Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

,,Nasz orzeł biały rozpostarł swoje skrzydła nie tylko nad lądem, ale i nad Bałtykiem” – 10 luty w Pucku

W sobotę, 10 lutego, w Pucku, odbyły się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku – kluczowego momentu w historii narodowej, symbolizującego nie tylko strategiczne otwarcie kraju na świat, ale również triumf wolności i niepodległości. Wydarzenie to, pełne głębokiego znaczenia, przyciągnęło tłumy, w tym parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych oraz liczne grono osób związanych z polskim morzem.

Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku w Pucku. Dowódca kompani honorowej Marynarki Wojennej złożył meldunek wicepremierowi – ministrowi Obrony Narodowej Władysławowi Kosiniak – Kamysz. Odśpiewano hymn narodowy, a biało czerwona bandera podniesiona została na top masztu. Gości i mieszkańców przywitała burmistrz miasta Hanna Pruchniewska. ,,Państwa obecność i przesłane do nas liczne życzenia oznaczają, że ważna, wielka rzecz wydarzyła się w naszym małym Pucku. My o niej pamiętamy, przypominamy, pielęgnujemy tę pamięć i jesteśmy dumni z historii naszego miasta. Pucczanki i pucczanie znają historię symbolicznych zaślubin Polski z morzem, ale wciąż zbyt mało Polaków wie o tym wydarzeniu, choć jest nas z roku na rok co raz więcej. I to cieszy” – zaznaczyła burmistrz Pucka.

Współorganizatorem obchodów jest Liga Morska i Rzeczna. W tym roku reprezentowały ją Oddziały z Tomaszowa Mazowieckiego, Wyszkowa, Słupska, Szczecina, Gdańska i Kołobrzegu. Prezes LMiR kpt. ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski w swoim wystąpieniu zaznaczył:  ,,…każdy z nas powinien czuć, że Bałtyk to nasza przepustka na świat, droga do lepszego życia. Polak i człowiek morza winny być pojęciami tożsamymi…”

Po powitaniach Goście i mieszkańcy pomaszerowali do puckiej fary. Tam wzięli udział we mszy świętej. Uczestniczyli w nim maturzyści z Pucka, niosący 104-metrową biało-czerwoną flagę z Fundacji Mielnica.

Homilia wygłoszona przez bp Wiesława Szlachetkę stanowiła głębokie przesłanie, nawiązujące do biblijnej historii podziału królestwa Izraela, jako przestrogę przed podziałami, pychą i zapomnieniem o wartościach, które są fundamentem narodu. Biskup, przywołując dramatyczne wydarzenia z przeszłości, podkreślił, jak ważne jest uczestnictwo Boga w życiu każdego człowieka i narodu, oraz konsekwencje, jakie niesie za sobą ignorowanie Jego słowa i przykazań. „Dlatego wsłuchując się w Boże słowo, chcemy się od tego słowa uczyć, chcemy też uczyć się z historii, by naśladować to, co dobre, by nie powtarzać zła, które wnosi tylko ciemność i zamęt. Ta refleksja jest niezwykle ważna, zwłaszcza dzisiaj, gdy świętujemy powrót polskiego Morza do Polski po długich latach niewoli, gdy dziękujemy Bogu za wolną Ojczyznę.” – mówił hierarcha.

Podczas liturgii, ks. prałat Jerzy Kunca, proboszcz puckiej fary, został wyróżniony najwyższym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej – pierścieniem Hallera.

Dalsza część obchodów odbyła się w porcie rybackim przy symbolicznym słupku zaślubinowym. Zgromadzeni odśpiewali Hymn do Bałtyku i Hymn Kaszubski. Tu też wręczone zostały krzyże Pro Mari Nostro wyrazy zasług dla Polskiego Morza.

https://telewizjattm.pl/dzien/2024-02-13/63166-104-rocznica-zaslubin-polski-z-morzem.html?play=on

List do uczestników rocznicowych obchodów skierował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Napisał: ,,Szum Bałtyku, to najpiękniejszy hymn naszej państwowości. Tymi słowami, dokładnie 104 lata temu, rozpoczął swoje przemówienie, marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąbczyński. W tym samym dniu nad Zatoką Pucką generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Te dwa doniosłe wydarzenia świadczą o głębokiej trosce ówczesnych elit politycznych o przyszłość Rzeczypospolitej”

Obecny na uroczystości wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że morze jest niezwykle ważnym szlakiem handlowym, transportowym oraz jest istotne dla ochrony infrastruktury krytycznej. ,,Jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej w tak skomplikowanej rzeczywistości, w tak niebezpiecznych czasach” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

W obchodach były obecne członkinie rządu: minister edukacji Barbara Nowacka i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Końcowym akcentem uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku generała Józefa Hallera.

Kolejnego dnia Władysławowo uczciło 104. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem oraz pierwszego rejsu pełnomorskiego pod polską banderą. Dokładnie 11 lutego 1920 r. gen. Józef Haller, który dzień wcześniej w Pucku zaślubił Polskę morzu, wypłynął na kutrze „Gwiazda Morza” należącym do Jakuba Myślisza. Był po to pierwszy rejs pod biało-czerwoną banderą po odzyskaniu niepodległości Z okazji 104 rocznicy tych wydarzeń, w kościele we Władysławowie odbyła się uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik gen. Józefa Hallera, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Burmistrz Władysławowa Roman Kużel przybliżył zebranym kontekst historyczny. Niespodzianką było zainscenizowane przywitanie Błękitnego Generała przez mieszkańców Wielkiej Wsi w 1920 roku. W uroczystościach po raz pierwszy uczestniczyli przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa i Kołobrzegu. Czternastoosobowa reprezentacja uczciła pamięć Błękitnego Generała.

Wykonawca: