Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

XXII FLIS ODRZAŃSKI

Z czeskiego Bohumina aż do Szczecina – to trasa XXII Flisu Odrzańskiego, który w sobotę został uroczyście zakończony na Bulwarze Piastowskim i Wałach Chrobrego w Szczecinie. Odra to autostrada wśród rzek, choć czasem pływa się po niej bardzo trudno.

Tegoroczny flis, składający się z ponad 30 tratew i innych jednostek pływających, wyruszył 20 czerwca z czeskiego Bohumina. Płynął m.in. przez Opole, Wrocław, Głogów, a następnie przez tereny Lubuskiego: Bytom Odrz., Nową Sól, Cigacice, Nietków, Gostchorze, Krosno Odrz., Połęcko, Urad i Słubice, zawijając do przystani wybudowanych niedawno w ramach unijnego projektu. W sobotę flisacy wpłynęli uroczyście do Szczecina, gdzie witali ich m.in. przedstawiciele miast odrzańskich, w tym prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i wiceburmistrz Krosna Odrz. Grzegorz Garczyński. Mistrzynią ceremonii na pokładzie statku „Nawigator XXI”, przycumowanego przy wałach Chrobrego, była dr Elżbieta Marszałek – wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej oraz organizatorka Flisów Odrzańskich. Podziękowała ona wszystkim, których zaangażowanie pozwoliło na organizację imprezy: sponsorom, służbom mundurowym, przedstawicielom Kościoła, urzędnikom miasta, województwa i zarządu gospodarki wodnej, a przede wszystkim – pasjonatom i uczestnikom tej trudnej przygody.

Podczas uroczystości odczytany został list od wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, lubuskiego posła Jerzego Materny, który napisał m.in.: „Ministerstwo podjęło jedną z najważniejszych inicjatyw resortu, czyli przystąpienie Polski do Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym. Konsekwencją przyjętych zobowiązań jest podjęcie przez ministerstwo działań na rzecz programu modernizacji i rozwoju śródlądowych dróg wodnych w tym dla Odrzańskiej Drogi Wodnej. Rada Ministrów zapewniła odpowiednie środki finansowe na dokończenie kluczowej inwestycji budowy stopnia wodnego w Malczycach.”

Celem flisu jest m.in. promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw, świętowanie Dnia Rzeki Odry w poszczególnych miejscowościach.

Wykonawca: