie dwudziestym czwartym spotkaniem najmłodszych członków naszego stowarzyszenia. Przez te kilka majowych dni będą oni mogli wspaniale wypocząć, a przede wszystkim przeżyć niezapomniane chwile, które z pewnością pozostaną w pamięci Was wszystkich. Zlot to wysiłek organizacyjny wielu naszych przyjaciół ze wszystkich okręgów, oddziałów i bractw Ligi. Mamy nadzieję, że jak co roku uda się go sprawnie przeprowadzić.


2015_03_19_dhc_prof_daniel_duda_721.jpg

2015_04-29_dhc_a_h_walczak_01-1140x641.jpg

Tym, którzy "swoim autorytetem, zaangażowaniem oraz twórczą pracą budowali i wzmacniali potencjał obronny Marynarki Wojennej RP, wnosili wybitny wkład w rozwój morskiego szkolnictwa wojskowego i kształcenia polskich kadr morskich" Senat Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni uhonorował profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Daniela Dudę oraz profesora zwyczajnego doktora kapitana żeglugi wielkiej Aleksandra Huberta Walczaka godnością Doktora Honoris Causa.

słupsk01.jpg słupsk08.JPG 17 kwietnia 2015 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 w Słupsku była gospodarzem III Konferencji Marynistycznej, zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Konferencję otworzył Jan Wild – prezes Oddziału LMiR w Słupsku. Podczas spotkania Prezydent Słupska Robert Biedroń odebrał Krzyż „Pro Mari Nostro”, który został przyznany miastu Słupsk w dowód uznania za upowszechnianie kultury i tradycji morskich oraz prowadzenie edukacji marynistycznej wśród młodego pokolenia. Odznaczenie wręczył Tadeusz Kuśmierski – Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Krzyż „Pro Mari Nostro” jest drugim – po „Pierścieniu Hallera” – honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Ligę Morską i Rzeczną.

logo_str.gifStowarzyszenie Czerwonej Róży wraz z Samorządem Studentów Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Radą Okręgową Zrzeszenia Studentów Polskich w Trójmieście organizuje ogólnopolski konkurs "Wychowanie Morskie Studentów", którego celem jest propagowanie idei wychowania morskiego wśród środowisk akademickich.

zaruski-2.gif
Pomnik Mariusza Zaruskiego w Pucku.  
"Gdy stanę przed św. Piotrem i ten zapyta, jak mnie zameldować, odpowiem: Łamałem młotem wrzeciądza niewoli, prowadziłem Polaków w góry i na morze, ażeby stali się twardzi jak granit, a dusze mieli czyste i głębokie jak morze"
Był jedną z najwspanialszych postaci we współczesnych dziejach Polski. Mariusz Zaruski to postać dziś już legendarna. 8 kwietnia minęła 74 rocznica jego śmierci i każdy kto choć trochę kocha góry lub morze na pewno wie jak duży jest jego wkład w odzyskaniu niepodległości i praca dla dobra Ojczyzny. Urodził się 18 stycznia 1867 roku w Dumaniewie na Podolu w rodzinie o wielkich tradycjach patriotycznych. Był oficerem kawalerii, marynarzem, żeglarzem i taternikiem, malarzem i literatem, jednym z pierwszych marynistów polskich. Przede wszystkim patriotą i wychowawcą młodzieży.
70 lat temu też ślubowali.

Obchody 70. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 roku miały w tym roku szczególnie uroczysty charakter. Dwa dni uroczystości przypadały na 17 i 18 marca br. Odbywały się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a pierwszy dzień minął pod znakiem prezydenckiej wizyty w tym mieście.
Wczesnym rankiem Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wieniec na Cmentarzu Wojennym oddając hołd żołnierzom, którzy oddali życie w walkach o miasto. Następnie udał się do Bazyliki Konkatedralnej.
O godz. 10.00 rozpoczęła się msza św. w intencji poległych i żyjących uczestników walk o Kołobrzeg. Przewodniczył jej ordynariusz Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Biskup w swym kazaniu nawiązał m.in. do pierwszych zaślubin Polski z morzem odbytych w Pucku, kiedy to maleńki kawałek dostępu do morza w roku 1920 obudził w Polakach wielkie ku niemu uczucia, a późniejszy już o wiele szerszy, wywalczony ponownie dostęp do Bałtyku uczucia te umocnił – poprzez ponowne z nim zaślubiny dokonane przez kaprala Franciszka Niewidziajło.

Uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej L. M. i R.
Pułtusk 21 luty 2015

pt01.JPG W ramach obchodów 95 – rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w dniu 21 lutego 2015 r. w Auditorium Maximum Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku odbył się uroczysty koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej zorganizowany przez Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora prof. dr hab. Adama Koseskiego. Na uroczystość przybyło liczne grono gości, wśród nich Pan Michał Pacholski – Poseł na Sejm, Pan Tadeusz Nalewajk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Pan Krzysztof Nuszkiewicz – burmistrz Pułtuska, Pan Brygadier Krzysztof Graczyk – przedstawiciel Rady Miejskiej Królewskiego Miasta Łęczycy, przedstawiciele władz Wyszkowa, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych, członkowie L. M. i R., Pani Mirosława Niedziałek córka śp. kmdr Adama Reszki generalnego szypra Flisu Wiślanego oraz mieszkańcy Pułtuska.
W piękny, słoneczny poranek 10 lutego 2015 na puckim rynku tłumy mieszkańców miasta, młodzieży, samorządowców i marynarzy zebrały się, aby uczcić 95. rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk. Pamięć o Błękitnym Generale w Pucku wciąż jest żywa, a coroczne obchody przypominają, że niepodległość nie jest nam podarowana, ale należy o nią walczyć i ją pielęgnować.

marina5.gif20 marca 2015 roku w Kobylnicy odbył się II Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2015” zorganizowany z inicjatywy Zarządu Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Słupsku.
Patronat nad Festiwalem sprawowali: Andrzej Królikowski, Prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej i Leszek Kuliński, Wójt Gminy Kobylnica. Współorganizatorami „Mariny” byli: Urząd Morski w Słupsku, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce oraz Zespół Szkół Samorządowych w Kobylnicy.


Strona (1/27) Nastepna »
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © Sprint 2008          Odwiedzin: 1477312