Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Zaślubili Bug

Wyszków nad Bugiem zaślubił się kolejny raz. To symboliczne wydarzenie miało miejsce 11 września. W domu kultury Hutnik zebrali się wszyscy, którym na sercu leżą sprawy nie tylko rzek, ale i morza. Byli politycy, przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych, klubów żeglarskich, wodniackich, wojska i marynarki wojennej. Nie zabrakło miłośników tej pięknej rzeki, która należy do jednej z najpiękniejszych i najdzikszych w Polsce. Przed rozpoczęciem części oficjalnej otwarta została wystawa marynistyczna zatytułowana ,,Z Bugiem do Bałtyku”. Zamieszczono tam archiwalne numery czasopisma ,,Morze”. Podarował je dla wyszkowskiego oddziału Ligi. Mieszkający w USA Stefan Potrawiak. Po wojnie wraz z rodzicami znalazł się w Szczecinie, na tak zwanych wtedy Ziemiach Zachodnich. Całe swoje dorosłe życie związał z morzem. Pozostał w Stanach Zjednoczonych. Za pośrednictwem kpt. ż.w. Eugeniusza Daszkowskiego – wyszkowianina przekazano wspomniane wydawnictwa. Uroczystość odbyła się w Szczecinie.

Akt przekazania archiwalnych miesięczników „Morza” brzmi następująco:

„Szanowni Państwo, Miłośnicy Morza z Wyszkowa.

Jako emerytowany marynarz, który całe swe życie związał z MORZEM, pływając na polskich i zagranicznych statkach, kolekcjonowałem od lat morskie pamiątki. Między innymi książki i wydawnictwa morskie.

Stąd moja znajomość listowna z kapitanem ż.w. Eugeniuszem Daszkowskim, od którego dowiedziałem się, jak ściśle od wielu lat miasto Wyszków jest związane z MORZEM i ilu świetnych kapitanów i marynarzy wywodzi się z Tego MIASTA.

Postanowiłem, przy Jego pomocy, przekazać na ręce Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie miesięczniki „Morza” udowadniające, jak w trudnych latach po I Wojnie Światowej nie tylko zbudowaliśmy piękny port morski Gdynia, ale wydawaliśmy tak wspaniały miesięcznik „Morze”.

Liczę, że przybliży on atmosferę i osiągnięcia tamtych lat i jeszcze bardziej zwiąże młodzież wyszkowską z Morzem, aby Wyszków swą morskością dalej błyszczał swym blaskiem.

Z marynarskim pozdrowieniem”

Stefan Potrawiak z USA”

Na wystawie można było obejrzeć walory filatelistyczne związane z tradycją zaślubin Polski z Morzem. Między innymi unikatowe znaczki z 10 lutego 1920 roku z Pucka, korespondencje listowe z czasów międzywojnia, poczty z obozów jenieckich, jak również z okresu do 1953 roku. Nie zabrakło okolicznościowych kart pocztowych i datowników związanych z Ligą Morską i Rzeczną. Pocztówki, znaczki personalizowane, kalendarzyki i inne wydawnictwa pokazują jak wielką pracę w zakresie popularyzacji spraw rzecznych i morskich wykonują członkowie Ligi. Szczególnie interesującą była kolekcja poświęcona wyprawom Tratwy Pielgrzym. Od czterech lat żegluje ona pod ligową banderą nie tylko po naszych rzekach, ale również i po Bałtyku. Można było również obejrzeć bogatą kolekcję medali okolicznościowych oraz pamiątkowe pierścienie i obrączki zaślubinowe. Po wystawie oprowadzał Marek Padjas wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej.

Nadszedł czas na drugą część uroczystości. Na sali koncertowej wszystkich zebranych powitała Elżbieta Kasińska prezes wyszkowskiego oddziału LMiR. Szczególnie gorąco powitała młodzież i najstarszego członka Ligi Jerzego Dąbrowskiego. Odniosła się do roli jaką odgrywają wszystkie organizacje społeczne w budowaniu Polski Morskiej i Rzecznej. Takim wspaniałym przykładem może być bardzo dobra współpraca ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, stowarzyszeniem mieszkańców Rybienka Leśnego i okolic, oraz innymi grupami zainteresowanymi ,,ożywieniem” rzeki Bug. Podkreśliła znaczenie pracy z młodzieżą na rzecz wychowania wodniackiego. Po powitaniu wprowadzony został sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej. Zebrani odśpiewali Hymn do Bałtyku. Na scenę zaproszono jungów 48 WDH Junga. Złożyli oni ślubowanie. Rotę odczytał kmdr Marek Padjas. Ze względu na pandemiczną sytuację uroczystość nie mogła odbyć się nad brzegiem Bugu.

Po tym wzruszającym momencie przyszedł czas na wspomnienia z czwartej wyprawy Tratwy Pielgrzym. Retrospekcję z dwutygodniowego rejsu Bugiem, Narwią i Wisłą zaprezentowano  w formie prezentacji zdjęciowej z podkładem muzycznym. Na widowni było wielu uczestników, którzy nie ukrywali emocji wspominając szczególne momenty z czasu wspólnej żeglugi.

Autor Marek Padjas

Gratulacje i życzenia. Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych Paweł Pawłowski przekazał okolicznościowy dyplom wzorowany na przedwojennym patencie oficerskim Elżbiecie Kasińskiej za nieustanną, żmudną pracę w jednoczeniu Polaków wokół spraw morskich. Podkreślił, że każda kropla rzecznej wody, która płynie w Bugu, wpada do Wisły, a w końcu dociera do Bałtyku.

Kolejnym mówcą była Małgorzata Haller de Hallenburg, krewna gen. Józefa Hallera, który 10 lutego 1920 r. w Pucku dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Odbyło się to poprzez wrzucenie pierścienia do morza. Dwa platynowe pierścienie ofiarowali wówczas gen. Hallerowi mieszkający w Gdańsku Polacy.

,,Po podróży po oceanach świata powrót nad polski Bałtyk jest wspaniały. Polskie morze jest najpiękniejsze, jest naszym domem – mówiła Małgorzata Haller.

Na uroczystość do Wyszkowa dotarli również przedstawiciele fundacji „Szlakiem Wisły”. Przypłynęli na unikatowej krypie „Basonia”. Zaprosili wszystkich chętnych do wspólnych rejsów na pokładzie ich jednostki. Kto przyszedł nad Bug w niedzielę mógł zobaczyć Wyszków i okolice od strony rzeki. Okazało się, że wiele osób ten widok mogło oglądać po raz pierwszy.

Autor Adam Grześkiewicz

Tę część zakończyła gospodyni spotkania, która stwierdziła ,,Bug zaczyna żyć. Po Bugu da się pływać, na Bugu da się spędzać czas”. To zdanie spowodowało burzę oklasków.

Trzecia część uroczystości to koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. Artyści wprowadzili publiczność w świat polskich pieśni i piosenek morskich. Przypomniano niezapomniane przeboje m.in. Krzysztofa Krawczyka, Jerzego Porębskiego, EKT Gdynia i wielu innych znanych wykonawców.  Wspólne śpiewanie, serdeczna atmosfera spowodowały, że zebrani doskonale się bawili. Owacje na stojąco spowodowały, że wokaliści powracali na scenę aby bisować.

Marek Padjas

Zdjęcia: Jerzy Puścian, Elżbieta Kasińska, Maria Bartoszek, Monika Grzelecka, Tuba Wyszkowa,

Wykonawca: