Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

ORP Iskra w Kołobrzegu

ORP „Iskra” II jest następcą i kontynuatorem tradycji żeglarskich swojego poprzednika ,,ORP Iskra” – trzymasztowego szkunera. Wstępny projekt nowej ,,Iskry” był wykonany już w 1980 r. Wkrótce po tym rozpoczęto w Stoczni Gdańskiej jej budowę i w 1982 roku była już gotowa. Uroczyste wodowanie okrętu odbyło się 6 marca 1982 roku, a 11 sierpnia nastąpiło pierwsze podniesienie bandery i wcielenie okrętu do służby w Marynarce Wojennej.
Nowa jednostka jest barkentyną. Fokmaszt ma ożaglowanie rejowe, grotmaszt – gaflowe, a bezanmaszt – bemudzkie. Zaprojektowany przez inżyniera Zygmunta Chorenia okręt ma za sobą gruntowny remont, który przeszedł w gdańskiej stoczni Remontowa. Po 3 latach przerwy żaglowiec wyruszył w rejs szkoleniowy. Pierwszym z odwiedzanych portów był Kołobrzeg. W niedzielę, 5 lipca, okręt wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego roku Akademii Marynarki Wojennej, zacumowała przy Nabrzeżu Promowym. To 31. zawinięcie. Na gości oczekiwali gospodarze miasta i powiatu, prezydent Anna Mieczkowska i starosta Tomasz Tamborski. Liga Morska i Rzeczna przekazała załodze okolicznościowy tort ufundowany przez Andrzeja Mielnika. Na kapitańską kawę zaprosił ich nowy dowódca kpt. mar. Michał Rębiś, któremu towarzyszył jego poprzednik kmdr ppor. Jacek Miłowski. W południe kapelan AMW por. mar. Tomasz Wojciechowski odprawił mszę świętą w intencji zmarłego 18 czerwca Antoniego Szarmacha. Załogą i podchorążymi opiekowali się członkowie kołobrzeskiej Ligi Morskiej i Rzecznej.  Bogaty w atrakcje pobyt miał na celu pokazanie miasta i okolic oraz zapoznanie podchorążych z kołobrzeskim środowiskiem żeglarskim. Zwiedzono miasto, wystawy Muzeum Oręża Polskiego, w tym ekspozycję zimnowojenną  w Podborsku. Złożono wiązanki kwiatów przy pomniku byłego Stalagu Luftwaffe IV w Modrolesie i przy pomniku kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego. W Harcerskim Ośrodku Morskim Tadeusz Waśko i Mira Urbaniak wprowadzili gości w świat tradycji polskiej floty i obyczajów kaperskich. Dowódca i zastępca dowódcy uczestniczyli w spotkaniu z Anną Mieczkowską. Pamiątką spotkania był Album poświęcony dywizjonowi zabezpieczenia hydrograficznego podarowany Pani Prezydent. Rewanżem była artystyczna fotografia przedstawiająca nasze miasto.

Podczas ostatniego podniesienia bandery wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej Marek Padjas razem z Gabrielą Antos – nowo wybraną prezes kołobrzeskiego oddziału LMiR przekazali dowództwu pamiątkowe medale 100. lecia LMiR. Kolejne odwiedziny zapowiedziano na połowę sierpnia 2020 roku.

Marek Padjas

Zdjęcia Kazimierz Ratajczyk

Wykonawca: