Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

W HOŁDZIE MARYNARZOM I UŁANOM POLEGŁYM NA ZIEMI RZEKUŃSKIEJ W ROKU 1920 UROCZYSTOŚCI  W DNIU 20 SIERPNIA 2023

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę po Święcie Wojska Polskiego, w Rzekuniu, mają miejsce obchody rocznicy walk, które toczyły się w regionie ostrołęckim w czasie Wojny Polsko-Bolszewickiej w roku 1920. W działaniach bojowych, brali udział zarówno kawalerzyści 2. Pułku Ułanów Grochowskich jak i marynarze z I Batalionu Pułku Morskiego – dowodzonego przez kpt. mar. Konstantego JACYNICZA. Szczególnie, oddział ten bohatersko walczył  pod Zabielem, Nową Wsią oraz Suskiem.  Na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu pochowanych jest 53 marynarzy i 18 ułanów, którzy polegli w walkach w roku 1920.

Wydarzenie religijno-patriotyczno-wojskowe w dniu 20 sierpnia 2023 składało się z trzech części. Pierwsza to uroczystości w obrębie kościoła parafialnego w Rzekuniu p. w. Najświętszego Serca Jezusowego, druga to przemarsz na cmentarz, a trzecia – to uroczystość patriotyczno-wojskowa na cmentarzu.

W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe. Między innymi, wystąpił poczet Komendy Portu Wojennego Gdynia, poczet 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa, poczet Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, poczet Służby Więziennej – Zakład Karny w Przytułach Starych oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Ostrołęckiego.  Wystąpił również szwadron kawalerii – tj. grupa rekonstrukcyjna 5. Pułku Ułanów Zasławskich.

Wśród zaproszonych gości, na obchody rocznicowe przybyli przedstawiciele władz samorządowych – między innymi:  Marcin GRABOWSKI – Dyrektor Ostrołęckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Mirosław AUGUSTYNIAK – radny Województwa Mazowieckiego,  Krzysztof PARZYCHOWSKI – V-ce Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Piotr LIŻEWSKI – Przewodniczący Rady Powiatu oraz  Bartosz PODOLAK – Wójt Gminy Rzekuń. Obecni byli radni powiatowi i gminni.

Siły Zbrojne RP reprezentowali: ppłk Sebastian CHOJNOWSKI – występujący w imieniu Dowódcy Garnizonu płk Leszka IWAŃCA oraz mjr Paweł KRAJEWICZ – występujący w imieniu Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce ppłk Dariusza ZDROJEWSKIEGO. Funkcję oficera prowadzącego uroczystość pełnił mjr Marcin MARKIEWICZ  – oficer również z WCR w Ostrołęce. Wśród przedstawicieli służb mundurowych trakcie obchodów w dniu 20 sierpnia, obecni byli m. in.: insp. Mirosław OLSZEWSKI – Komendant Miejski Policji w Ostrołęce oraz mł. bryg. Tobiasz FABISZEWSKI – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej.

Okręg Mazowiecki Ligi Morskiej i Rzecznej został również zaproszony na uroczystość w Rzekuniu. Na niedzielnej uroczystości, OM LMiR reprezentowali: kmdr dr Józef KOWALEWSKI – V-ce Prezes OM LMiR występujący w imieniu Prezesa OM kpt. ż. ś. Andrzeja POTAPOWICZA, mgr Hanna POTAPOWICZ – Sekretarz OM LMiR oraz por. mar. dr Jerzy KIJOWSKI – Konsultant Naukowy OM LMiR.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od okolicznościowej mszy świętej. Celebransami byli ks. mgr Krzysztof GÓRSKI – Proboszcz Parafii p. w. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu – oraz ks. mgr Tomasz ŚWIĘCIŃSKI – Wikariusz, który również wygłosił okolicznościową homilię o nieco filozoficzno-refleksyjnym charakterze. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce pod batutą niestrudzonego kapelmistrza Zenona BROŻYNY.

Po zakończeniu mszy, przed kościołem, orkiestra odegrała Hymn Narodowy oraz podniesiono na maszcie flagę państwową. Następnie uformował się pochód uczestników, który, w rytmie marszy wykonywanych przez Orkiestrę Dętą OSP Ostrołęka, przemieścił się na Cmentarz Parafialny, mimo arcytrudnych warunków meteorologicznych, albowiem temperatura przekraczała 30 stopni w cieniu.

Na cmentarzu, miał miejsce Apel Pamięci, w którym, między innymi, przywołano bohaterski czyn 53 marynarzy i 18 ułanów pochowanych tamże w oddzielnych grobach, które społeczeństwo Rzekunia wybudowało swoim obrońcom w listopadzie roku 1929. Apel prowadził por. Grzegorz SÓL – oficer z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ostrołęce (w przeszłości, oficer został udekorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami NATO – co zasługuje na szczególne uznanie). Po salwie honorowej i odegraniu sygnału Hasło Wojska Polskiego,  poszczególne delegacje cywilne i mundurowe, przy łoskocie werbli,  złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na płytach grobów marynarzy i ułanów poległych w roku 1920. Po tej części ceremonii, trębacz z Orkiestry OSP Ostrołęka odegrał sygnał WP Śpij Kolego.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, uroczystość zakończyło wykonanie przez orkiestrę Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (utworu opartego na motywach Pierwszej Brygady). Chwilę później, goście oficjalni oraz służby mundurowe udały się na posiłek serwowany przez organizatorów. Posiłek szczególnie ważny był dla marynarzy z Komendy Portu Wojennego w Gdyni, którzy po trudach uroczystości (kilka godzin w granatowych sukiennych mundurach przy wysokiej temperaturze),  musieli pokonać kilkaset kilometrów, by dotrzeć do swojego miejsca docelowego.

 

Wykonawca: