Trzymajmy się morza
Stanisław Staszic

Zaślubili rzekę Bug

W Wyszkowie nad brzegiem Bugu odbyły się zaślubiny. To najmłodsze pokolenie wyszkowian składało przysięgę na wierność polskiemu morzu i rzekom. Jak przypomniała Elżbieta Kasińska prezes oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie ta tradycja sięga roku tysięcznego. Kolejne historyczne daty to 10 lutego 1920 roku w Pucku gdzie generał Józef Haller wrzucił zaślubinową obrączkę w wody Zatoki Puckiej. Dwadzieścia pięć lat później w Kołobrzegu kapral Franciszek Niewidziajło chłop z historycznego Zbaraża składał przysięgę polskiemu morzu. Dzisiaj odnawiamy te ważne dla nas wszystkich wydarzenia.

Przesłanie do licznie zgromadzonych skierował wiceadmirał Krzysztof Jaworski dowódca Centrum Operacji Morskich, którego reprezentował komandor Radosław Hurbańczyk. Na plaży zacumował galar kamieniecki Rybienko Leśne – najmłodsza jednostka pływająca Wyszkowa. O znaczeniu śródlądowych szlaków komunikacyjnych mówił w swoim wystąpieniu Adam Grześkiewicz prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka i Okolic. Wicestarosta Leszek Marszał dziękował ligowcom za społeczne działania na rzecz Polski Morskiej. Komandor Marek Padjas przypomniał rejsy Tratwy Pielgrzym, które stały się marką Wyszkowa. Dokonania załogi wyszły daleko, nawet po za granice naszego kraju. Jednym z gości honorowych była Dagmar Malikova starosta czeskiego Hnojnika. To ona w 2005 roku podpisywała zaślubinowe porozumienie z Ligą Morską i Rzeczną. Nie zawiedli harcerze z 78. Wodnej Drużyny Harcerskiej z jej drużynowym Adrianem Janczakiem i druhem Jerzym Sitkiem komendantem szczepu Witraże.

Kulminacyjnym punktem programu było ślubowanie.  Na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej ślubowanie składali:

  1. Liliana Maciejewska
  2. Matylda Nowosielska
  3. Aleksandra Korczakowska
  4. Dawid Kraszewski
  5. Kacper Wyszyński
  6. Bronek Purzycki
  7. Dawid Getka
  8. Pola Szczesna

Dowódcą pocztu sztandarowego był Mirosław Skibniewski – żeglarz morski, któremu dzielnie asystowali wnukowie Patryk i Dawid.

Słowa roty odczytał komandor Marek Padjas:

,,Składając hołd pamięci tych,

którzy w przeszłości dla Polski na morzu walczyli i ginęli, Brzegu naszego bronili,

zręby naszej gospodarki morskiej budowali.

Uroczyście ślubuję:

Stać zawsze na straży polskiego morza i rzek, wartość pracy polskiej na morzu

i rzekach nieustannie i wytrwale pomnażać, czynem ofiarnym morzu, rzekom

i Polsce w każdej służyć potrzebie’’.

Po ślubowaniu wszyscy odśpiewali Hymn do Bałtyku. Ten wzniosły utwór jest hymnem Ligi Morskiej i Rzecznej. Symbolicznym gestem było zamoczenie ligowych banderek w wodzie pięknej rzeki Bug.

Finał uroczystości to spływ kajakowy, w którym wzięli udział uczestnicy zgromadzenia. Celem było Popowo gdzie po kilkugodzinnej żegludze w miejscowej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej strudzeni kajakarze mogli odpocząć i zregenerować siły. Wyszków to kolejne miasto zaślubinowe, gdzie odradzają się nie tylko dawne rzeczne tradycje. Nowy galar i inicjatywy środowisk wodniackich są tego dobitnym przykładem. Trzymajmy się morza i rzek.

Wykonawca: