Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Tytuł honorowy ,,Przyjaciel Bractwa Kaphornowców” dla kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego

W minioną sobotę, dzień po Święcie Niepodległości na pokładzie SM Dar Pomorza odbyło się spotkanie Bractwa Kaphornowców. Albatrosy Hornu bo tak nazywa się żeglarzy, którzy dotarli na Przylądek Nieprzejednany kultywują tradycje najwyższych autorytetów żeglarskich: kapitanów Konstantego Maciejewicza, Leonida Teligi, Henryka Jaskuły i wielu, wielu innych.

Podczas spotkania godność ,,Przyjaciel Bractwa Kaphornowców” otrzymał kpt. ż.w. Andrzej Królikowski. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest raz w roku uchwałą Kapituły. Jak powiedziano w laudacji ,,za szczególne umiłowanie morza i żeglarzy …”. Jako kapitan statku Pomorze zajmującego się połowami w rejonie Falklandów wielokrotnie udzielał wsparcia załogom polskich jachtów płynących na Horn. W ubiegłym roku Bractwo i Liga podpisały porozumienie w propagowaniu działań na rzecz Polski Morskiej. Aktualnie rozpoczęła się druga edycja Konkursu ,,Kurs na Horn”. Laureat weźmie udział w rejsie żeglarskim, którego celem będzie dotarcie w to magiczne miejsce. Oba stowarzyszenia pragną aktywować jak największe rzesze dzieci i młodzieży w zainteresowaniach żeglarstwem.

W spotkaniu wzięli udział członkowie klubów i stowarzyszeń, również miłośnicy i sympatycy żeglarstwa. Elżbieta Sierżęga wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Tomasz Chamera prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Janusz Marek Taber sekretarz Generalny PZŻ, komandor YKP, przedstawiciele YKP, Aleksander Gosk zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, Komendanta Rektora Akademii Marynarki Wojennej reprezentował komandor Wojciech Mundt. Nie zabrakło Członków Honorowych i Przyjaciół Bractwa. Obecne były znane żeglarki ( członkinie Bractwa) Joanna Pajkowska i Ewa Skut.

 

Zdjęcia Elżbieta Kasińska

Wykonawca: