Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Śpiewajcie  i  grajcie  Mu

Powyższe wezwanie z góralskiej pastorałki – „Oj Maluśki, Maluśki…” było mottem Koncertu Kolędowego w kościele św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach  9 .01. 2022 r.

Spragnieni wspólnego kolędowania liczni parafianie i goście wschłuchując się w treść najpiękniejszych kolęd mieli okazję w tym trudnym czasie pandemii przeżyć swoistą katechezę. Kolędy bowiem mimo swojej lekkiej formy zawierają głębokie przesłanie Pana Boga o Jego pokornej i nieskończonej miłości do ludzi. Z drugiej strony są hołdem wdzięczności i uwielbienia ludzi za pochylenie się Stwórcy nad ludzkim losem.

Po dłuższej przerwie w macierzystej świątyni wystąpił Chór Parafialny pod dyr. Agnieszki Gregorczyk, który wykonał 6 kolęd – Nad Betlejem w ciemną noc, Przybieżeli do Betlejem, Pasterze mili, Pośpieszcie pastuszki, Noc cicha w śnie, Przylecieli Aniołkowie.

Wiele duchowych i estetycznych przeżyć dostarczył słuchaczom Kwartet Skrzypcowy uczniów Średniej Szkoły Muzycznej z Bielska-Białej. Młodzi muzycy – Jan Barańczuk, Noemi Banach, Ada Sinkowska i Zuzanna Kamińska zaprezentowali wiązankę kolęd
w opracowaniu Stanisława Halata – Dzisiaj w Betlejem, Lulajże Jezuniu, Jezus malusieńki, Przybieżeli do Betlejem, Cicha noc, Mizerna cicha, Wśród nocnej ciszy, Gdy śliczna Panna.                                          Miłym prezentem był występ ucznia SP 1 Pawła Rożka, który w towarzystwie Chóru zaśpiewał pastorałkę – Gore gwiazda Jezusowi.

Ks. prob. Piotr Pietrasina dziękując wykonawcom zachęcił wszystkich, tych co mają talent wokalny lub zechcą go odkryć w sobie do zasilenia Chóru, by 87-letnia tradycja nie zagasła
w parafii. Podziękował też – Marii Janusz, Marii Wizner i Emilowi Łukoszowi za ponad 60-letnią służbę chóralną.

Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie – Bóg się rodzi, zwieńczone błogosławieństwem, zaś na drogę powrotną do domów i na czas karnawału Kwartet obdarował obecnych tangiem – Por una Cabeza skomponowanym przez Carlosa Gardela.

Edward Szpoczek

 

Wykonawca: