Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Tradycyjnie, w Polsce w dniu 1-go listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, rodziny, przyjaciół i kolegów. Liga Morska i Rzeczna jest organizacją w której pamięć o zmarłych marynarzach jest elementem tradycji i dziedzictwa. W wielu strukturach naszej organizacji członkowie LMiR odwiedzają groby osób, które zapisały się trwałymi zgłoskami w budowie
i rozwoju Marynarki Wojennej RP, Marynarki Handlowej, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz żeglarstwa i sportów motorowodnych. Atmosferę tego smutnego święta podkreślają dwie łacińskie sentencje: SIC TRANSIT GLORIA MUNDI (tak przemija chwała świata) oraz TEMPUS FUGIT, ÆTERNITAS MANET (czas ucieka, wieczność pozostaje).

W okresie listopadowych świąt, przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego odwiedzili groby marynarzy, którzy mieli określone zasługi dla Polski Morskiej. W Warszawie na historycznym cmentarzu Stare Powązki znajduje się grób wiceadmirała Kazimierza PORĘBSKIEGO drugiego z kolei dowódcę odrodzonej floty RP oraz późniejszego Prezesa LMiR Grób ten odwiedził kpt. ż. ś. Tomasz SKUDNIEWSKI – Członek Zarządu Okręgu Mazowieckiego LMiR oraz Prezes Koła „WIS-WAR” LMiR w Warszawie.

Na Ziemi Ostrołęckiej, konkretnie w na Cmentarzu Parafialnym w Rzekuniu,  znajduje się mogiła zbiorowa marynarzy I-go Batalionu Pułku Morskiego, którzy polegli w czasie działań operacyjnych Wojny Polsko-Bolszewickiej w roku 1920. Tym szczególnym miejscem pamięci narodowej opiekują się kpt. ż. ś. Andrzej POTAPOWICZ – Prezes OM LMiR oraz mgr Hanna POTAPOWICZ – Sekretarz OM. W okresie listopadowych świąt złożyli oni wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze dla upamiętnienia bohaterów poległych w trakcie wspomnianego konfliktu zbrojnego. Na tym samym cmentarzu znajduje się również grób kpt. mar. Władysława GALIŃSKIEGO – uczestnika bojów I-go Batalionu Pułku Morskiego
w 1920 r, oficera  Flotylli Pińskiej zamordowanego przez hitlerowców w czasie okupacji. Natomiast, na Cmentarzu Parafialnym w Ostrołęce usytuowany jest grób Kazimierza PIOTROWSKIEGO – jednego z założycieli „Bandery Polskiej”, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnił funkcję V-ce Prezesa organizacji. Tym grobem również opiekują się Państwo POTAPOWICZOWIE.

W Wyszkowie, również znajdują się groby marynarzy. Na Cmentarzu Parafialnym na Nadgórzu pochowany jest kmdr por. Władysław MACIOCH – Komendant Portu Wojennego na Oksywiu i obrońca Wybrzeża w roku 1939. Oficer był również dowódcą oddziału w Powstaniu Warszawskim w roku 1944 i miał pseudonim „Szczupak”. Na tym samym cmentarzu, znajduje się również grób Juliana BIELAWSKIEGO założyciela i komandora Nadbużańskiego Bractwa LMiR w Wyszkowie.  Natomiast, na cmentarzu w Rybienku Leśnym, pochowany jest ppor. mar. Kazimierz DEPTUŁA – uczestnik konwojów atlantyckich w czasie II Wojny Światowej, członek załóg ORP ORKAN, ORP PIORUN i ORP BŁYSKAWICA oraz jeden pionierów odrodzonej w roku 1980 Ligi Morskiej. Te trzy miejsca pamięci odwiedził kmdr Józef KOWALEWSKI – V-ce Prezes OM LMiR.

W działalności LMiR, ważne jest to, by pamiętać o naszych poprzednikach i podkreślać ciągłość Polski Morskiej, tak aby nasi potomni nie zadawali pytania: UBI SUNT QUI ANTE NOS FUERUNT? (Gdzie są ci, którzy byli przed nami?)

Wykonawca: