Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Ostatnie Pożegnanie Kawalera Pierścienia Hallera ś.p. Wirgiliusza Jana Frelka

W dniu 06 października 2016r. pożegnaliśmy Kawalera Pierścienia Hallera, Honorowego członka Ligi Morskiej i Rzecznej ś.p. Wirgiliusza Jana Frelka.
Kolega-Ligowiec odszedł w wieku 78 lat na wieczną wachtę 02 października 2016 r. po długiej i ciężkiej chorobie .
Wirgiliusz Jan Frelek był długoletnim Członkiem Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, zasłużonym działaczem LMiR Okręgu Mazowieckiego. Najwyższe wyróżnienie Ligi Morskiej i Rzecznej Pierścień Hallera otrzymał „za wybitne zasługi położone dla budowy i rozwoju Polski Morskiej” w roku 2010 w XVI edycji. W 2003 r. odznaczony został Krzyżem „Pro Mari Nostro” – honorowym odznaczeniem ustanowionym w 1937 r., nadawanym osobom i instytucjom przez Ligę Morską i Rzeczną. Osierocił żonę, rodzinę i wielu przyjaciół. Msza Święta pogrzebowa miała miejsce 06 października 2016 roku o godzinie 10.30 w kaplicy Halpertów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54 w Warszawie. W ostatniej drodze na miejscowy cmentarz towarzyszyli Andrzejowi (tak był nazywany) Wirgiliuszowi Janowi – oprócz licznie zgromadzonej rodziny i wielu kolegów, trzej ligowi przyjaciele z Zarządu Klubu” Bractwa Wiślanego”- z prezesem Wacławem L. Kowalskim, wiceprezesem Zarządu Głównego LMiR. W uroczystości żałobnej wzięła także udział prezes Gdyńskiego Oddziału LMiR Barbara Latocha, członkini Prezydium Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. W imieniu Prezesa ZG LMiR słowo pożegnalne wygłosił w Kaplicy Halpertów wiceprezes Zarządu Głównego LMiR Wacław L. Kowalski. ”Żegnamy zasłużonego Wirgiliusza z żalem, ale i dumą oraz pewnością, że pamięć o nim nie przeminie, a wszystko, czego nas nauczył będzie rosło w każdym pokoleniu. Żegnamy Go, jako człowieka o wysokim poziomie kultury osobistej.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie – Amen”. Członkowie Zarządu Klubu „Bractwo Wiślane” pożegnali ś.p. kolegę pięknymi kwiatami ułożonymi w wieniec o znaku Gwiazdy Morza. Symboliczny Znicz Pamięci w imieniu wszystkich członków ZG i LMiR zapaliła podczas uroczystości członkini Prezydium Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci…

Barbara Latocha
Członek Prezydium Zarządu Głównego LMiR
Prezes Oddziału Gdyńskiego LMiR

autor zdjęć Waldemar Banaszkiewicz – Warszawa

Wykonawca: